OLYMPUS camedia c720

Makrofotografia - robimy zdjęcia naszym mrówkom

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

kamil8865
Posty: 201
Rejestracja: sob 04 lip, 2009
Lokalizacja: Olszyna

wt 15 cze, 2010

Siemka. Mam troche stary aparat OLYMPUS camedia c720:
http://ecx.images-amazon.com/images/I/5 ... AA300_.jpg

I mam co do niego pytanie.
1.Czy nadaje się on do zdjęć makro?
2. Co musiałbym do niego dokupić?
3. Czy robiłby wmiarę dobre zdjęcia, czy bardziej oplaca sie kupić nowy aparat?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

wt 15 cze, 2010

nie widzę tam gwintu mocującego na obiektywie, więc się nie na da
co kupić?
1. cokolwiek co ten gwint na obiektywie posiada (w rozmiarze 52-67mm, lub ma możliwość podpięcia tulejki z takim gwintem) mając przy tym pełen manual
2. raynox dcr250


<zastrzegam, że jest to moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać> :P
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 15 cze, 2010

kamil8865 pisze:1.Czy nadaje się on do zdjęć makro?
Jak ma funkcję makro to czemu nie ;p
kamil8865 pisze:2. Co musiałbym do niego dokupić?
Scytal pisze:nie widzę tam gwintu mocującego na obiektywie, więc się nie na da
Skoro gwintu nie ma to Raynox nie bardzo podejdzie.
kamil8865 pisze:3. Czy robiłby wmiarę dobre zdjęcia, czy bardziej oplaca sie kupić nowy aparat?
Pokaż co uda Ci się z niego wycisnąć ;)
ARTUR83M
Posty: 217
Rejestracja: ndz 06 cze, 2010
Lokalizacja: Sanok

wt 15 cze, 2010

Czy ktoś kto zna się na makrofotografii może mi powiedzieć co zrobić by ładne zdjęcia wychodziły na aparacie Panasonic TZ-4?
Obecnie Polska:
Formica sanguinea

Obecnie świat:
Pachycondyla apicalis

W zainteresowaniu:
Myrmecia pavida
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 15 cze, 2010

Ja się nie znam i aparatu tego w rękach nie miałem ;p
Trudno jest powiedzieć co musisz zrobić, żeby było dobrze... np. ja bym musiał sam sprawdzić i patrzeć "co dołożyć a co odłożyć" ;p
Ale jedno jest pewne- zrób sobie dyfuzor, biała kartka papieru, przykładana za każdym razem do lampy jest średnim rozwiązaniem ;)
Co Ci mogę jeszcze powiedzieć.... aha no, nie robisz na AUTO ;) Włącz makro, największą rozdzielczość ustaw i zrób zdjęcie (do tego dyfuzorek). Potem ładnie kadrujesz i gotowe. Ustal sobie siłę błysku. Na początek- potem możesz przeskoczyć na opcję- priorytet przysłony, gdzie sobie po manewrujesz z GO. Przynajmniej kiedy ja nie miałem Raynoxa to starałem robić się coś w tym stylu.
Może się przyda ;)
A focić te twoje Myrmecia to trudna sprawa. Bo ez soczewki itp. musisz podejść z obiektywem blisko do mrówki, żeby zrobić ładne zdjęcie ;p Ale z tego co widziałem nie są najgorsze ;)
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

wt 15 cze, 2010

kamil8865, wpierw zanim coś kupisz, poszukaj wokół siebie obiektywów, które mógłbyś dostawić do niego. Ja osobiście nie mogąc się jeszcze zdecydować na makrokonweter stosuję obiektyw od starego rzutnika (takiego) . Dobry byłby ponoć obiektyw Helios-a 44M 2/58 od Zenita. Możesz je zamocować wykorzystując wystający pierścień osłaniający obiektyw w pozycji złożonej- załóż na niego tulejkę wykonaną na przykład z butelki po jakimś kosmetyku(ja tak zrobiłem z moim cannonem i obiektywem od rzutnika). Na taką tulejkę możesz również montować makrokonwertery jak się upzresz. Masz chyba tryb makro, Problem to dostarczenie odbłysku lampy w okolice fotografowanego celu(tak by go obiektyw nie zasłaniał). Dyfuzor w tym świetnie pomaga.
ARTUR83M, miałem w rękach TZ-7 i rady jakie dałem wyżej świetnie się z nim sprawdzały(jednak najbardziej lubię w nim filmy hd, które nawet na YT wyglądają ładnie). Musicie pamiętać że zdjęcia makro można robić nawet telefonem . Wystarczy dobra soczewka i mocne oświetlenie.
ARTUR83M
Posty: 217
Rejestracja: ndz 06 cze, 2010
Lokalizacja: Sanok

wt 15 cze, 2010

Orn pisze:ARTUR83M, miałem w rękach TZ-7 i rady jakie dałem wyżej świetnie się z nim sprawdzały
Gdzie są te rady wyżej? :lol:
Obecnie Polska:
Formica sanguinea

Obecnie świat:
Pachycondyla apicalis

W zainteresowaniu:
Myrmecia pavida
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

wt 15 cze, 2010

Wyżej w tym samym poście, czyli te dla kamil8865 :lol:
ODPOWIEDZ