Harnaś'a zabawy makro.

Makrofotografia - robimy zdjęcia naszym mrówkom

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 18 mar, 2011

arni pisze:MAm pytanko odnośnie Crematogaster scutellaris, a właściwie kilka :p
Zimowałeś je czy się obejda bez tego :?:
Chętnie patrolują arenę, są zadziorne :?:
No i czy rozwój maja w miarę szybki :?:

Coraz bardziej mi się podobają... :D
W pierwszym roku kiedy otrzymałem samotne królowe nie zimowałem. Teraz zrobiłem im normalne zimowanie w lodowce.
Tak, zawsze siedzi ich sporo na arenie. Są bardzo zadziorne ale nie podawałem im jeszcze żywego pokarmu.
Rozwój jest bardzo szybki i tworzą bardzo liczne kolonie.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 18 mar, 2011

Solenopsisiki fajne ;)

Widać, że dobrze u Ciebie mają te kolonie.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 18 mar, 2011

pawelllQwE pisze:Widać, że dobrze u Ciebie mają te kolonie.
Teraz tak wszystko ruszyło do przodu z potomstwem. :D
Nawet nie wiesz ile porażek hodowlanych mam na swoim koncie. :oops: :mad:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

sob 02 kwie, 2011

Czy Cremato sa łatwo dostępne? Myślałam kiedys nad imperium L.niger ale te są ładnejsze ;)
Awatar użytkownika
Sott23
Posty: 220
Rejestracja: pt 16 maja, 2008
Lokalizacja: Kielce

sob 02 kwie, 2011

Kiedyś były na mrówkojadzie ale od paru mc już ich nie ma, możesz zapytać czy się jeszcze pojawia. Ja swoją kolonie Cremato mam hm... Od wakacji, kupiłem na forum obok, prą z rozwojem do przodu ale nie tak szybko jak u Harnasia powiedział bym, ze w swoim tempie... :-D
Z tego co pamiętam to sodek chciał je sprzedać ale to było chyba pod koniec starego roku.
Obrazek
Zapraszam na blog o yerba mate: http://www.swiatyerby.pl
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

sob 02 kwie, 2011

Sodek dalej chce je sprzedać :-) I ma je z tego samego źródła co Sott.
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 15 kwie, 2011

6. Leśny wystój

Formica sp. z Kanady doczekały się nowego (innego niż probówka) formikarium. W czasie gdy mrówki odbywały zimowanie, ja wybrałem się do lasu i stworzyłem taki oto wystrój. Całość jest zrobiona z pleksy z wyjątkiem przedniej szyby i pokrywy. Kleiłem jak i ciąłem sam. Miała to być konstrukcja wieszana na ścianie, dla zupełnie innego gatunku.
Kto mi powie jak pozbyć się tych okropnych odbić z lampki na szkle podczas robienia zdjęć? :wtf:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Większe:
http://farm6.static.flickr.com/5184/562 ... 5dde_b.jpg
http://farm6.static.flickr.com/5221/562 ... 2e3e_b.jpg
http://farm6.static.flickr.com/5023/562 ... 822f_b.jpg
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pt 15 kwie, 2011

a nie boisz się że ci mrówy wyprowadzą się gdzieś do dekoracji?
główny maruda
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 15 kwie, 2011

Nie. Mrówki te są higrofilami a arena jest sucha jak pieprz więc to mi nie grozi. Początkowo zasłoniłem gniazdo czerwoną folią ale teraz jest już nie potrzebna. Mrówki zwiedzają arenę już 15 dzień i nie mają najmniejszej ochoty na przenosiny. :D
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 16 kwie, 2011

Kozacki wystrój ;) Bardzo fajny.
Odbicia pozbędziesz się robiąc zdjęcia pod innym kątem do szyby. Jak robisz prostopadle to wtedy szyba działa jak lustro i odbija błysk.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 23 kwie, 2011

7. Żołnierzowanie
Zdołałem uchwycić na zdjęciach jednego z dwóch żołnierzy w mojej kolonii Solenopsis. Niestety był poza probówką dosłownie kilkanaście sekund więc nie udało mi się wykrzesać nic lepszego. Drugie zdjęcie robione gdy siedział w przedłużce probówki zrobionej z kawałka strzykawki o nie najlepszej przejrzystości.

Obrazek
Obrazek

Większe:
http://farm6.static.flickr.com/5183/564 ... f957_b.jpg
http://farm6.static.flickr.com/5224/564 ... 9ef3_b.jpg
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 23 kwie, 2011

Jak dużych żołnierzy może mieć ten gatunek?
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 23 kwie, 2011

3-8mm :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 23 kwie, 2011

Fajny ;) Z tego co widzę, to trochę już tego masz, tak na oko da się powiedzieć ile? Mógłbyś zrobić zdjęcie całej koloni?
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 23 kwie, 2011

Oszacować nie dam rady a na zdjęciu nic nie będzie widać. Sprawię nowe formi to myślę, że ten problem zniknie. :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 23 kwie, 2011

Czekam z niecierpliwością ;)
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

wt 03 maja, 2011

Na początku miałem pisać, że gniazdo może być za duże ale patrząc po ilości potomstwa to szybko mogą z niego wyrosnąć :stun: kolonia pięknie i szybko się rozrasta, szkoda że nigery nie mają takiego zapłonu.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 03 maja, 2011

Z racji, iż zdjęcia do identyfikacji są z lutego to mogę zacząć odkładać na nowy moduł gniazdowy.
Kto się podejmie policzenia?
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

wt 03 maja, 2011

Majorki patrolują arenę? Fotki fajne, ale mrówki jeszcze bardziej :) gdzies pisało że królowa składa do 2 tysięcy jajek dziennie a kolonie dochodzą do 400 tysięcy. Użądliła cię już jakaś? Podeślij mi robo to Sprobuje na sobie :)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 03 maja, 2011

Zdjęcia naprawdę bardzo dobre ;) Fajnie to estetycznie wszystko wygląda. w sumie nie dziwi mnie ich ilość, bardziej dziwiło by mnie gdyby było ich cały czas kilkanaście.

Dużo dziennie jedzą?
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

wt 03 maja, 2011

Ta kolonia ma kopa :wtf:
To są chyba najszybciej rozwijające się mrówy...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Sott23
Posty: 220
Rejestracja: pt 16 maja, 2008
Lokalizacja: Kielce

wt 03 maja, 2011

Faktycznie sporo ich, fajnie wygląda ta komora z potomstwem... Harnasio jakie będziesz stosował później zabezpieczenia gdy będzie ich xxx na arenie i będą sie czaić az otworzysz?
Obrazek
Zapraszam na blog o yerba mate: http://www.swiatyerby.pl
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

wt 03 maja, 2011

Pewno zrobi fosę z kwasem solnym xd
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 03 maja, 2011

arni pisze:Majorki patrolują arenę? Fotki fajne, ale mrówki jeszcze bardziej :) gdzies pisało że królowa składa do 2 tysięcy jajek dziennie a kolonie dochodzą do 400 tysięcy. Użądliła cię już jakaś? Podeślij mi robo to Sprobuje na sobie :)
Nie patrolują, ale gdy podam coś do jedzenia to czasem wyjdą.
Kolonia monoginiczna pewnie tak. Poliginiczne kolonie nie mają górnej granicy robotnic.
Tak, użądliła mnie minorka. Bolało jak użądlenie Myrmica, tylko robotnica miała jakieś 2,5mm. Czerwony punkt między palcami utrzymuje się już trzeci dzień. Nie boli tylko jak się podrapię to swędzi.
Mogę zabrać do Pawła kilka robo jak mi przypomnicie.
pawelllQwE pisze:Zdjęcia naprawdę bardzo dobre ;) Fajnie to estetycznie wszystko wygląda. w sumie nie dziwi mnie ich ilość, bardziej dziwiło by mnie gdyby było ich cały czas kilkanaście.

Dużo dziennie jedzą?
Lepsze zdjęcia to nie progres fotografa lecz świetny model formikarium do fotografowania. :D
Nie wiem, bo nie karmię ich codziennie. Mają nasiona w gnieździe to jak zgłodnieją to sobie wszamają. Dzisiaj dostały 8 malutkich mączników i 2 krople miodu na pojedynczych podstawkach or Radissa.
Sott23 pisze:Faktycznie sporo ich, fajnie wygląda ta komora z potomstwem... Harnasio jakie będziesz stosował później zabezpieczenia gdy będzie ich xxx na arenie i będą sie czaić az otworzysz?
Utrzymywałem je do takiej liczebności w probówce w małym ferrero więc chyba dam radę. Wazelina odpada bo przyklejają piasek jak porąbane. Talku nie chcę bo jest nie ładny. Tylko szczelna przykrywka. Jak widzisz na pierwszym zdjęciu otwór w pokrywie ok. 2,5cm w zupełności wystarcza do karmienia i zabierania karmników. Oczywiście w miarę rozrostu kolonii ilość modułów gniazdowych jak i aren wzrośnie. :)
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
ODPOWIEDZ