Sezon 2011 by mi

Makrofotografia - robimy zdjęcia naszym mrówkom

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 10 kwie, 2011

Kamil - ok. 14 - 16 mm. Nie mierzyłem w sumie ;)
Patryk - a co dokładniej jest nie tak w mrówce? Bardzo przydadzą mi się obiektywne opinie bo jak się napatrzę na zdjęcia podczas obróbki to później trudno wyczuć co jest nie tak ;) Aha no i ta szyba mnie też ograniczała.
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

ndz 10 kwie, 2011

Ciężko powiedzieć :lol: Kolorek głowy trochę stracony, w ogóle głowa kiepsko wygląda, szkoda, że bardziej na wprost się nie ustawił :)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 11 kwie, 2011

Na kadr zbytnio wpływu nie miałem ze względu na możliwość poruszania się tylko po płaszczyźnie szyby. I tak się cieszę, że kilka w miarę dobrych kadrów się znalazło. Co do kolorków - u mnie na monitorze wszystko z kolorkami jest w miarę ok., głowy u Campo są czarne a ja ją widzę czarną ;)
slow
Posty: 51
Rejestracja: czw 10 mar, 2011
Lokalizacja: Gdynia

pn 11 kwie, 2011

Ostatnie najlepsze pod względem ostrości na mrówce. Gdyby ta pozycja i tło zmieniły się z przedostatnim. Mmmm... :pstryk:
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 16 kwie, 2011

Jak wiecie kolonia Messor barbarus od Cioci, przyszły trupy, lecz królowa i ze 2 robo ożyły po kilku godzinach. Załatwiłem kilkanaście robotnic od radissa. Adopcja przebiegła błyskawicznie, po prostu w normalnych warunkach dorzucałem po jednej robo do królowej i po 10 min. love & peace ;p Wszystko miało miejsce w ubiegłe wakacje. Aktualnie jest ponad 60 robotnic i trochę potomstwa, którego stale przybywa. Bardzo ładnie wsuwają nasiona i owady, w szczególności muchy ale i mączniki które widać na zdjęciu.

Zdjęcia tragicznej jakości (brud i odbicia flesza <nie chciałem ich przestawiać i stresować a dyfuzor duży>) ale mają one tylko i wyłącznie charakter podglądowy. Strasznie usyfione są ścianki, ale o dziwo za niedługo styknie rok i wody w zbiorniczku nie ubywa a wata jest w 99% czysta. Bardzo schludne mrówki. Co prawda widać tą białą maź typową u Messorków (na początku probówki). No i 2 ostatnie zdjęcia prezentują klusko larwę - ciekawa taka gruba ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 16 kwie, 2011

Ładnie uchwycony kolorek na pampersie królowej. Gdzieś czytałem, że wyselekcjonowali czerwoną odmianę tego gatunku :D Mam pytanie jak zabezpieczasz areny przed zwiewaniem :?: Ciekawe co wyjdzie z tej baryłki ^^
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 16 kwie, 2011

Też jestem ciekaw. Mam nadzieję, że coś duużego :P
Arena to po prostu przykrywka, ale równie dobrze mógłbym zostawić ja otwartą bez żadnych zabezpieczeń - jeszcze nigdy nie widziałem robotnicy na ściance areny. Poza tym sporadycznie patrolują arenę, dlatego jedzenie daję pod sam wylot probówki. Co nie oznacza, że nie potrafią chodzić po śliskich powierzchniach, bo ładnie sobie wiszą pod "sufitem" probówki ;)
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 16 kwie, 2011

aha myślałem, że używasz talkoholu, albo wazeliny ^^ ja używam oleju nieźle śmierdzi -.-
A z tej beczki będzie media czy major może :?: :>
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 16 kwie, 2011

Raczej media duża, o ile jej nie zjedzą ;)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 16 kwie, 2011

Nie byłoby w tym zdjęciu nic ciekawego gdyby nie to, że owad ma mniej niż 1 mm długości.

Obrazek

A tu co prawda brak lokatora

Obrazek

I jeszcze mniej ruchliwe obiekty

Obrazek

Obrazek
slow
Posty: 51
Rejestracja: czw 10 mar, 2011
Lokalizacja: Gdynia

sob 16 kwie, 2011

Skorupka najlepsza. Ogólnie te zdjęcia są super, ale tego owada to bym... :lol: Dostał pstryczka? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 16 kwie, 2011

Wolę raczej owady niż kwiatki dlatego przyznam, że genialnie ci wychodzą zdjęcia tychże.
Stosujesz statyw?
Slow, chyba nie nakłaniasz nikogo do zabijania/krzywdzenia zwierząt? :o
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
slow
Posty: 51
Rejestracja: czw 10 mar, 2011
Lokalizacja: Gdynia

sob 16 kwie, 2011

Niee, nie nakłaniam 8)
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 16 kwie, 2011

Mnie tam bardziej się podoba miodunka niż ślimulec :p
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 16 kwie, 2011

Dzięki chłopaki :) Statywu na razie nie używam. Ale doświetlam lampą z dyfuzorem. Bez tego byłoby ciężko. Statyw pójdzie w ruch prawdopodobnie latem kiedy to w ciepłe ranki będę "polował". Wtedy postaram się wykorzystać jak najwięcej miękkiego, zastanego światła.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 22 kwie, 2011

Znalazłem fajny kawałek ziemi w lesie. Taki mniej więcej 5 x 5 m, i są na nim C.ligniperdus, F.sanguinea - bardzo fajna kolonia za niedługo zacznie wznosić kopiec, na razie mają bazę w mchu przeplatanym borówkami (ogólnie cały ten kawałek jest pokryty mchem), L. umbratus, Formica lemanii/fusca, ogromna kolonia L.niger (szlaki zapachowe na zwalonym konarze prawie jak u L.fuliginosus) i Temnothorax sp. Poza tym mnóstwo owadów, w znacznej przewadze pająków.

Taki wygrzewał mi się na torbie od aparatu

Obrazek

Pod kamieniem spotkałem taką kolonię ligni - na zdjęciu tylko te co sobie siedziały pod kamieniem, w ziemi było ich więcej. Niestety zarażone roztoczami.

Obrazek

Obrazek

Z 2 metry dalej młodziutka kolonia C.ligniperdus - jak pisałem na czacie - nie brałem, niech sobie żyją, aczkolwiek jeśli zobaczę zagrożenie ze strony F.sanguinea to im pomogę.

Obrazek

Skakun, który cały czas szukał czegoś do jedzenia

Obrazek

I taka błonówka - strasznie ruchliwa.

Obrazek

Dziś chyba też tam pójdę ale tym razem z miodem icpostaram się poszlifować temat zbójnic.
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

pt 22 kwie, 2011

Lepiej pilnuj tych zbójnic, bo Twoje cenne pokłady Campo zniszczą, a i pokaż ich zdjęcia ;]

P.S. Kiedy mi się robiły takie baryłki z larw (co prawda u pallidula) to zawsze wychodziły z nich formy płciowe.
Moskuito
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 22 kwie, 2011

Ja bym się martwił, czy Zbójnica nie rozjedzie małej ligniperdy jak tylko ją znajdzie...
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 22 kwie, 2011

Dziś słońce dawało okropnie, zbójnic nie pofociłem bo były w słońcu. Co do tych ligni. Miałem zostawić je matce naturze, ale faktycznie zbóje je znajdą i zatłuką wiec po co mają się marnować ;) Jutro je odłowię.

F.sanguinea z niewolnicami - widać dużą różnicę w rozmiarze - a te robo Formica fusca są już mocno wyrośnięte.

Obrazek

Obrazek

I jeszcze Temnothorax

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 24 kwie, 2011

Jak wspominałem znalazłem wczoraj 2 królowe Dolichoderus quadripunctatus. Dołożyłem im od razu trochę robotnic - wiec posiadam 2 kolonie, jedna z 11 robotnicami - druga z 6 ale dołożę jeszcze 4 żeby było równo :P

W sumie to tak fartem zauważyłem pierwszą, akurat dokarmiałem robotnice, patrzę przez wizjer w aparacie a tam królowa się z nimi pasie ;) Dałem jej spokojnie wypić tyle ile chciała, pospacerowała sobie jeszcze, robotnice ja zaczepiały ale w końcu się wyrwała i zaczęła uciekać i wtedy pyk do probówki. Po jakimś czasie wpadła kolejna kiedy pzyszedłem zobaczyć czy ich nigerki nie molestują.

Macie dobre porównanie do robotnic - w sumie dość łatwo ją odróżnić z tłumu, minimalnie większy garb i odrobinę dłuższy odwłok i ogólnie całe ciało.

Obrazek

Zaczęła sobie iść.

Obrazek

I robotnice ją zaczęły zaczepiać

Obrazek

Obrazek

Nie wyglądało to na walkę, po prostu chciały ją chyba zaciągnąć do gniazda.

I jeszcze robo

Obrazek

Pomyślałem, że jak mają zginać to lepiej wezmę i sprzedam więc za chwilę pojawi się oferta w odpowiednim dziale.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 24 kwie, 2011

Na zdjęciach Pawła widać bardzo ładnie X na garbie Królowej :mrgreen:
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 24 kwie, 2011

Nom dość ciekawy ten garb ;)
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

ndz 24 kwie, 2011

6 + 4 za cholerę nie równa się 11 :lol:
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 24 kwie, 2011

No tak mniej więcej podałem :P
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 24 kwie, 2011

arni
6 + 4 za cholerę nie równa się 11
nieprawda. bo wynik ten jest prawidłowy dla nadzwyczajnie dużych wartości 6/4 i wczesnych modelach pentium....
główny maruda
ODPOWIEDZ