Problem z rozmnażaniem

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Mateusz lasus
Posty: 9
Rejestracja: pn 16 sie, 2021

pn 13 cze, 2022

Czesc.

Mam problem z lasus Niger. Na początku roku zacząłem hodowle i powoli Kolonia się rozrastała. Z królowej i 6 robotnic zrobiło się około 20. Po czasie zacząłem zauważać, że królowa nie składa jaj - myślałem że przez okres zimowy tak może się zachowywać. Jednak przy wzroście temperatury (maja min 21 stopni) królowa wciaz nie składała jaj a obecne robotnice zaczęły umierać.

W tym momencie jest królowa i 2 robotnice, widzę że znowu pojawiły się jaja. Wode i pokarm mają na bieżąco, wydaje mi się, że błąd zrobiłem w zbyt małym nagrzewaniu formikarium, które powinno mieć więcej niż 21 stopni.

Moje pytanie czy dwie robotnice wystarcza do przetrwania koloni ( wcześniej przeniosły się z probówki do korka i nie wiem czy poradzą sobie z transportem pokarmu większy odcinek)?

Z góry dzięki za pomoc i wyrozumiałość
Mateusz lasus
Posty: 9
Rejestracja: pn 16 sie, 2021

pn 13 cze, 2022

W razie potrzeby przesyłam zdjęcie
Załączniki
IMG_20220613_091424.jpg
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 13 cze, 2022

Witam.
Tutaj znajdziesz powód i być może rozwiązanie swojego problemu.
Czym i jak często karmisz?
Mateusz lasus pisze: pn 13 cze, 2022 lasus Niger
Poprawnie jest Lasius niger (rodzaj z dużej, gatunek z małej, a nazwa łacińska kursywą) :)
Pozdrawiam
Wiktor Świstak
Posty: 8
Rejestracja: ndz 13 cze, 2021

pn 13 cze, 2022

Kolonia ma problemy z rozmnażaniem nie przez to, że temperatura jest zła, bo jest ona dobra, a przez to, że gniazdo jest za duże. Przy tej wielkości kolonii powinny jeszcze siedzieć w probówce. Jeżeli nie przeniesiesz ich z korka do probówki, to z 2 robotnic zrobi się 0, a królowa zje jajka i w ostateczności pewnie padnie...
Mateusz lasus
Posty: 9
Rejestracja: pn 16 sie, 2021

pn 13 cze, 2022

Dzięki za poprawienie, zapamiętam. Lasius niger.
Karmie je głównie miodem
ODPOWIEDZ