Czy mrówki przenoszą choroby

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

gombopanda
Posty: 66
Rejestracja: pn 01 sie, 2022

sob 25 mar, 2023

Witam mam w planach kupić Camponotus nicobarensis ale moja mama obawia się ze z Azji jakieś choroby i zarazki przeniosą-czy te mrówki przenoszą zarazki?
Igor09
Posty: 65
Rejestracja: sob 25 mar, 2023

sob 25 mar, 2023

Nie chcę powiedzieć nie prawdy, ale na ogół mrówki chyba nie przenoszą chorób. Ale to ktoś z większą wiedzą musiałby się wypowiedzieć. :naglowie:
~Igor
Antoskowaty
Posty: 92
Rejestracja: pt 30 wrz, 2022

pn 27 mar, 2023

Poszukałem informacji w internecie. Nie znalazłem nic o tym gatunku, ale nawet "faraonki" mogą przenosić np: gruźlicę lub czerwonkę, więc obawiam się, że odpowiedź jest twierdząca. Należy wziąć pod uwagę, że to gatunek azjatycki. W Azji wiele więcej gatunków niż w Europie jest jadowitych lub chorobotwórczych.
Mój dziennik hodowlany:
viewtopic.php?f=38&t=8403
Pytania, porady i komentarze do dziennika:
viewtopic.php?f=38&t=8404
Mrowiec32
Posty: 166
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

wt 28 mar, 2023

Wszystko może przenosić choroby. Ale kto dezynfekuje przedmioty kupione w Chinach? Kto sprawdza, czy w autobusem nie jedzie z gościem, który wczoraj z Wietnamu/Laosu czy innego Bali nie wrócił (a na lotnisku już nie robią kwarantanny).

Mrówek nie będziesz dotykać specjalnie, nie będą chodzić po jedzeniu ani pościeli.

Moim zdaniem ryzyko jest akceptowalnie minimalne.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 29 mar, 2023

Witam.
Tak jak mrowiec32 napisał, chyba większe ryzyko jest zarazić się od kogoś niż od mrówek ;) Poza tym mrówki nie przychodzą od razu z Azji do klienta, a pewnie jakiś czas leżą w sklepie, choć może się trafić że ten od razu wyśle po tym jakje otrzyma (chyba że zamawiasz bezpośrednio z danego kraju)... Mimo to bardziej bym się obawiał uczulenia na jakąś pleśń czy coś w tym stylu. Sam hodowałem kiedyś Formica cinerea (złapaną w ogródku, w Polsce). Co miesiąc w weekend angina i tak przez rok, bo po tym czasie skojarzyłem że następuje to po czyszczeniu areny mrówkom w piątki... :D Lekarze twierdzili że to nie powinno mieć związku bo anginę wywołują inne bakterie. Jednak sprzedałem kolonię i anginy minęły... 8)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ