TEMPERATURA + OKRES LARWALNY

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

sabotage
Posty: 4
Rejestracja: wt 22 kwie, 2008

wt 22 kwie, 2008

Witam wszystkich.

Jako że od jakiegoś czasu jestem szczęśliwym posiadaczem M.barbarus mam do Was parę pytań, na które odpowiedzi nie znalazłem w żadnym FAQ, czy artykułach poświęconym temu gatunkowi.

1)Czy prawie 10stopniowa amplituda dobowa temperatury nie przeszkadza w prawidłowym rozwoju kolonii?? Dogrzewam arenkę lampką ( temperatura areny ~30stopni), jednak w noc temperatury spada do kolo 17 czy nie przeszkadza to młodym mrówkom i królowej??

2Jak długo trwa u tych mrówek stadium jaja a pozniej larwy??

Mam je ponad miesiąc, przyjechało już z jajami i larwami, ale póki co nie sie nie dzieje, mrówki siedzą w miejscu od czasu do czasu przenosząc jaja z miejsca na miejsce, czy wszystko jest w porządku?? 1/3 korka wilgotna ( nie mokra) formi tylu "L"

jejuuu... nie chciałam już nic dopisywać, ale muszę.. postaraj się pisać bardziej poprawnie.. tak żeby choć litery w wyrazie były na miejscu ;)
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 22 kwie, 2008

Taka różnica temperatur w ciągu doby jest czymś zupełnie normalnym, przecież to naturalne, że noce są chłodniejsze.

W młodych koloniach zazwyczaj nic się nie dzieje, bo mrówki to z natury lenie i jeśli są najedzone i niezagrożone, to nie tracą energii na bieganie bez sensu. Skoro robotnice nie zdychają, a jaja i larwy są i nie znikają, to wszystko chyba w porządku.
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

wt 22 kwie, 2008

O temperaturze jest napisane tutaj: http://gn.opole.pl/mrowki/index.php?tit ... ra_gniazda - znajdują się tam informacje zebrane z kilku publikacji naukowych.
ogon__ pisze:Taka różnica temperatur w ciągu doby jest czymś zupełnie normalnym, przecież to naturalne, że noce są chłodniejsze.
Naturalne, że noce są chłodniejsze i naturalne jest też, że grunt nagrzewa się bardzo powoli.

Czy wiecie jaka jest różnica temperatur w ciągu doby na głębokości kilku centymetrów? Czy wiecie jaka jest w rzeczywistości temperatura tam gdzie przebywają konkretne gatunki mrówek? :-)

Jako taki wgląd, w to jak się zmienia temperatura w cągu roku, daje strona: http://www.staff.amu.edu.pl/~zmsp/stan2000/a1.html - tutaj można zobaczyć wykresy rocznej zmienności temperatury na głębokości 5 (wykres A) i 10cm (wykres B). Gradient temperatur między 5 a 10cm (różnica między tym co wskazuje kreska zielona a pomarańczowa) jest tak mały, że tam gdzie mrówki mają komory, dobowe różnice temperatur są mniejsze niż w naszych mieszkaniach.
Obrazek


Jeśli ktoś z was jest bliżej zainteresowany tematem termoregulacji gniazda u owadów społecznych polecam przeczytać: http://www.bio.usyd.edu.au/Social_Insec ... ldroyd.pdf Dla tych co nie lubią czytać powinno wystarczyć spojrzenie na rys. 3 - ziemne (kopcowe) gniazdo mrówki ogniowej, które na powierzchni nagrzewa się do 30cm a w środku jest 23.. Jest tam również opis doświadczeń ze zmiennymi cyklami zmian temperatur - dobry temat na olimpiadę biologiczną.



sabotage:
Lepiej byłoby gdyby najniższa temperatura była wyższa o kilka stopni. Np. 22-23stC byłoby bezpieczną temperaturą gniazda. Na arenie dla kolonii tej mrówki powinno być 25-30stC.
sabotage
Posty: 4
Rejestracja: wt 22 kwie, 2008

wt 22 kwie, 2008

Wlasnie chodzi o to, ze chce utrzymywac dobowa srednia tempetarute powyzej 25stopni, zatem , zeby w nocy nie spadala ponizej 20, jednakze, dogrzewanie lamka nie wchodzi w gre , a kabla niestety nie ufam (dluga historia), probowalem tez ustawiac formi na dogrzewanym 24h terrarium, ale niestety obserwacja samych mrówek w tym miejscu, jest juz zupelnie beznadziejna a nie chce ich stresowac ciaglym przestawianiem z miejsca na miejsce.
GN, wielkie dzieki za linki, pomogly mi zrozumiec wiele rzeczy, to nsie niezywa fachowa odpowiedz DZIEKI !!

Co do rozwoju samych jajek, larw, ile trwa jak wygladaja zmiany samych mrówek, masz mzoe jeszcze takie artykuly, bylbym wdzieczny.
Pozdrawiam
MaciekDKL
Posty: 17
Rejestracja: czw 08 maja, 2008
Lokalizacja: Kłodzko

czw 08 maja, 2008

Witam wszystkich jestem nowym użytkownikiem forum. Mrówki hoduję już od 5 tygodni prowadzę dzienniczek. Mam parę pytań. Jak długo trwa rozwój u Formici cunicularii ? Mam 10 poczwarek królowa ciągle składa nowe jajeczka wszystko idzie bardzo ładnie i sprawnie jednak nic się nie wykluwa z poczwarek. Może jedna mrówka ale wygląda jakby nie była dobrze rozwinięta
nie wykazuje czynności życiowych. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam :)
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

czw 08 maja, 2008

Te poczwarki powstały u ciebie czy kupiłeś gotową kolonię z nimi? Przy dużej temperaturze (30 stopni) rozwój od jaja do imago może trwać nie dłużej niż te 5 tygodni, albo i trochę krócej. Przy 25 stopniach mogą to być już dwa miesiące. U Formica z kokonów często wyciągane są mrówki jeszcze nie całkiem gotowe, i może minąć dodatkowo kilka dni, zanim zaczną działać.
Ostatnio zmieniony czw 08 maja, 2008 przez ogon__, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

czw 08 maja, 2008

Polecam obserwować tą mrówkę - to jest dosć ciekawy okres. Przyjrzyj się jak zmienia się kolor oczu i jak cała mrówka stopniowo ciemnieje. Gdy zacznie poruszać się też dość ciekawie się zachowuje.

Najdłuższy czas jaki miałem od pierwszych jajek do pojawienia się pierwszego kokonu to 9 miesięcy (adopcja kartonówki na innym niż zalecany lasiusie). Przy tym 2 miesiące czekania to nic takiego. Najważniejsze to nie przestawiać formikarium, nie niepokoić królowej i pierwszego potomstwa a jednocześnie mieć możliwość obserwacji. :-)
MaciekDKL
Posty: 17
Rejestracja: czw 08 maja, 2008
Lokalizacja: Kłodzko

czw 08 maja, 2008

Poczwarki są moje :). Kupiłem królowa + 2 robotnice. Staram sie teraz wygrzewać poczwarki. Mam dość dobry sprzęt do obserwacji i wyraźnie mogę obserwować zmiany tej małej mrówki, która wylęgła się z poczwarki. Mam nadzieję, że coś zacznie się dziać w gnieździe pod koniec tego tygodnia to już 3 dzień jak ta mrówka leży i się przekształca.
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

śr 22 kwie, 2009

Pewnie wielu chciałoby wiedzieć - ile mija czasu od jajka do dorosłej robotnicy? - tu jest część odpowiedzi na to pytanie:

Myrmica rubra (French entomologist C. Janet)

* Embryonic period: 23-24 days
* Larval period: 30-71 days
* Pupal period: 18-22 days
* Total: 71-117 days
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

ndz 03 maja, 2009

czy myrmica rubra przy podwyzszonej temperaturze tez bedzie sie lepiej (szybciej) rozwijala :?:
jesli tak to jakie temperatury beda optymalne dla jak najszybszego rozwoju a jakie beda graniczne :?: /

:idea:
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 04 maja, 2009

Myrmica rubra podobnie jak wszystkie Myrmica nie są aż tak ciepłolubne jak na przykład Lasius niger, więc ogrzewanie jest dla nich zbędne.
ODPOWIEDZ