NOWA KOLONIA... zdobywanie jaj,larw,poczwarek i królowej.

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

MaciekDKL
Posty: 17
Rejestracja: czw 08 maja, 2008
Lokalizacja: Kłodzko

sob 17 maja, 2008

Witam swoją przygodę z hodowlą mrówek rozpocząłem 3 miesiące temu. Mam bardzo dobrze rozwijającą się kolonię Formici Cunicularii.
Chciałbym jednak zacząć nową hodowle. Mam pod domem jedno mrowisko. Muszę zrobić zdjęcia bo niestety nie potrafię na oko ocenić jaki to gatunek- wiem, że bardzo ruchliwy i agresywny.
Postanowiłem położyć w pobliżu mrowiska kawałek "papy" dachowej. Mam nadzieję, że jak się nagrzeje to mrówki przyniosą tam poczwarki. Tylko skąd krolową. Jak macie jakieś pomysły piszczie :). Pozdrawiam Maciej
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

sob 17 maja, 2008

Jedynym uczciwym a przy tym łatwym - ale wymagającym trochę szczęścia - sposobem na zdobycie królowej jest poczekanie na okres rójek. U Formica królowe raczej nie łażą pod powierzchnią gniazda - wyjątkiem może być fusca, ale te twoje to raczej inny gatunek.
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

sob 17 maja, 2008

ogon__, a ja z kolei słyszałem, że królowe wygrzewają się często w kopcu :)
Jednak nie rób sobie nadziei, nawet jak królowa będzie 1cm po powierzchnią kopca to masz tylko 5% szans żeby ją złapać...
Tak wiec nie rozkopuj mrowisk!
MaciekDKL
Posty: 17
Rejestracja: czw 08 maja, 2008
Lokalizacja: Kłodzko

sob 17 maja, 2008

Rozkopywać na pewno nie będę bo to bez sensu. Lepiej kupić niż rozkopać. Zastanawiam się dlaczego nie natrafiłem jeszcze na żadną królową chociaż rójkę odbywa teraz kilka gatunków.
MaciekDKL
Posty: 17
Rejestracja: czw 08 maja, 2008
Lokalizacja: Kłodzko

sob 17 maja, 2008

http://gn.opole.pl/mrowki/images/f/f4/F ... a_MAck.jpg
To prawdopodobnie ten gatunek. Nie jestem jednak pewny w 100% jak złapałem robotnicę to było mi się trudno przyglądnąć bo są bardzo ruchliwe.
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

sob 17 maja, 2008

Formica cinerea ma rójkę zazwyczaj w czerwcu i lipcu (najczęściej na przełomie tych dwóch miesięcy), tam, gdzie występuje licznie, o królową nietrudno.
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

sob 17 maja, 2008

ogon__ pisze:tam, gdzie występuje licznie, o królową nietrudno.
Licznie występuje z reguły na południu :)
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

sob 17 maja, 2008

nie ma co rozkopywac ja w tym sezonie zlapalem juz 4 f.rufa i jakiegos campo,a myrmica zbiegla z pudelka po zapalkach :(
Takze probowke w reke i do lasu
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

sob 17 maja, 2008

Ja już rudnic i ćmawych nie łapię, dam im spokój. Mam jedną królową z robotnicami z zeszłego roku(dziś okreslałem gat. po robotnicach królowej) i jedną królową dziś złapałem, a umknęło mi wcześniej sześć takich samic. Chętnie bym wymienił tą ostatnią na królową F. sanguinea. Jak na razie znalazłem jedno gniazdo w okolicy, a rok temu kilkanaście metrów od tego gniazda widziałem samotną królową. Jeśli mi się w tym roku nie poszczęści to wystawiam ofertę wymiany lub kupna.
ODPOWIEDZ