Naznaczanie mrówek

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Axles
Posty: 40
Rejestracja: pt 02 maja, 2008
Lokalizacja: Piekary Śląskie

czw 22 maja, 2008

Witam, nie znalazlem nic na forum o tym wiec postanowilem zalozyc nowy temat o tym. Czy znacie jakies sposoby naznaczania mrówek jakimis kolorami itp. oczywiscie zeby nie zagrozic zdrowiu mrowki.
Tak sie przykladowo zastanawialem czy jakby takim patyczkiem do czyszczenia ucha zanuzonym w kropelce tuszu do drukarki, maznąć odwlok mrowki czy wg. Was zaszkodzilo by w jakis sposob? Na pewno ulatwilo by to obserwacje w mrowisku konkretnego okazu mrowki i sadze ze ludzie pracujacy z mrowkami w laboratoriach czy cos musza miec jakies sposoby ich odrozniania w mrowisku.
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

czw 22 maja, 2008

Gn kiedys pisał, żeby wyrwać sobie pojedynczy włosek, zanurzyć w farbie i tak zaznaczyć ;)
Awatar użytkownika
Axles
Posty: 40
Rejestracja: pt 02 maja, 2008
Lokalizacja: Piekary Śląskie

czw 22 maja, 2008

A kto to gn :] czyli mozna takim tuszem do drukarki? Heh co do wlosow ciezko :] 2 mm nic nie zdzialam musze uzyczyc czyjs wlos.
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

czw 22 maja, 2008

Nie wiem czy możesz tuszem do drukarki. Idź, złap kilka robotnic na dwór i popróbuj różnych metod.
gn to gryzipiórek nocny ;P jeden z użytkownikow forum :)
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

czw 22 maja, 2008

Jest na forum temat o znakowaniu mrówek woskiem, trza poszukać w "Na każdy temat".
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

czw 22 maja, 2008

Ja próbowałem kiedyś nigerki z dworu oznaczyc żółtą farbą leciutko dotykając końcówka pedzla karapaksu [(?) chodzi mi o czesc ciala mrówki oddzielajacą odwłok od główki]

Efekt końcowy : utopiłem mrówkĘ w farbie :cry:
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

czw 22 maja, 2008

e...tusz do drukarki raczej jest trujący. Mrówce pewnie się nic nic stanie, ale jak padnie, to farba moze zostac przypadkiem zlizana podczas osuszania trupa i moze sie dostać w koncu do królowej. Ja bym nie ryzykował.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 28 maja, 2008

Obrazek
Obrazek
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Axles
Posty: 40
Rejestracja: pt 02 maja, 2008
Lokalizacja: Piekary Śląskie

pt 06 cze, 2008

A coś więcej o tych obrazkach? Wiadomo czym one są pomalowane?
Awatar użytkownika
ehx-ray
Posty: 223
Rejestracja: czw 12 kwie, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pt 06 cze, 2008

Też bym chciał wiedzieć. Geb - Gdzie znalazłas te obrazki?
pozdro
beaker
Posty: 93
Rejestracja: sob 10 lis, 2007
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

pt 06 cze, 2008

nie woskiem??
Kokony F.fusci pilnie kupię.
Awatar użytkownika
ehx-ray
Posty: 223
Rejestracja: czw 12 kwie, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pt 06 cze, 2008

W różnych (google) artykułach o mrówach wszędzie pisało, że to farba, ale nigdzie nie pisali jakiego typu, rodzaju. Pszczelarze chyba powinni wiedzieć, zaraz poszukam jakiegoś ich forum.
pozdro
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

sob 07 cze, 2008

z tego co sie orientuje to pszczelarze do znakowania matek wykorzystuja specjalne znaczniki naklejane na tulow pszczoly
Awatar użytkownika
Zordon
Posty: 237
Rejestracja: pt 29 cze, 2007

sob 07 cze, 2008

Znalazłem że to farba akrylowa. a mrówki na zdjęciach to Temnothorax albipennis. Mrówki były znakowane podczas badań nad zjawiskiem wzajemnego uczenia się mrówek w biegu tandemowym. http://gn.opole.pl/mrowki/index.php?title=Znakowanie
ODPOWIEDZ