Królowa L.niger

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

seba072
Posty: 3
Rejestracja: wt 03 cze, 2008

wt 03 cze, 2008

Jestem poczatkującym,złapałem na swoim ogródk królową L.niger (chyba) z jednym skrzydłkiem i odrazu włożyłem ją do probówki,tam wyrwała sobie drugie skrzydełko :twisted: siedzi już trzy dni i żadnych nie widać jajek,o co tu chodzi będę wdzięczny za miłą odpowiedz.Pozdrawiam
baczek77
Posty: 28
Rejestracja: wt 19 cze, 2007
Lokalizacja: Szprotawa

wt 03 cze, 2008

Witam :)
Na rójkę nigera jeszcze za wcześnie. Wydaje mi sie że złapałeś królową kartonówki co tłumaczyło by brak jajek, ale to tylko moje przypuszczenia. Możesz opisać królową którą złapałeś? Albo najlepiej daj jakieś fotki. No i niech wypowie sie ktoś bardziej doświadczony ode mnie!
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

wt 03 cze, 2008

Po I primo pewnie nie zlapales l.niger tylko cos podobnego, one maja rojke pozniej.
Cierpliwosci, bez tego ani rusz "w mrówkach" ,ja na I jajko mojej krolowej c.fallax czekalem 2 tygodnie
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 04 cze, 2008

Jak fuliginosus(kartonówka-mała błyszcząca czaarna jak smoła. odwłok chudy takiej wielkości jak tułów mniej więcej i szybko się przemieszcza), to poniekąd przekichane, bo trzeba jej mrówek nałapać i dokoptować. Przejrzyj na <a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a> zdjęcia Lasiusów i/lub myrmekologa.prv.pl w katalogu są czasem zdjęcia. lub wpisz w google lasius fuliginosus (ewentualnie umbratus, alienus, niger, flavus, brunneus,etc. żeby porównać i zapoznać się z wyglądem paru gatunków) po otrzymaniu wyników, kliknij u góry w "Grafika" i google znajdzie ci zdjęcia (nie zawsze pokazuje jednak to co wpisałeś w zapytaniu, więc musisz przejrzeć i stronę i 'znaleźć' kontekst).
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
seba072
Posty: 3
Rejestracja: wt 03 cze, 2008

śr 04 cze, 2008

W jakim czasie jest rójka L.niger na pomorzu w okolicach Szczecina,to co złapałem pare dni temu przed domem w centrum miasta na chodniku z jednym skrzydełkiem(jest cała czarna podobna do L.niger)na chodniku biega ich dużo,czasami pojedynczo a nie które w stadzie kopią nore.Wieczorem postaram zrobić zdjęcie lepszym aparatem z mojego nie wychodzi.Pozdrawiam wszystkich miłośników chodowców mrówek :ant:
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

śr 04 cze, 2008

Czasem może się zdarzyć rójka L. niger i w początkach czerwca, chociaż to raczej rzadkość. Za to pora jest typowa dla L. brunneus. A także fuliginosus, ale te to wyglądają bardzo charakterystycznie, no i nie kopią norek zespołowo. Może coś uda nam się stwierdzić, jak zobaczymy zdjęcie. Pomogłoby też gdybyś podał DOKŁADNY rozmiar, po zmierzeniu linijką. W każdym razie dowiesz się na pewno gdy się wyklują robotnice, bo królowe L. brunneus są również czarne i trudne do odróżnienia od L. niger. A na pierwsze jajka można czasem czekać i parę tygodni, więc się nie przejmuj.
seba072
Posty: 3
Rejestracja: wt 03 cze, 2008

śr 04 cze, 2008

Jestem niecierpliwy i początkujący mam foremke i w próbówce mrówkę cała czarna,długość 7mm miała 1 skrzydełko.A może z któryś dobrych chodowców odstąpił mi królową L.niger na początek mojej fascynacji z mrówkami.nara :bye:
Sadownik
Posty: 72
Rejestracja: wt 19 cze, 2007

śr 04 cze, 2008

za miesiąc zacznie sie rójka L. nigera to sobie nałapiesz ile będziesz chciał :P
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

śr 04 cze, 2008

Jak jesteś niecierpliwy, to się szybko naucz cierpliwości, bo w hodowli mrówek to niezbędne. 7mm to raczej za mało na niger, bardzo możliwe, że to brunneus. Jeśli tak, to jest równie łatwa i przyjemna w hodowli jak niger. Jednak, tak jak radziła geb, pooglądaj zdjęcia, bo jeśli to fuliginosus to nie będzie dla ciebie dobra.
Sensey94
Posty: 11
Rejestracja: śr 28 maja, 2008
Lokalizacja: Bielsko-Biała

czw 05 cze, 2008

Swięta prawda ogon L.fuliginosus nie jest zbyt dobry na początek ja na przykład zaczynałem od F.cinerei :D
ODPOWIEDZ