Pogrom C.Ligniperda

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pn 16 cze, 2008

Nie mylisz się!! Gdyby miała pasożyta toby nie miała subst. odżywczych do przeprowadzenia oogenezy.
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
cupi
Posty: 333
Rejestracja: sob 02 lut, 2008
Lokalizacja: Warszawa

pn 16 cze, 2008

Oto co znalazłem na ten temat na pewnej stronie o entomologii:

"Liczebność mrówek jest poważnie ograniczona przez niezwykle bogaty zestaw ich wrogów naturalnych. Do nich należy, szczególnie w koloniach Mrówki ćmawej, Elasmosoma berolinense Ruthe (rodzina Braconidae - męczelkowate), pasożytująca zresztą i u gatunków mrówek z rodzaju Camponotus (gmachówka). Po złożeniu przez samicę pasożyta Jaja na ciele robotnicy wylęgła klarwa rozwija się w jej odwłoku. Porażona i osłabiona Mrówka opuszcza w końcu Gniazdo i po wejściu na źdźbło Trawy na nim ginie. Larwa pasożyta po opuszczeniu zabitego żywiciela przepoczwarcza się w kokonie pod ściółką. W odwłoku mrówek spotykamy także Nicienie (gromada Nematoda) z rodziny Mermithidae. Pasożyt ten nie ma większego znaczenia dla mrówek z rodzaju Formica, natomiast gniazda innych rodzajów mrówek mogą ulec zagładzie na skutek ich działalności. Inne, drobne Nicienie, pasożytujące na gruczołach ślinowych mrówek mogą także przyczynić się do ich dziesiątkowania."

oczywiście mogą to też być muchówki (tekst z innej strony entomologicznej):

"MUCHÓWKI – larwy rączycowatych to parazytoidy gąsienic motyli, larw rośliniarek i chrząszczy, dorosłych chrząszczy i pluskwiaków różnoskrzydłych. Nieliczne atakują larwy koziołek, mrówki, skorki, szarańczaki."

mam nadzieję, że pomogłem :)
beaker
Posty: 93
Rejestracja: sob 10 lis, 2007
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

czw 19 cze, 2008

Witam
No to tak, z 9 Campo, zostaly mi 2, jedna czerwi, druga zniosła jajo :) więc także jest zdrowa. 3 królowa padła, i jej odwłok niebezpiecznie rośnie, więc ma pasożyty. 2 trupki zamknąłem razem w pojemniku, czekam co się stanie. Myślę aby "odhodowac" to cholerstwo, wtedy będzie wiadomo co to dokładnie jest.
Pozdrawiam
Kokony F.fusci pilnie kupię.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

czw 19 cze, 2008

Hehe, nicienie metamorfozy nie przechodzą :wink:
rzepa żepa ziepa ziepa
beaker
Posty: 93
Rejestracja: sob 10 lis, 2007
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

czw 19 cze, 2008

A bo ja wiem co to jest, wyjdzie z mrówki to sie dowiemy.
Kokony F.fusci pilnie kupię.
ODPOWIEDZ