Pogrom C.Ligniperda

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

beaker
Posty: 93
Rejestracja: sob 10 lis, 2007
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

pt 13 cze, 2008

Witam.
Może zacznijmy od początku. Złapałem 9 królowych C.Ligniperda,i po prostu latałem ze szczęścia. Zawsze chciałem miec te mrówy. W środowe południe zostały złapane, już w środe wieczorem miałem je w domu. W lesie łapałem je poprostu w husteczke, a pózniej dopiero (ok 2godziny) przełożyłem je do strzykawki z mokrą watą, w domu w każdej zrobiłem 2mm dziure wentylacyjną
W środe wieczorem, każdej podałem miodku. Wczoraj (czwartek) zaczęły się problemy... :roll: jedna z 9 królowych najpierw była osłabiona, później padła. Dziś rano patrzę, i z pozostałych 8, padło aż 4 :(. Czy ktoś może mi pomóc w tym temacie? Moje podejrzenia są takie.
-królowe uszkodziły sie podczas transportu, w tych nieszczęsnych husteczkach.
-coś niedobrego z miodem.
Pozdrawiam
Kokony F.fusci pilnie kupię.
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pt 13 cze, 2008

Życie...
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pt 13 cze, 2008

One już tak mają ;)
Dobrze że padły ci teraz a nie, jak mi, kiedy złożyła z 50 jaj i po roku bezproduktywnym i sobie padła. Wtdy to jest dopiero przykro :(

Ale trutno muufi siem cusz. ;)
rzepa żepa ziepa ziepa
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

pt 13 cze, 2008

A gdy je łapałeś w tym lesie wsadzałeś je od razu ro różnych pojemników? bo ja ostatnio wrzuciłem dwie do jednej probówki i po minucie jedna z nich była już nie do odratowania...
Semper Fi!
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pt 13 cze, 2008

Skąd woda do nawilżenia waty?
Te chusteczki to były nasączone czymś?
Chusteczki włożyłeś do kieszeni?:(
Co było wcześniej w srzykawkach'?
Czemu nie kupisz probówek?, tyle samo kosztuja...
Do strzykawki wkladałeś je przez dzióbek?(joke)
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pt 13 cze, 2008

Pewnie zostaly zgniecionew tych chusteczkach
beaker
Posty: 93
Rejestracja: sob 10 lis, 2007
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

pt 13 cze, 2008

woda-mineralna
w strzykawce- bo bylem na wycieczce, i mialem pod reka tylko apteke
husteczki czysciutkie
husteczki z mrowami byly w tekturowej paczce w plecaku, ktorego chronilem jak jajko
strzykawki z apteki sa sterylne
a czy zgniecione wątpie, ale bylo to mozliwe.
kazda byla zawinieta w oddzielna husteczke
Te 4 maja się póki co dobrze...
Kokony F.fusci pilnie kupię.
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

pt 13 cze, 2008

odloz mineralna i podawaj tylko kranowke, przegotowana, odstana
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
baczek77
Posty: 28
Rejestracja: wt 19 cze, 2007
Lokalizacja: Szprotawa

pt 13 cze, 2008

A czy jesteś pewien na 100% że to Gmachówka? Bo wydaje mi sie że już dawno po rójce!
beaker
Posty: 93
Rejestracja: sob 10 lis, 2007
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

pt 13 cze, 2008

mineralke dałem tylko raz, bo nie miałem innej pod ręką.
Kokony F.fusci pilnie kupię.
skorek
Posty: 3
Rejestracja: czw 12 cze, 2008

pt 13 cze, 2008

ja tez mam podobny proble dzis mi zdechla 1 a potem zaczely z niej wychodzic larwy
Ghosd
Posty: 96
Rejestracja: ndz 20 kwie, 2008
Lokalizacja: Otwock

pt 13 cze, 2008

Też miałem ostatnio coś podobnego co Ty skorku, zmarła mi królowa L. brunneus(była ospała, nie składała jaj w przeciwieństwie do pozostałych dwóch), a potem wyszły z niej dwie białe larwy, zapewne jakieś pasożyty.
Myrmica scabrinodis,Manica rubida, Camponotus ligniperda, Lasius brunneus, Lasius niger, Tetramorium caespitum.
beaker
Posty: 93
Rejestracja: sob 10 lis, 2007
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

pt 13 cze, 2008

powiem tyle jasny Ch*j :!:
ze wszystkich 4 powyłaziły te pasożyty! i to nie 2, było ich tyle ze odwłoki aż popękały, po prostu masa, reszte czeka chyba to samo, bo mają duże odwłoki...
no zaniemówiłem....
Kokony F.fusci pilnie kupię.
Ghosd
Posty: 96
Rejestracja: ndz 20 kwie, 2008
Lokalizacja: Otwock

pt 13 cze, 2008

no nie wiadomo, C. ligniperda zawsze mają duże odwłoki, a swoją drogą to ciekawe co to za robactwo :? .
Myrmica scabrinodis,Manica rubida, Camponotus ligniperda, Lasius brunneus, Lasius niger, Tetramorium caespitum.
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pt 13 cze, 2008

koniecznie zrob zdjecie
:!:
beaker
Posty: 93
Rejestracja: sob 10 lis, 2007
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

pt 13 cze, 2008

Teraz to już po ptakach, wywaliłem je. Jak z kolejnymi sie to stanie (oby nie ale raczej tak) to postaram sie zrobic, ale nie obiecuję mam za słaby sprzęt na robienie przy takim makro.

edit, albo lepiej, jak znajde chorego trupka, to wezmę zamknę go w probówce, w celu wybadania tych pasożytów
Kokony F.fusci pilnie kupię.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

sob 14 cze, 2008

Na SGGW na Wydziale weterynaryjnym na Katedrze Chorób Klinicznych zajmują się chorobami owadów społecznych. Może takiego pasożyta oznaczą??
Wiem iż robią darmowe diagnostyki pszczół.

Ewentualnie idź na wydział nauk o zwierzętach na SGGW tam zajmują się parazytologią... Wiem iż pracują nad biologicznym reduktorem liczby barciaków w ulach, nad jakimiś tam nicieniami więc może będą coś wiedzieć na ten temat.
rzepa żepa ziepa ziepa
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

sob 14 cze, 2008

Skoro to pasożyty, to przynajmniej nie musisz mieć wyrzutów sumienia, że to ty coś skopałeś. Niestety, życie mrówki jest pełne zagrożeń, a pasożyty stanowią sporą część ogromnej ilości wrogów naturalnych. Również mnie ciekawi, co to może być i w jaki sposób się dostaje do ofiary.
Ghosd
Posty: 96
Rejestracja: ndz 20 kwie, 2008
Lokalizacja: Otwock

sob 14 cze, 2008

W 'Imperium Mrówek' Werber pisał o osach, zwanych gąsiennicznikami, które wstrzykiwały(za pomocą długiego żądła) jaja swojego potomstwa do ciała ofiary. Nie wiem, czy takie stworzenia występują w Polsce, ale(jeśli tak) to tłumaczy sposób w jaki pasożyty dostały się do ciała ofiary i mniej więcej co to jest.
Myrmica scabrinodis,Manica rubida, Camponotus ligniperda, Lasius brunneus, Lasius niger, Tetramorium caespitum.
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

sob 14 cze, 2008

Jak najbardziej występują i są pospolite, tyle że gąsieniczniki, jak sama nazwa wskazuje, robią to z gąsienicami. Nie słyszałem nigdy o błonkówkach które tak by traktowały królowe mrówek, ale i tego nie można wykluczyć, są bowiem i takie błonkówki które pasożytują na innych błonkówkach. Istnieje też wiele pasożytniczych muchówek.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

sob 14 cze, 2008

Eeee panowie... To raczej nicień, jeśli larwy błonkówek opuszczają żywiciela to jako postacie dorosłe lub przepoczwarzają się na jego szczątkach.

Nicieniami pasożytującymi na owadach zajmuje się dr hab. Elżbieta Pezowicz na wydziale nauk o zwierzętach. Tak więc nicień w dłoń i na wycieczkę :D
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
cupi
Posty: 333
Rejestracja: sob 02 lut, 2008
Lokalizacja: Warszawa

sob 14 cze, 2008

"w domu, w lesie, nawet w borze, Pezia zawsze Ci pomoże" jak mawiają na SGGW xD nie no żart, ale kontakt z dr Pezowicz w sprawie nicieni jest świetnym pomysłem. na stronie Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW znajdziesz mail do niej :)
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

sob 14 cze, 2008

Rzeczywiście nicienie są prawdopodobne, zasugerowałem się tym, że skorek i Ghosd napisali "larwy" :)
Ghosd
Posty: 96
Rejestracja: ndz 20 kwie, 2008
Lokalizacja: Otwock

sob 14 cze, 2008

Nie wiem jak nicienie wyglądają(i czy to te pasożyty), ale jeżeli są wielkości 3-4mm, cienkie dość, biało-żółtej barwy i dość ruchliwe(jak gąsienice) to mogą być właśnie one.

A jeśli to nicienie to w jaki sposób mrówki zarażają się nimi i czy jest ewentualny sposób zaradzenia zarażeniu?
Myrmica scabrinodis,Manica rubida, Camponotus ligniperda, Lasius brunneus, Lasius niger, Tetramorium caespitum.
beaker
Posty: 93
Rejestracja: sob 10 lis, 2007
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

pn 16 cze, 2008

Witam
Tak jak mówiłem, z pozostałych 4 mrówek, 2 były wyraźne ospałe. Dzisiaj koło 22 jedna już leżała z podwiniętymi nogami, ruszając tylko od czasu do czasu czułkami. Teraz jest już w probówce, i na chwile obecną( 00:50) nie daje znaku życia.

Na szczęście jedna królowa, zniosła kilka jaj, po czym można stwierdzic że nie ma w sobie pasożytów (nie mylę się? ).
Pozdrawiam
Kokony F.fusci pilnie kupię.
ODPOWIEDZ