łapanie dzikich robo, talkohol

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Variv
Posty: 60
Rejestracja: pn 07 sty, 2008
Lokalizacja: Olsztyn

wt 17 cze, 2008

Macie jakies dobre techniki na odławianie dzikich robotnic ? Ja poki co próbowałem nagarniać pędzelkiem do pudełka od tik taków ale wiekszość ucieka z powrotem, teraz próbuje z okrągłym pudełkiem i lejkiem, efekty są dużo lepsze chociaż ciężko złapać robo na łyżke bez zgraniania podłoża :)

Pytałem w kilku aptekach o talk, wszedzie proponowano mi jakies zasypki, nie kupiłem bo nie wiem jaki te dodatki do talku mogą mieć wpływ na mrówki, ma ktoś jakies z tym doświadczenia ?
Talku potrzebuje do pokrycia lejka i ew scian formi sterylnego z szalki periego (potrzebne głównie w momentach kiedy musze zdjąć pokrywe).
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

wt 17 cze, 2008

Ja też stosuje zasypkę i dobrze się sprawdza ;)
Ja tam biorę słoik talkoholem jego górne krawędzie oblepiam i czekam aż wyschnie. Tak idę na wyprawę. Talk mi nie spada o dziwo ze ścianek.
Mrówki do słoika wsypuje pędzelkiem, lub łyżeczką. Jeśli wsypie z piaskiem to kit z tym...
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 17 cze, 2008

Nie próbowałem sam tego, ale proponuję "zasysacz": probówka (lub inny pojemnik) szczelnie zamknięta korkiem, w tym korku dwie rurki, przy czym wlot jednej zabezpieczony jakąś siateczką. Zasysasz jedną rurką, mrówka wpada drugą, ale nie wpada ci do gęby dzięki siatce na pierwszej rurce - w taki sposób możesz zebrać choćby setkę naraz.

Obrazek
Ghosd
Posty: 96
Rejestracja: ndz 20 kwie, 2008
Lokalizacja: Otwock

wt 17 cze, 2008

Mrówka do gęby raczej nie wpadnie, ale piasek, czy jakieś nieczystości z podłoża mogą. Trzeba wypróbować.
Myrmica scabrinodis,Manica rubida, Camponotus ligniperda, Lasius brunneus, Lasius niger, Tetramorium caespitum.
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

wt 17 cze, 2008

http://www.entomon.pl/show.php?id=639&b=0
Tu macie gotowca.
Profesjonalnie to to się exhaustor nazywa :)
Awatar użytkownika
Maximus
Posty: 193
Rejestracja: śr 03 paź, 2007
Lokalizacja: Wejherowo

wt 17 cze, 2008

ja po prostu kładę pojemnik po kliszy lub podobny...i mrówy same włażą i nie mogą wyjść....
ODPOWIEDZ