Co ja widzialem ?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Fantom
Posty: 5
Rejestracja: ndz 27 sty, 2008
Lokalizacja: Szczecin

wt 08 lip, 2008

Witam
Od kilku dni uciazliwei szukam jakiesj krolowej Lasius Niger - i lipa - wszystkie ze skrzydlami.
Ale wczoraj widzialem mega ciekawostke. Siedze sobie na dzialeczce a nagle spomiedzy dwoch kamieni wysyp mrówek ! Nigdy tam ani jednej nie widzalem - a jednak gdzies tam maja mrowisko. No i wylazlo jakies 50 sztuk czarnych krolowych (wszystkie ze skrzydlami) a z nimi jakies 100 mniejszych o kolorze zolto-brazowym. Poszwendaly sie wszystkie z 1 min, potem wszytskie krolowe odlecialy a te male wrocily do domku. Czy mam rozumiec ze krolowe na rojke lecialy ? Czemu te robotnice byly jakies zupelnie inne ? No i czemu nie moge trafic na krolowe po rojce ?!?

Fantom
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

wt 08 lip, 2008

szukaj krolowych w godzinach popoludniowych
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

wt 08 lip, 2008

Witam!
Te "małe ze skrzydłami" to samce prawdopodobnie , a z twojego opisu wygląda na to iż samice odleciały na loty godowe :lol:
Ja sam też coś zaobserwowałem. Otóż od 2 dni obserwuje kolonie nigerek i widzę WIELKI RUCH w koloni , non stop przed wyjściem jakieś królowe i " królowce" przechodzą nawet jedna samiczka wyszła 5 cm przed gniazdo .........ale sie wróciła. Ponieważ gniazdo leży w szczelinie w wylewce betonowej mrówki do najbliższego miejsca startu ( czyt. kępki trawy ) mają jakieś 20 cm. co prawda łażą tam robo ale królowe jakoś nie bardzo.
Powiedzcie czemu one nie startują i czy obrały sobie tą trawkę za lotnisko?
Lasius Niger
Lasius Flavus
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

wt 08 lip, 2008

eryk, nie przesadzaj Fantom na pewno wie co to loty godowe,podejrzewam ze chodzilo o obstawe:
Fantom pisze:a z nimi jakies 100 mniejszych o kolorze zolto-brazowym. Poszwendaly sie wszystkie z 1 min, potem wszytskie krolowe odlecialy a te male wrocily do domku
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

śr 09 lip, 2008

To mogły być Lasius umbratus, królowe (i samce) są ciemnobrązowe lub całkiem czarne, a robotnice żółto-pomarańczowe, w różnych odcieniach. Są to mrówki podziemne, więc robotnice wychodzą jedynie jako obstawa podczas rójki - nic dziwnego że wcześniej ich nie widziałeś. Podobnie jest w przypadku Lasius flavus, ale one jeszcze się chyba nie roją. Szkoda, że nie zrobiłeś zdjęcia, ale obejrzyj zdjęcia L. umbratus po internecie i sprawdź czy tamte wyglądały podobnie. Nowe królowe tego gatunku są raczej niewielkie i mają nietypowo mały odwłok (uprawiają czasowe pasożytnictwo społeczne).

A na królowe po rójce nie możesz trafić, bo masz jeszcze nie wyćwiczone oko ;)
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

śr 09 lip, 2008

zielczi o co ci niby chodzi z przesadzaniem?! że sie niby zapytałem?! to chyba taki dział forum jest! :?

Opisałem , nie wiem czegoś i sie pytam to chyba normalne na tym forum.!
Fantom
Posty: 5
Rejestracja: ndz 27 sty, 2008
Lokalizacja: Szczecin

sob 12 lip, 2008

Niezbyt wyrazne bo nie bylo czsu poustawiac aparatu ale zawsze :)

http://www.dunska.internetdsl.pl/phpAlb ... r1=Mrowki/

Fantom
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

sob 12 lip, 2008

Tak, teraz z pewnością można stwierdzić, że to Lasius umbratus.
ODPOWIEDZ