Pytanko i prośba o pomoc !?!

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

ManieXStrong
Posty: 10
Rejestracja: ndz 20 lip, 2008

ndz 20 lip, 2008

Witajcie
jestem początkującym hodowca mrówek,
w tym tygodniu lub w następnym będę mieć królową LASIUS NIGER z jajkami.

I będę jej i potomstwu budował terrarium*,
lecz potrzebuje danych,
dokładnie jaka przestrzeń polecacie po miedzy szybami na przestrzeń do budowy gniazda,
tak aby mrówki czuły sie dobrze,
ze by sie mieściły (z królową),
żebym ja widział każdy tunel (do obserwacji).
jeśli możecie to dajcie mi cynk, wielkie dzięki w razie czego.

POZDRAWIAM :D :?: :!:
Hodowca zwierząt Terra, Ptaszniki(100 pająków), Skorpiony(7Skorpionów), Węże*, Agamy*, Modliszki*, Mrówki(jedna królowa z jajami),
ManieXStrong
Posty: 10
Rejestracja: ndz 20 lip, 2008

ndz 20 lip, 2008

co polecacie jako podłoże do budowy gniazda ... ??? czy ziemi czy jakąś mieszanek ziemi z włóknem kokosowym i coś jeszcze itp. :?: :?: :?:
Hodowca zwierząt Terra, Ptaszniki(100 pająków), Skorpiony(7Skorpionów), Węże*, Agamy*, Modliszki*, Mrówki(jedna królowa z jajami),
Szymon
Posty: 102
Rejestracja: wt 15 lip, 2008
Lokalizacja: Grzawa

ndz 20 lip, 2008

Sam,nie jestem bardziej zaawansowany od ciebie,ale poczytałm już troszke i :
http://gn.opole.pl/mrowki/index.php?title=Korek <==Grubość
http://gn.opole.pl/mrowki/index.php?tit ... %C4%85cych <==ciekawe informacje na temat formi,materiałów i ogólnie o hodowli.
I jeszcze jedno,dużo rzeczy zależy od tego,jaki typ formikarium wybrałeś...;]
Pozdro :)
t0wnedt
Posty: 112
Rejestracja: ndz 06 lip, 2008
Lokalizacja: Radom

ndz 20 lip, 2008

Witaj,

Po pierwsze powiedz jakiego typu formicarium budujesz bo nie za bardzo cie rozumiem.
Po drugie z czego chcesz zrobić gniazdo ? z ziemi ? a może lepiej użyć korka? będziesz na 90 % widział każdą część gniazda.
Po trzecie z tą przestrzenią pomiędzy szybami do budowy gniazda, to masz na myśli grubość gniazda czy jego długość i szerokość jeśli chodzi o grubość gniazda dla L. Niger myślę że między 7mm-1cm, szerokość korytarzy 4-5 mm - ja tak mam w Formicarium pionowym typu R i 1 roczna kolonia ma się dobrze przy czym widzę wszystkie zakamarki gniazda. Jeśli chodzi ci o wymiary gniazda takie jak długość i szerokość to zależnie od wielkości i typu formicarium myślę, że część gniazdowa powinna zajmować około 30-40% formicarium, a resztę arena.
Po czwarte edytuj posty ;)
ManieXStrong
Posty: 10
Rejestracja: ndz 20 lip, 2008

ndz 20 lip, 2008

Ok zastanowię się na nad tym korkiem a formicarium robie na ścianę wieszane na wysokości 1 metra od podłogi, o wymiarach około 1 m szerokość wysokość 60 cm na duża kolonie mrówek,
Hodowca zwierząt Terra, Ptaszniki(100 pająków), Skorpiony(7Skorpionów), Węże*, Agamy*, Modliszki*, Mrówki(jedna królowa z jajami),
t0wnedt
Posty: 112
Rejestracja: ndz 06 lip, 2008
Lokalizacja: Radom

ndz 20 lip, 2008

hmm jak na ścianę to rozumiem że raczej płaskie, a co z areną
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

ndz 20 lip, 2008

Myślę że można równie dobrze część tak dużej pionowej powierzchni przeznaczyć na arenę, w końcu mrówki w pionie też nieźle biegają. A jedzenie podawać na jakiejś "półce".
ManieXStrong
Posty: 10
Rejestracja: ndz 20 lip, 2008

ndz 20 lip, 2008

arenę wykonam w górnej części o powierzchni około 10 cm wzdłuż całej długości jeśli umieszczę na ścianie na wysokości około 90cm cm terra będzie miało około 60 cm czyli arena będzie na wysokości około 150 cm więc na mój wzrost to w sam raz (mam około 188 cm) czyli bez problemu będę widział gniazdo mrówek jak i arenę.

przed chwilą miałem płytę na tylną część i fajna gruba szybę o wymiarach mi potrzebnych miała 12mm i mi przy cieciu szczeniła w 3 miejscach, muszę poszukać nowej . szkoda szybki była fajna :D :cry:
Hodowca zwierząt Terra, Ptaszniki(100 pająków), Skorpiony(7Skorpionów), Węże*, Agamy*, Modliszki*, Mrówki(jedna królowa z jajami),
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

ndz 20 lip, 2008

Witam!
Pytanko trochę z innej beczki. Zrobiła mi sie troszkę za duże gniazdo.Co teraz zrobić żeby mrówki kopały przy ściance?
Lasius Niger
Lasius Flavus
ODPOWIEDZ