Problem z królową L. Niger

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Marlan
Posty: 117
Rejestracja: pt 11 lip, 2008
Lokalizacja: Lublin

ndz 17 sie, 2008

Witam!
Mam kompakcik od Curtusa, w którym mam królową L. Niger. Tylko jest problem. Wybrała najmniejszą komorę, naznosiła kamyczków i się zabarykadowała. Trochę się martwię bo siedzi tam ponad 3 tygodnie i nie widać jajek. Mógłby ktoś pomóc?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

ndz 17 sie, 2008

Hmmm, to trochę niepokojące, bo królowa L.Niger powinna zacząć składać jaja w przeciągu kilku dni po rójce :( . Jesteś pewien, że jest zaplemniona? Czy ma w kompakcie dobre warunki (tzn wilgotność, bo na tym etapie hodowli o nic więcej nie musisz sie jeszcze martwić)? A może po prostu nie widzisz jajek przez te naniesione przez królową kamyczki? Co do tego, że się zabarykadowała, to się nie martw, mrówki często odgradzają sobie małą część formikarium, jeśli damy im do dyspozycji za dużą przestrzeń, a kompakt dla samotnej królowej jest duuuużo za duży :wink: . Moim zdaniem lepiej by było, gdybyś rozpoczął hodowlę nigerki w probówce (krok 1), a do formi przeniósł, jak pojawi się nieco robotnic. Teraz jednak lepiej już nic nie zmieniać, skoro królowa się tam zadomowiła. Obecnia należy tylko czekać i ... rozglądać się za kolejną królową L.niger, z którą będziesz miał może więcej szczęścia. Trzymam kciuki :D .
Marlan
Posty: 117
Rejestracja: pt 11 lip, 2008
Lokalizacja: Lublin

ndz 17 sie, 2008

Wszystko tam ma... nie wiem co się dzieje. Jest zaplemniona bo bez skrzydeł. Chyba zacznę w sposób klasztorny.
1 wrzesień 2008. Na świat przyszła moja pierwsza mrówka :)
ODPOWIEDZ