Łapanie Formica fusca

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Allosaurus
Posty: 20
Rejestracja: ndz 10 sie, 2008

ndz 24 sie, 2008

Poszedłem dziś złapać trochę jaj/larw i kilka robotnic dla mojej Jeszcze-Nie-Do-Końca-Zidentyfikowanej-Formicy, problem w tym że nie mogę się do nich dogrzebać, kolonie ichnie w mojej okolicy są przy częściowo spróchniałych drzewach, czy jaja i larwy są w drewnie? Powinienem szukać głębiej czy złapać za siekierę? (tak czy inaczej niezbyt podoba mi się wizja znacznego rozgrzebywania gniazda). A może wystarczy że podstawię jej robotnice bez jaj i larw?
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

ndz 24 sie, 2008

Jaja i larwy to nie bardzo się przydadzą w sumie. Poza tym, są one trzymane właśnie dość głęboko w gnieździe. Za to robotnice i kokony owszem.
Kokony są trzymane płytko pod ziemią jeśli jest dobra pogoda - robotnice je wygrzewają.
Adoptuj jej za pomocą lodówki kilka/naście robotnic i ze 20-30 kokonów, tak będzie najlepiej.
Allosaurus
Posty: 20
Rejestracja: ndz 10 sie, 2008

ndz 24 sie, 2008

Na kokony też nie natrafiłem, ale też w sumie te mrowiska w cieniu stały. A swoją drogą, jak to działa? Królowa dopiero mając robotnice dookoła czuje dryg do składania jaj?
patyczak1000
Posty: 205
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Lublin

ndz 24 sie, 2008

Tak.
Królowe gatunków pasożytniczych zaczynają czerwić dopiero gdy odpowiednia ilość robotnic je karmi i się nimi zajmuje.
pozdrawiam

[b]Moja oferta: zainteresowani na gg[/b]
Allosaurus
Posty: 20
Rejestracja: ndz 10 sie, 2008

pt 29 sie, 2008

Złapałem f.cinerea z kokonami, tylko że królowa przed wrzuconą robotnicą (na razie jedną) panicznie ucieka! Próbuje wogóle wyjść z formikarium, czy to normalne? Robotnica jest z lodówki i stoi spokojnie, królowa zaczęła uciekać po dotknięciu jej czułkami.
ODPOWIEDZ