Lasius emarginatus - jaja

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

pn 08 wrz, 2008

Ponawiam pytanie z innego tematu...
Moja królowa Lasius emarginatus od momentu złapania (12 sierpień) po dziś dzień (czyli prawie miesiąc...) nie złożyła jeszcze ani jednego jaja... co może być tego powodem?
(zdjęcia tutaj: http://www.formicarium.pl/forum/viewtopic.php?t=2195 )
siedzi w eleganckiej próbówce, wody ma w bród, w lekko przyciemnionym miejscu.
Królowa praktycznie cały czas stoi bokiem na wacie, czasami kilka kroków zrobi. Nie wykazywała zainteresowania cukrem.
W jaki sposób mogę ją pobudzić aby zniosła jaja? czy próba adopcji kilku nigerek może przynieść pozytywne efekty?
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

pn 08 wrz, 2008

A jaką ma temperaturę? (Nie oceniaj "na oko", tylko zmierz dokładnie w tamtym miejscu, także w nocy!). Czasem bywa tak, że królowa zaczyna czerwić dopiero po przezimowaniu. Może jakieś 2 miesiące w lodówce ją "naprawi". Możesz spróbować podrzucić jej kilka kokonów L. niger, powinny być bez problemu zaakceptowane - ale nie wiem, czy to coś pomoże. Takie wypadki też się jednak zdarzają, że po adopcji paru robotnic królowa zaczyna składać jaja.
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

pn 08 wrz, 2008

trzymam ją pod biurkiem, temperatura taka jak w całym moim pokoju, za dnia 25', spada w nocy max. do 22-23 jak mam otwarte okno. Czy temperatura przezimowania ~2/3'C byłaby odpowiednia?
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

wt 09 wrz, 2008

Moim zdaniem nie ma się czym martwić. Co prawda nie miałem do czynienia z tym gatunkiem ale wiem iż brak jaj przez jedne miesiąc to żadna tragedia. Trzeba czekać czekać czekać...

Spróbuj podać krople miodu lub kryształek cukru. O zimowaniu pomysł dopiero w październiku/listopadzie.
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

pt 12 wrz, 2008

próbowałem podać jakieś jedzenie już wcześniej - żadnego zainteresowania miodem/cukrem/mieszanką... :/
No i chyba tak zrobię w październiku jak nic nie złoży.
Dziękuję za rady :)

[ Dodano: Pią 12 Wrz, 2008 ]
no to mogę się pożegnać z emarginatusem :/ chyba chora ta królowa jest czy coś... :/ dzisiaj przyszedłem ze szkoły to w próbówce na plecach leżała, wiła się lekko i ruszała nogami chaotycznie, jakoś ją przewróciłem na brzuch, mimo to nic nie chodzi, tylko leży w miejscu, i się wije... co to za paskudztwo może być? :/ Czy może przejść na nigerki? :/ czy ta królowa to jakiś "wadliwy model"?
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

pt 12 wrz, 2008

No, niestety, wygląda na to że rzeczywiście złapałeś niewłaściwą... podejrzewam pasożyty wewnętrzne (nicienie), niestety są zabójcze. Taki pech. Jeśli zdechnie (a przypuszczam że tak) to lepiej wysterylizuj tą probówkę zanim włożysz w nią inne mrówki.
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

sob 13 wrz, 2008

emarginatus - kaputt :/
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

sob 13 wrz, 2008

ja mialem podobna sytuacje jak ty i też mi zdechła ale 2 dni temu :/ I co ciekawe To tez byla emarginatus ale złapana na pocz. września nie ruszala sie zadnych reakcji na bodźce zewn :/

No nic nie ma co płakac choc szkoda :(
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
ODPOWIEDZ