Co jest w stanie przegryźć mrówka?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Lepatryq
Posty: 8
Rejestracja: ndz 22 cze, 2008

śr 17 wrz, 2008

Witam! To mój pierwszy post na tym forum. Mam do Was, doświadczonych hodowców dość dziwne pytanie. Czy mrówki są w stanie przegryźć sztuczną tkaninę? A dokładniej czy są w stanie przegryźć najzwyczajniejszą w świecie sznurówkę? Z góry dzięki za odp.
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

śr 17 wrz, 2008

Witam!
Mrówa potrafi dużo rzeczy ale sznurówki raczej nie przegryzie ze względu na duża ilość włókien w niej zawartej
Lasius Niger
Lasius Flavus
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

czw 18 wrz, 2008

Myślę, że jakby pracowały przez tydzień, to przegryzając po jednym włókienku w końcu by zrobiły wyjście. Nie bardzo jednak wyobrażam sobie sytuację, która by je do takiej pracy zmusiła.
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

pt 26 wrz, 2008

a teraz ja mam pytanie :

1.plyte gipsowa ?

2.a jeszcze takie jedno pytanie czy formikarium moze byc zrobione z tych takich wiorow drewnianych z ktorych np lawki w szkole sa ?? i czy mrowka to przegryzie :) ?

3. mrowki gryzą czy kopią ?
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

pt 26 wrz, 2008

1. Tak jak sznurówke - dadzą rade, ale...
ogon__ pisze:Nie bardzo jednak wyobrażam sobie sytuację, która by je do takiej pracy zmusiła.
2. Odradzam.Na 101% mają one dodaną jakąś chemie, żeby nie przepuszczały wilgoci, nie mówiąc już o innych środkach którymi mogły być spryskane przed obróbką np.owadobyjcze jakieś.

3.Gryzą i kopią - potocznie mówi się że "kopią" ,lecz trudno by im było kopać np.w drewnie.
Oczywiście są gatunki dla których drewno, to nic takiego ,ale to inna bajka.
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

pt 26 wrz, 2008

a z plyt gipsowych ?
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

sob 11 paź, 2008

Mrówki są w stanie przegryźć grube liście, drążyć korytarze w drewnie, widziałem nawet nigerki, które zrobiły sobie mrowisko w pustaku. Dużo zależy też od gatunku.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 11 paź, 2008

sodek pisze:3. mrowki gryzą czy kopią ?
jeśli chodzi o tworzenie gniazd, to niektóre tylko gryzą, a niektóre robią obie czynności (np. Formica cinerea- dość ciekawie rozkopują piasek, a bardziej pasowałoby tu rozsuwają :D)

Sodek, nie używaj materiałów, o których wiesz,że są do nich stosowane chemikalia, oraz takich, które wody nie przepuszczają w ogóle.

Najlepsze materiały dla mrówek( i sprawdzone):
-ziemia ogrodnicza poddana prażeniu
-gips
-korek, który poleżał sobie parę dni w wodzie (wyzbycie się chemikaliów uszczelniających korek przed nasiąkaniem wilgoci)
-piasek morski (też najlepiej prażony, bądź ..wygotowany)
-pustaki
-miękkie drewno

i inne ciekawe pomysły (prawdopodobnie również cekol)

Lepatryq mogłyby, gdyby były odpowiednio zdeterminowane. Pytanie jaki w tym sens i jaką korzyść mogłyby w tym odnieść (jeśli np. ucieczka, a to jedyna "miękka" do przegryzienia droga, to na pewno by się o to postarały ;) )
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ