Dziwne zachowanie L. Niger

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
the4dk
Posty: 16
Rejestracja: czw 01 lis, 2007
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

wt 30 wrz, 2008

Mam dwie mlode kolonie L. Niger w probowkach, obecnie kazda po ok. 15-20 robotnic, duzo larw i kokonow. Przed chwila zauwazylem, ze w o bu probowkach jednoczesnie (sic!) zapanowal maly chaos, mrowki zaczynaja przenosic kokony w inne miejsce. Obie probowki sa podzielone na 2 komory. Mrowki w 1 probowce przeniosly wszystkie kokony do pomieszczenia przy wylocie probowki, te w 2 przenosza kokony na sufit (sic!) i robotnice je tam przytrzymuja. Ktos wie o co chodzi? Nie ukrywam, ze sie niepokoje.
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

wt 30 wrz, 2008

IMO fatal error, moje też raz tak miały to na wieczór wróciły do normalnej komory.
Ew. przy podnoszeniu próbówek trochę ruszyłeś, a mają taki zwyczaj że jak trochę się wystraszą to zabierają kokony itp i uciekają ;)
No i mogłeś też niechcący na świetle zostawić, to je trochę przygrzało i zaczęły się za nowym miejscem rozglądać; )
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
Awatar użytkownika
the4dk
Posty: 16
Rejestracja: czw 01 lis, 2007
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

wt 30 wrz, 2008

Tak jak mowiles, nastepnego dnia rano wszystko bylo juz na swoim miejscu. Mrowy zaczely przenosiny wieczorem a na biurku stala lampka. Droga eksperymentow z czesciowym zakrywaniem najpierw jednego a potem drugiego konca probowki tak, aby swiatlo swiecilo tylko na jedna czesc, doszedlem do wniosku, ze bylo im za goraco i przeniosly kokony w chlodniejszy koniec. Mistyczna zagadka rozwiazana :)
ODPOWIEDZ