Korzystanie z forum

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 503
Rejestracja: śr 28 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

ndz 04 sty, 2009

Witaj na naszym forum. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem internetu albo nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z forum dyskusyjnym, to prosimy o poświęcenie kilku minut na przeczytanie poniższego tekstu.

1. Podział forum.
Każde forum (nasze również) jest podzielone na wiele działów tematycznych. Zakładając nowy temat na forum zadbaj o to, aby umieścić go w stosownym dziale. Kilka przykładowych działów z naszego forum to:
Pierwsze kroki - jeśli masz jakieś podstawowe pytania dotyczące mrówek i ich hodowli, to tutaj należy je zadawać
Mrówki krajowe - tutaj dyskutujemy na temat mrówek występujących w Polsce
Dział detektywistyczny - masz jakąś mrówkę i nie wiesz co to za gatunek? Załóż temat w tym dziale i umieść zdjęcia
Mrowisko domowe - w tym dziale umieszczaj wszelkie pytania na temat hodowli mrówek w domu
Przedstawmy się - przedstaw się wszystkim użytkownikom i napisz kilka słów o sobie. Dział widoczny tylko dla osób zalogowanych.
Oczywiście to tylko kilka działów spośród wielu - każdy dział ma swój opis, więc bez trudu powinieneś zorientować się, w którym z nich umieścić swój temat.

2. Zakładanie tematów
Zanim założysz temat, sprawdź czy nie był on już wcześniej poruszany. Na górze forum znajduje się opcja "Szukaj", która pozwoli ci przeszukać napisane do tej pory posty. Odpowiedzi możesz (a nawet powinieneś) szukać także na <a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a>, czyli w Bazie Mrówczej Wiedzy. Znajdziesz tam opisy gatunków mrówek, informacje o książkach czy budowie formikariów. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z mrówkami, to koniecznie przeczytaj listę najczęściej zadawanych pytań na temat mrówek. Jeśli już wiesz jak funkcjonuje kolonia mrówek i zastanawiasz się jak rozpocząć własną hodowlę, to kompendium dla początkujących powinno rozwiać twoje wątpliwości. Przeczytaj także krok pierwszy i krok drugi zakładania nowej kolonii. Jeśli masz jakieś wątpliwości, śmiało pytaj. Pamiętaj jednak, żeby najpierw samemu próbować znaleźć odpowiedzi na własne pytania, a gdy to się nie uda zakładać nowy temat.

3. Pisanie postów
Pisząc post dbaj o interpunkcję (kropki, przecinki, duże litery) i ortografię. Oczywiście, nic się nie stanie jeśli gdzieś zapomnisz przecinka, kropki, czy popełnisz błąd ortograficzny - każdemu się zdarza. Jeśli jednak post całkowicie pozbawiony jest interpunkcji, to bardzo utrudnia jego czytanie i z pewnością nie zwiększa to twoich szans na otrzymanie odpowiedzi. Jeśli masz problemy z ortografią i korzystasz z przeglądarki Firefox, to możesz zainstalować dodatkowy plugin sprawdzający pisownię, który będzie podkreślał błędy popełnione w trakcie pisania postu.
Pamiętaj również, że liczy się jakość a nie ilość. Nie zaimponujesz nikomu pisząc mnóstwo nic nie wnoszących do tematu postów.

4. Wgrywanie zdjęć na forum
Jeśli chcesz pokazać innym użytkownikom forum jakieś zdjęcie musisz je wgrać na jakiś serwis służący do wgrywania zdjęć, a następnie umieścić link do tego zdjęcia na forum. Przykładem takiego serwisu jest www.imageshack.us lub www.picoodle.com - nie wymaga rejestracji i działa całkiem nieźle. Po wgraniu zdjęcia podanych będzie kilka różnych linków - pamiętaj, żeby nie wklejać niezmniejszonego zdjęcia bezpośrednio na forum. Zamiast tego umieść miniaturkę (thumbnail) albo sam link.
[url=http://rozplatajactecze.blogspot.com/]http://rozplatajactecze.blogspot.com/[/url] - Mój blog. Kilka słów o nauce
[url=http://www.last.fm/user/killy9999/?chartstyle=audioscrobbler][img]http://imagegen.last.fm/audioscrobbler/artists/killy9999.gif[/img][/url]
Zablokowany