Budowa Gniazda

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Maxio
Posty: 24
Rejestracja: wt 14 kwie, 2009
Lokalizacja: Kraków

wt 14 kwie, 2009

Mój pierwszy post :mrgreen:
Mam zamiar zacząć hodowle L. Niger od rójki w czerwcu. Planuję rozpoczęcie hodowli w sposób klasztorny. Po osiągnięciu poziomu około 15 robotnic chciałbym przeprowadzić je do formikarium, lecz byłoby ono za duże jak na 15 robo z królową i larwami. Przeczytałem dużo tematów i wpadłem na pomysł jak zaradzić problemowi za dużego gniazda w dosyć naturalny sposób, jednocześnie zmuszając mrówki do budowania korytarzy tam, gdzie są one dla mnie widoczne. Chcę gotowe formikarium korkowe z wyciętymi komorami i korytarzami prawie w całości zasypać piaskiem (nie za drobnym) pozostawiając na początek 2 do 3 komór niezasypanych. Mrówki same rozbudowywałyby gniazdo w miarę potrzeb.
Tyle teorii, a teraz pytania:
- Czy mrówki na pewno będą wybierać piasek, a nie wycinać nowe korytarze w korku?
- Czy dobrze myślę, że lepsze będzie formikarium poziome niż pionowe (osypywanie się piasku), czy z wilgotnym piaskiem nie ma takich problemów?
- Czy moglibyście pomóc mi w rozmieszczeniu komór w formikarium?
- Jak najlepiej utrzymać wilgotność tych 70-80% komór (czy jeśli będą one od początku nawilżone, a na arenie będzie rósł wilgotny mech, to czy mrówki same będą nawilżać komnaty)?
Z góry dziękuję !!!

PS Czy oświetlenie gniazda świetlówką źle wpływa na aktywność mrówek? Świetlówka miga z częstotliwością 100 cyklów na sekundę, a mrówka widzi 300 obrazów na sekundę, czyli teoretycznie powinna widzieć na przemian świat jasny i ciemny!!![/b]
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Natka.2222
Posty: 43
Rejestracja: pt 27 lut, 2009
Lokalizacja: Kalisz

wt 14 kwie, 2009

Ja tam moją królową zamierzam od razu wsadzić do formi(tak mi poradził ogon_). Po co czekać? Witamy na forum!
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 14 kwie, 2009

-Zasadniczo nie ma przeciwwskazań abyś samą królową umieścił już w gotowym formikarium. Ja tak robiłem ze swoimi. Sama zamuruje się w jakiejś komorze, używając piasku, tak jak w naturze.

-Mrówki są leniwe ;) toteż na pewno najpierw zechcą wykorzystać komory zasypane, bo wynoszenie piasku jest łatwiejsze niż wycinanie korytarzy w korku.

-Raczej nie ma problemów, jeśli chcesz pionowe, to zasyp komory będące na dole (to będzie bardziej naturalne, bo nowe gniazdo jest zakładane blisko powierzchni ziemi, a potem mrówki stopniowo wkopują się w dół)

-Niby jak ci pomóc? Rozmieszczenie jest dowolne, jakie ci się podoba.

-Wilgotność utrzymujesz tak, że wlewasz do korka wodę :) Kiedy widzisz że jest nasiąknięty, przestajesz wlewać. Nawadniasz tyle, żeby część była zawsze mokra, a część sucha, najlepiej to robić zawsze z jednej strony.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 14 kwie, 2009

Witamy!

Bardzo często zasypuje się komory piaskiem właśnie po to aby formi nie było zbyt duże.
Maxio pisze:- Czy mrówki na pewno będą wybierać piasek, a nie wycinać nowe korytarze w korku?
Łatwiej będzie wybierać im piasek niż dłubać w korku, więc powinny zacząć od niego.
Maxio pisze:- Czy dobrze myślę, że lepsze będzie formikarium poziome niż pionowe (osypywanie się piasku), czy z wilgotnym piaskiem nie ma takich problemów?
Chodzi Ci o rozmieszczenie piasku w komorach, czy o ustawienie/rozmieszczenie komór?
Maxio pisze:Jak najlepiej utrzymać wilgotność tych 70-80% komór (czy jeśli będą one od początku nawilżone, a na arenie będzie rósł wilgotny mech, to czy mrówki same będą nawilżać komnaty)?
Wilgotny piasek wymieszany z gliną nie obsypywałby się, lecz sam piasek nie wiem jak się będzie zachowywał. Niemniej jednak w poziomym nie powinno być żadnych problemów.
Maxio pisze:- Czy moglibyście pomóc mi w rozmieszczeniu komór w formikarium?
Chodzi Ci o rozmieszczenie piasku w komorach czy o kształt/plany rozmieszczenia komór w gnieździe?
Maxio pisze:Jak najlepiej utrzymać wilgotność tych 70-80% komór (czy jeśli będą one od początku nawilżone, a na arenie będzie rósł wilgotny mech, to czy mrówki same będą nawilżać komnaty)?
Musisz regularnie nawadniać formi, a w jaki sposób to będziesz robił to zależy od gniazda jakie wybieżerz. Co do drugiej części to, taka mała kolonia nie da rady sama nawilżać gniazda a jest duże prawdopodobieństwo, że przeprowadza się do mchu niż do gniazda, więc na początek nie wstawiaj mchu (chyba, że będzie suchy).
Maxio pisze:PS Czy oświetlenie gniazda świetlówką źle wpływa na aktywność mrówek? Świetlówka miga z częstotliwością 100 cyklów na sekundę, a mrówka widzi 300 obrazów na sekundę, czyli teoretycznie powinna widzieć na przemian świat jasny i ciemny!!![/b]
Jasne świtało przeszkadza mrówkom, lepiej oświetlać formi czerwonymi lampkami. Ale nie ma potrzeby oświetlać formi, jedynie można je ogrzewać :wink:
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

wt 14 kwie, 2009

ogon__ pisze:
-Mrówki są leniwe ;)
A co oznacza powiedzenie - Pracowity jak mrówka ? :) Tutaj nie zgodzę się z tobą :)
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Maxio
Posty: 24
Rejestracja: wt 14 kwie, 2009
Lokalizacja: Kraków

wt 14 kwie, 2009

Wielkie dzięki!!!
@pawelllQwE Chodzi mi o rozmieszczenie komór wewnątrz gniazda (duża dla królowej i larw jak najdalej od wyjścia?), ale jak dowolne to raczej coś wykombinuje :p
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 14 kwie, 2009

Nie ma czegoś takiego, mrówki same wybierają gdzie im będzie dobrze, więc królowa może sobie wybrać nawet najmniejsza komorę lub korytarz :wink:

Ogólnie jest tak, że jajeczka i larwy są w tej wilgotniejszej części gniazda, a poczwarki w części suchej, dlatego trzeba im zapewnić podział na część sucha i wilgotną. Mrówki spotkasz wszędzie (dosłownie) :p
Awatar użytkownika
Natka.2222
Posty: 43
Rejestracja: pt 27 lut, 2009
Lokalizacja: Kalisz

wt 14 kwie, 2009

Oj tak!Ja zawsze jak chcę sobie popatrzeć na mrówki,to kucam i zawsze jest w pobliżu jakieś mrowisko!
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 503
Rejestracja: śr 28 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

śr 15 kwie, 2009

Maxio pisze:(czy jeśli będą one od początku nawilżone, a na arenie będzie rósł wilgotny mech, to czy mrówki same będą nawilżać komnaty)?
Arena powinna być sucha, więc jeśli chcesz umieścić tam mech to lepiej zasuszony.

Co do zasypywania komór piaskiem to ja początkowo próbowałem tak zrobić, ale pomysł okazał się chybiony. Piasek chłonie wodę dużo lepiej niż korek. Rezultat : podczas gdy w komorach zrobiło się bajoro, korek był ledwie wilgotny. Do tego mokry piasek znacznie zmniejsza swą objętość, także jak najpierw zasypiesz komory a potem nawodnisz formi to nagle okaże się, że komory są do połowy puste, bo piasek "oklapł".

Nie wiem jak z L.niger, ale L.flavus są bardzo mało ruchliwe i niechętnie się przeprowadzają. Moje flavusy już czwarty miesiąc siedzą w probówce leżącej sobie na arenie i ani myślą o przeprowadzce, także pomysł aby od razu umieścić królową w formi wydaje się dobry.
[url=http://rozplatajactecze.blogspot.com/]http://rozplatajactecze.blogspot.com/[/url] - Mój blog. Kilka słów o nauce
[url=http://www.last.fm/user/killy9999/?chartstyle=audioscrobbler][img]http://imagegen.last.fm/audioscrobbler/artists/killy9999.gif[/img][/url]
ODPOWIEDZ