Formi typu R/T

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

pn 27 kwie, 2009

Witam!
Jeżeli był już taki temat to przepraszam, ale szukałem i nie znalazłem.
Chciał bym zrobić formi typu T lub R nie wiem które będzie lepsze dla koloni Formica polyctena. Ale chodzi mi głownie o to, że część gniazdową chciał bym zasypać piaskiem tak, żeby mrówcie same były w stanie zrobić sobie odpowiednie dla nich warunki bytu. I teraz zaczynają się schody, jaki musi być to piach, żeby im się nie zawalał(jak wilgotny) i jak często i w ogóle jak takie formi nawadniać. I gdyby mógł ktoś z was podać wymiary takiego formi, to był bym ogromnie wdzięczny.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

pn 27 kwie, 2009

Na wypełnienie ziemne jest kilka przepisów. Mi najbardziej na wypełnienie pasowała taka piaszczysta leśna ziemia - dałem ją tam gdzie nie zależało mi na tym aby widzieć wszystkiego w gnieździe. Podobno dobry jest piasek z odrobiną gliny. Nie wiem, nie próbowałem, glina raczej brudzi. Piasek drobny też jest dobry. W wietrzny suchy dzień dziecięcym sitkiem można sobie taki nazbierać. Przesiewasz przez sitko, nie nad wiaderkiem, ale obok, tak aby wiatr wrzucał do wiaderka tylko te drobniejsze ziarenka. Piasek z dużą ilością takiej przewianej drobnicy powinien dobrze się trzyma i korytarze nie powinny się zawalać. Uwaga! Ugniatanie piasku robi się na mokro.

Z nawadnianiem nie ma problemu. Podajesz kroplami wodę na piasek żeby nie zmyło i woda jest wciągana przez drobne pory między ziarnami piasku i to dużo lepiej niż w przypadku wypełnienia korkowego. Najważniejsze to nie przesuszyć tylko nawilżać systematycznie.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

wt 28 kwie, 2009

qń pisze:Piasek z dużą ilością takiej przewianej drobnicy powinien dobrze się trzyma i korytarze nie powinny się zawalać. Uwaga! Ugniatanie piasku robi się na mokro.
a nie powinien być on porządnie zwilżony? Przecież tak na logikę biorąc to suchy piasek się obwala, a mokry trzyma się całości.
qń pisze:Mi najbardziej na wypełnienie pasowała taka piaszczysta leśna ziemia - dałem ją tam gdzie nie zależało mi na tym aby widzieć wszystkiego w gnieździe
eh ja bym wolał widzieć właśnie wszystko co moje mrówki kombinują;/ Nie da się tego pogodzić?
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 28 kwie, 2009

Drobny piasek zmoczony, a potem wysuszony, skleja się jakoś i wciąż trzyma się kupy. Dlatego mrówkom nie zawalają się korytarze w piasku, o ile ktoś ich nie naruszy, rzecz jasna.
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

wt 28 kwie, 2009

To już chyba lepiej zrobię gniazdo gipsowe, przynajmniej nie trzeba, będzie aż tak sie z tym delikatnie obchodzić
Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
ODPOWIEDZ