Aktywność mrówek a rójka

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Enorym
Posty: 9
Rejestracja: śr 17 cze, 2009
Lokalizacja: Jasło

sob 04 lip, 2009

Witam serdecznie.
Zastanowił mnie ostatnio jeden fakt. Na podwóru, obok kostki brukowej nie widziałem żadnych mrówek (no może pojedyncze). Pewnego dnia zauważyłem, że pojawiło się mrowisko, a dokładnie wyjście. Wokół kręciło się wiele mrówek. Następnego dnia była rójka (nagrałem filmik i wrzuciłem na youtube). Dzień później mrowisko znowu uchichło i mrówki pojawiają się bardzo sporadycznie.
Czy to typowe aby przed rójką robotnice otwierały drogę dla królowych? Jeżeli tak to czy często stosujecie taką metodę (szukania nagle pojawiających się wyjść) w poszukiwaniu królowych do złapania?
Ostatnio zmieniony sob 04 lip, 2009 przez Enorym, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cupi
Posty: 333
Rejestracja: sob 02 lut, 2008
Lokalizacja: Warszawa

sob 04 lip, 2009

Nie słyszałem o takiej metodzie. A po drugie nic by ona nie dała, bo z mrowiska królowe tylko startują, a lądują w oddaleniu od mrowiska. Biorąc pod uwagę zagęszczenie mrowisk gatunków typu L. niger, F. cinerea czy F. fusca, szukanie "nagle pojawiających się wyjść" jest bezcelowe.
Znajdź piękno w otaczającym Cię Świecie! :)
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

ndz 05 lip, 2009

Oczywistą sprawą jest fakt, że mrówki budują lotniska dla form płciowych. Zależnie od gatunku i środowiska mogą to być powiększone otwory w kopcach, w ziemi, łodygi traw... To że mrówki nerwowo biegają w koło to na pewno przyczyna feromonów oraz powód praktyczny: natychmiastowa obrona form płciowych.
Awatar użytkownika
kubaser
Posty: 40
Rejestracja: wt 23 cze, 2009
Lokalizacja: ostrzeszów

pt 10 lip, 2009

Możesz dać link do filmika :p
Enorym
Posty: 9
Rejestracja: śr 17 cze, 2009
Lokalizacja: Jasło

pt 10 lip, 2009

ODPOWIEDZ