Kilka pytań o to jak zacząć hodowlę

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
xgame
Posty: 10
Rejestracja: ndz 19 lip, 2009
Lokalizacja: słupsk

ndz 19 lip, 2009

Witam
Jestem nowy i chciałem zadać parę pytań odnośnie hodowli mrówek:
1. Jakie gatunki polecacie dla początkującego hodowcy.
2. Jakie formikara polecacie.
3. Czym i co ile karmić panią królową i jej sługi.
4. O jakiej porze roku najlepiej zacząć hodowle(o ile można w innych porach niż lato).
5. Czy najpierw trzeba trzymać królową w probówce czy można ją już na początku zamieścić w formikarium (jak już to jak przenieść ją z probówki do nowego mieszkania).
6. po jakim czasie królowa powinna probówkę opuścić.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez xgame, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kubaser
Posty: 40
Rejestracja: wt 23 cze, 2009
Lokalizacja: ostrzeszów

pn 20 lip, 2009

1. Lasius niger
2. Jakie chcesz :D
3. Kropelka mieszanki miodu zmieszana z jajkiem
4. Najlepiej w lato ale to niema znaczenia
5. Probówka (z tego co czytałem to czekać aż wyschnie probówka wtedy się same przeniosą )
6. Jak będzie miała pierwsze mrówki(nie jajka :!: )
:wink: KONIEC :wink:
Awatar użytkownika
xgame
Posty: 10
Rejestracja: ndz 19 lip, 2009
Lokalizacja: słupsk

wt 21 lip, 2009

A, gdy kupię królową z mrowkoyad.pl to trzeba ją karmić nim złoży jajeczka czy nie?
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 503
Rejestracja: śr 28 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

wt 21 lip, 2009

xgame pisze:A, gdy kupię królową z mrowkoyad.pl to trzeba ją karmić nim złoży jajeczka czy nie?
Poczytaj o mrówkach na tej stronie: http://users.v-lo.krakow.pl/~locutus/ Odpowiedź na twoje pytanie znajduje się w sekcji "Superorganizm".
[url=http://rozplatajactecze.blogspot.com/]http://rozplatajactecze.blogspot.com/[/url] - Mój blog. Kilka słów o nauce
[url=http://www.last.fm/user/killy9999/?chartstyle=audioscrobbler][img]http://imagegen.last.fm/audioscrobbler/artists/killy9999.gif[/img][/url]
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

wt 21 lip, 2009

kubaser pisze:6. Jak będzie miała pierwsze mrówki(nie jajka )
Co proszę?! :wtf:
Jak mrówki będą Ci uciekać z probówki do tego stopnia że ich nie wyłapiesz, to wtedy dopiero przeprowadź do formi.
Awatar użytkownika
xgame
Posty: 10
Rejestracja: ndz 19 lip, 2009
Lokalizacja: słupsk

wt 21 lip, 2009

Ale mi chodzi o to czy wysyłają królową bezpośrednio po locie godowym czy starszą.
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

wt 21 lip, 2009

Poczytaj dokładnie ofertę, a dowiesz się ile robo Ci proponują ;)
Awatar użytkownika
xgame
Posty: 10
Rejestracja: ndz 19 lip, 2009
Lokalizacja: słupsk

wt 21 lip, 2009

Ehhhh... jest królowa +potomstwo ale nie wiem czy sprzedadzą mi "świeżą" królową, której co dopiero wypadły skrzydełka i sobie z mięśni swoich wyżyje, czy taką którą trzeba będzie dokarmiać.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 21 lip, 2009

Miniu pisze:Jak mrówki będą Ci uciekać z probówki do tego stopnia że ich nie wyłapiesz, to wtedy dopiero przeprowadź do formi.
Tutaj się nie zgodzę. Kiedy narodzą się pierwsze robotnice powinno się udostępnić arenę. W naturze królowa zakładająca kolonię klasztornie nie wychodzi z norki, ale robotnice nantic owszem.
Jeżeli chodzi o L. niger to spokojnie możesz położyć kilka probówek na jednej arenie i królowa będzie się przenosiła co jakiś czas. W taki sposób można trzymać kolonię ponad rok do czasu aż będzie za duża, później trzeba przenieść do większego formikarium z wkładem korkowym bądź innym.
Jeżeli jest z samym potomstwem to na 99% jest z rójki 2009. Nie musisz dokarmiać, ale oczywiście możesz.
PS: Witajcie po wakacjach. :)
Ostatnio zmieniony wt 21 lip, 2009 przez Harnaś, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Volxon
Posty: 101
Rejestracja: pt 03 lip, 2009
Lokalizacja: Okolice Rzeszowa :p

wt 21 lip, 2009

Najprawdopodobniej na mrowkoyadzie' sprzedają królowe razem z robotnicami więc już trzeba je dokarmiać:)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 21 lip, 2009

Że tak zapytam. Patrzyliście w ogóle do oferty? Przecież wielkość kolonii jest napisana.
"Wielkość sprzedawanej kolonii: królowa + potomstwo."-i nie ma co oczekiwać na robotnice bo dostaniemy tylko królowa i jajka, larwy i może poczwarki. Królowa na pewno jest "świeża" co nie zmienia faktu, iż podanie kropli miodu jej nie zaszkodzi. :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
xgame
Posty: 10
Rejestracja: ndz 19 lip, 2009
Lokalizacja: słupsk

wt 21 lip, 2009

Ok dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Volxon
Posty: 101
Rejestracja: pt 03 lip, 2009
Lokalizacja: Okolice Rzeszowa :p

wt 21 lip, 2009

Harnaś pisze:Że tak zapytam. Patrzyliście w ogóle do oferty?
Nie, ja patrzyłem na pierwsze lepsze zdjęcie oferty i na nim była próbówka już z robotnicami więc myślałem że to sprzedają:) A jedną ofertę jak przeczytałem to pisało że sprzedają od 1 do 3 robotnic.
Ostatnio zmieniony wt 21 lip, 2009 przez Volxon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
xgame
Posty: 10
Rejestracja: ndz 19 lip, 2009
Lokalizacja: słupsk

wt 21 lip, 2009

Jeszcze jedno pytanie:
Wyczytałem na stronie http://www.mrowki.aplus.pl/ : "Formikarium powinno być dopasowane do wielkości kolonii (w zbyt dużym mrówki nie będą czuły sie zbyt dobrze)."

A chciałem zakupić formikarium typu ośmiokąt (na mrowkoyad.pl) i zastanawiam się czy nie będzie zbyt duże.
Ostatnio zmieniony wt 21 lip, 2009 przez xgame, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cupi
Posty: 333
Rejestracja: sob 02 lut, 2008
Lokalizacja: Warszawa

śr 22 lip, 2009

Głupota. Formikarium nie może być za duże. Za duże mogę być np. komory. Ich ilość zmniejszamy (gdy kolonia jest mała) zasypując je piaskiem, który mrówki z czasem wyniosą. Wielkość areny nie ma znaczenia. Jedynie u gatunków podziemnych jest ona mało używana i nie ma potrzeby budować wielkiej areny. W naturze nic nie ogranicza przestrzeni życiowej mrówek i cały świat to dla nich tak jakby ogromne formikarium. Co za głupoty ktoś wygaduje, że "nie będą się czuły zbyt dobrze"? Tylko względy estetyczne i funkcjonalne decydują o wielkości formikarium.

Edycja:
Co do ośmiokąta z mrowkoyada to będzie dobre ale po dwóch latach mieszkania w kompakcie, kiedy kolonia rozrośnie się na tyle, że kompakt będzie za mały.
Ostatnio zmieniony śr 22 lip, 2009 przez cupi, łącznie zmieniany 1 raz.
Znajdź piękno w otaczającym Cię Świecie! :)
Awatar użytkownika
xgame
Posty: 10
Rejestracja: ndz 19 lip, 2009
Lokalizacja: słupsk

śr 22 lip, 2009

ale po dwóch latach mieszkania w kompakcie
Czym może być ten kompakt?
Awatar użytkownika
cupi
Posty: 333
Rejestracja: sob 02 lut, 2008
Lokalizacja: Warszawa

śr 22 lip, 2009

Formikarium typu kompakt. Gdybyś wysilił się i zajrzał do Bazy Wiedzy to byś wiedział... :|
http://formicopedia.org/mrowki/Instrukc ... t_(Curtus)


zamykam
Ostatnio zmieniony śr 22 lip, 2009 przez cupi, łącznie zmieniany 1 raz.
Znajdź piękno w otaczającym Cię Świecie! :)
Zablokowany