Pytanie o "czerwienie"

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Malfette
Posty: 93
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Opole

wt 21 lip, 2009

Mam pytanko. Pewnie wyda się wam dziwne, więc proszę o wyrozumiałość :)
Ciągle spotykam się z określeniem, że królowa "czerwi", ale nie znalazłem jego dokładniejszego wyjaśnienia.
Wiem, że chodzi o coś ze znoszeniem jajeczek.
Więc nasuwa mi się pytanie:
czym można to rozpoznać (czy królowa zmienia swój wygląd) i po tym wiadomo, że niedługo zniesie jajeczka? Czy po prostu czerwienie to składanie jajek?

Nigerki mają się dobrze. Ostatnio była mała "przygoda" z robalem, ale już wszystko jest chyba w porządku :) Za to zdołałem mniejwięcej policzyć jajeczka, jest ich około 50 (dużo czy mało jak na Nigery?).
Sorry za mały offtop :P
Awatar użytkownika
Volxon
Posty: 101
Rejestracja: pt 03 lip, 2009
Lokalizacja: Okolice Rzeszowa :p

wt 21 lip, 2009

Z tego co ja zauważyłem(też mam nigerki, dokładnie parke) to przed czerwieniem nie było u nich żadnych zmian. Może jakieś zmiany są ale malutkie, np powiększenie odwłoka. 50 jajeczek to dość dużo ale ja tam ich nie liczę, to jak liczenie ziarenek piasku:p [quote="Malfette] Czy po prostu czerwienie to składanie jajek? [/quote] Tak, raczej tak:) Wpisałem w google "czerwienie" i "Czerwienie u mrówek" Ale konkretnej definicji nie znalazłem:(
Ostatnio zmieniony wt 21 lip, 2009 przez Volxon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

wt 21 lip, 2009

Malfette pisze:czym można to rozpoznać (czy królowa zmienia swój wygląd) i po tym wiadomo, że niedługo zniesie jajeczka?
nie.
Malfette pisze:Czy po prostu czerwienie to składanie jajek?
tak
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
Awatar użytkownika
Malfette
Posty: 93
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Opole

śr 22 lip, 2009

Dzięki :)
Zablokowany