Jestem zielony

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

misiek821
Posty: 114
Rejestracja: śr 05 sie, 2009
Lokalizacja: Jastrzębie

śr 05 sie, 2009

Witam od miesiąca dużo czytam o hodowli mrówek. Chce założyć własną hodowle ale mam problem. Byłem w lesie przez 2h szukałem jakiejś królowej a znalazłem tylko 1 i to z skrzydłami. Za tyg jadę na wieś do kileczy [koło zawadzkiego] czy mam jeszcze szanse spotkać L.niger? i w jakich miejscach szukać?Mam już próbówkę i formikarium w trakcie montażu.



PS.W jakim czasie będę mieć 1królowa i około 30robotnic?
PS2.Kolega ma też mrówki ale nie wiem jaki gatunek około 100robotnic i podobno już gdzieś ma mrówki z skrzydłami[młode królowe] czy to możliwe?
Ostatnio zmieniony śr 05 sie, 2009 przez misiek821, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

śr 05 sie, 2009

misiek821, nie musisz szukać, po prostu idź się przejdź po mieście popołudniu :) Masz ogromne szanse na załapanie czegokolwiek :)

Ad1. Czas ten jest zależny od wielu czynników, więc może się mocno różnić, w każdym razie u mnie dobiły 30tki jakoś po 5 miesiącach... (wolne tempo, w stosunku do innych...)

Ad2. Byłoby to możliwe u mrówek z rodzaju Leptothorax, które charakteryzują się niewielkimi koloniami, ale nie wiem, czy akurat osiągają aż taką liczebność.. U nigerków jest to mało prawdopodobne, i to niewielkie prawdopodobieństwo sprowadza się do jakiegoś "błędu" - był na forum temat, że u kogoś w kolonii ok. 100 robotnic (nie pamiętam dokładnie liczebności...) pojawiły się w sporej ilości samce. Jednakże nie jest to rzecz normalna u tego gatunku, i raczej rzadko się tak dzieje... Może Twój kolega dokładał im poczwarki? Wtedy możliwe, że przyniósł w tych poczwarkach samce ;)
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 05 sie, 2009

misiek821 pisze:Jestem zielony
A ja biały :lol:
misiek821 pisze:Za tyg jadę na wieś do kileczy [koło zawadzkiego] czy mam jeszcze szanse spotkać L.niger?
Szansa zawsze jakaś jest, albo spotkasz albo nie.
misiek821 pisze:i w jakich miejscach szukać?
Wszędzie dosłownie wszędzie, podnoś też czasami kamienie, bo może jest już po rójce i się pochowały pod kamieniami :wink:
misiek821 pisze:PS.W jakim czasie będę mieć 1królowa i około 30robotnic?
Chodzi Ci o to w jakim czasie twoja kolonia osiągnie liczebność 30 robo? Zależy jaki gatunek.
misiek821 pisze:PS2.Kolega ma też mrówki ale nie wiem jaki gatunek około 100robotnic i podobno już gdzieś ma mrówki z skrzydłami[młode królowe] czy to możliwe?
Pewnie to jakieś Myrmica (czerwone mrówki), one maja właśnie takie odpały :P
misiek821
Posty: 114
Rejestracja: śr 05 sie, 2009
Lokalizacja: Jastrzębie

śr 05 sie, 2009

xXLukasXx pisze:misiek821, Może Twój kolega dokładał im poczwarki? Wtedy możliwe, że przyniósł w tych poczwarkach samce ;)
Wiem że zamawiał poczwarki z internetu




Najberdziej to ja chce L.niger.Ale cza ją najpierw znalesc:D

Po jakim czasie hodowla zaczyna być interesująca.Z tego co przeczytałem to przez pierwsze kilka tyg to nuda.
Szymon
Posty: 102
Rejestracja: wt 15 lip, 2008
Lokalizacja: Grzawa

śr 05 sie, 2009

Niby nuda :D Ale emocje związane z zauważeniem pierwszego jajeczka, pierwszej larwy, pierwszej poczwarki i wreszcie pierwczej robotnicy są warte czekania :D

Interesujaca ? Hmm... Zalezy - jeśli są w próbówce na w miare małej arenie to juz w okolicach 20 robotnic bedziesz miał szanse zauważyć jakieś wycieczki po pokarm ;)

A jeśli będzie je dogrzewał powyżej 25*C to powinno iść szybko, pod warunkiem,ze kolonia będzie miała cały czas dostęp do pokarmu - i to zarówno mikstury jak i białka.
misiek821
Posty: 114
Rejestracja: śr 05 sie, 2009
Lokalizacja: Jastrzębie

czw 06 sie, 2009

A i jeszcze mam małe pytanie. Jak już znajdę królową to jak mam ją złapać?Wziąć ze sobą probówke?
Ostatnio zmieniony czw 06 sie, 2009 przez misiek821, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

czw 06 sie, 2009

A jak się zesram to się mam podetrzeć? Do czegoś musisz ją przecież zabrać. :|
Polecam
Atlas mrówek
W nim znajdziesz wszystkie odpowiedzi.
A co do probówki to nie koniecznie. Może być tic tac lub strzykawka.
PS: Formik mnie chyba nie zje za rozpowszechnianie jego dzieła. :D
Ostatnio zmieniony czw 06 sie, 2009 przez Harnaś, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

czw 06 sie, 2009

misiek821 pisze:Byłem w lesie przez 2h szukałem jakiejś królowej a znalazłem tylko 1 i to z skrzydłami.
Jak chcesz złapać L. niger patrz po dnogi chodząc po chodniku. W ciepłe wieczory nie sposób czegoś nie złapać.
misiek821 pisze:Jak już znajde królową to jak mam ją złapac?
Łapiesz ją rękoma, ale dobrze miec jakis pojemniczek żeby jej nie musieć nieśc do domu w rękach.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 06 sie, 2009

Harnaś pisze: PS: Formik mnie chyba nie zje za rozpowszechnianie jego dzieła. :D
Wręcz przeciwnie :)
To "Polecam" podniosło mnie na duchu :p

Jutro wyjdzie wersja poprawiona.
Ostatnio zmieniony czw 06 sie, 2009 przez Formik, łącznie zmieniany 1 raz.
misiek821
Posty: 114
Rejestracja: śr 05 sie, 2009
Lokalizacja: Jastrzębie

czw 06 sie, 2009

a do łapanie królowych mozna uzywac ekshaustora?[to urządzenie z atlasu rozdział 2]

A i ile można trzymać razem królowe np. ide wieczorem i widzę królową a zaraz 2. To czy je moge razem do pojemnika dac? I kiedy max moge je rozdzielic

S: Staraj się pisać bardziej po polsku
Ostatnio zmieniony czw 06 sie, 2009 przez misiek821, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

czw 06 sie, 2009

Zależy jakiego gatunku.
misiek821
Posty: 114
Rejestracja: śr 05 sie, 2009
Lokalizacja: Jastrzębie

czw 06 sie, 2009

Cały czas mówie o L.niger
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

czw 06 sie, 2009

Zanim złożą pierwsze jaja, potem będzie Ci trudno je rozdzielić, a jak pojawią się pierwsze robo, któraś z królowych padnie.
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
misiek821
Posty: 114
Rejestracja: śr 05 sie, 2009
Lokalizacja: Jastrzębie

czw 06 sie, 2009

Bardziej mi chodzi o czas transportu do domu.15-20min. Ile królowych może byc max w próbówce? L.niger. Dzisiaj widziałem mrówkĘ z opisem L.niger ale była troche mała chodziaż odwłok był wielki, czy tak może wyglądac królowa?
Ostatnio zmieniony czw 06 sie, 2009 przez misiek821, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

czw 06 sie, 2009

Pewno tyle żeby się nie zadusiły:P A nie możesz kupić sobie długą probówkę, porozdzielać w środku na komnaty... byłoby o wiele prościej. Ja dawałem po trzy królowe to jedna mi padała, więcej to raczej już niehumanitarne. Nie zapomnij o wodzie...
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

czw 06 sie, 2009

misiek821 pisze:Bardziej mi chodzi o czas transportu do domu.15-20min.
spokojnie wytrzyma.
misiek821 pisze:Ile królowych może byc max w próbówce?
chodzi ci o transport, czy o rozwój koloni.
O transport, zależy od probówki.
O rozwój jedna.
misiek821 pisze:L.niger. Dzisiaj widziałem mrówkĘ z opisem L.niger ale była troche mała chodziasz odwłok był wielki czy tak może wyglądac królowa?
pooglądaj sobie galerię, królowe mają mięśnie po skrzydłach robo nie, odwłoki mogą mieć i rob i królowe duże, zależy ile mają w nim pokarmu.
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
misiek821
Posty: 114
Rejestracja: śr 05 sie, 2009
Lokalizacja: Jastrzębie

czw 06 sie, 2009

dobra dzięki za wszytskie odp.Jescze dzisiaj ide złapac królową :D
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

czw 06 sie, 2009

fajny ten Altas mrówek :) Najbardziej podobają mi się obrazki :D Są po prostu świetne :D Ale jak wszędzie, znalazłem kilka małych niedomówień ;) Widać, żeś się chłopie postarał :)
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

czw 06 sie, 2009

Przyłączam się do pochwał, atlas jest pierwsza klasa (zwłaszcza graficznie).
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 06 sie, 2009

Oprawa graficzna w 100% moja.

Mógłbyś mi opisać dokładniej te "niedomówienia"? To by mi bardzo pomogło.
Oczywiście większość jest już poprawiona, ale może znalazłeś coś nowego.
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

czw 06 sie, 2009

Gdy już poprawicie to możemy dać tutaj pod normalnym adresem: http://formicopedia.org/Atlas.pdf a nie na rapiszarawe
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Mentos
Posty: 155
Rejestracja: pn 10 gru, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pt 07 sie, 2009

Ja jednak muszę przyznać że oprawa graficzna gatunków mrówek jest mało dokładna. Powinno wyglądać to bardziej tak - http://formicopedia.org/mrowki/Plik:For ... a_MAck.jpg

Może to i trudne żeby wszystko tak wyglądało, ale naprawdę taki styl graficzny tych mrów jest mało dokładny bym rzekł. Ogólnie super.
Ostatnio zmieniony pt 07 sie, 2009 przez Mentos, łącznie zmieniany 1 raz.
[url=http://www.youtube.com/watch?v=IncF-eaQn_g]zabawny film[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=pNPX-XNgafM]nasrane w głowie[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=c19P1G8lPXo]Jim Carrey i nic dodać[/url]
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

pt 07 sie, 2009

Jeśli to ma być poważny Atlas dla hodowców to należy podać jeszcze źródło (zdobyć zgodę na użycie) rysunków bo już gdzieś na necie te rysunki widziałem. :-)

Obrazek
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 07 sie, 2009

qń pisze:Jeśli to ma być poważny Atlas dla hodowców to należy podać jeszcze źródło (zdobyć zgodę na użycie) rysunków bo już gdzieś na necie te rysunki widziałem. :-)
Nie potrzebuję żadnych zgód na użycie, bo sam je robiłem.
Zdjęć niestety idealnie nie odwzoruję, a okazów do zrobienia zdjęć nie posiadam. Te rysunki miały na celu łatwe porównanie różnych królowych (są w tych samych pozach) i uwidocznienie różnic pomiędzy nimi.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pt 07 sie, 2009

Radiss miał przecież fajne fotki coś jak Macka i nie wiem czemu ich tam nie umieścił...
ODPOWIEDZ