Przeprowadzka gdy jest 5-15 robotnicz czy później?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Malfette
Posty: 93
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Opole

pt 14 sie, 2009

U królowych poczwarki już ściemniały i jutro spodziewam się pierwszych robotnic.
Formikaria są jeszcze w trakcie "budowy", ale jutro już powinny być skończone.
Mam niestety dwie areny po pudełkach ferrero i cztery części gniazdowe.
Pozostałe dwie areny zrobię chyba pudełek po patyczkach do uszu.

Pytania są następujące ;)
1. Czytałem, że kolonię należy przeprowadzać, jeśli ma 5-15 robotnic.
Jak Wy uważacie, z jaką ilością robotnic przeprowadzacie kolonię, żeby było najwygodniej? ;P
2. Mam jeszcze dylemat. Wielkość areny nie pozwala podczas przeprowadzki na umieszczenie w niej probówki. Czy przeprowadzić je "mechanicznie" czy podłączyć wężyk do areny pozostawiając dziurę w pudełku? :/

EDIT: Przed chwilą pojawiła się pierwsza malutka robotnica :D
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez Malfette, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Cuful
Posty: 93
Rejestracja: sob 13 cze, 2009
Lokalizacja: Siemiatycze

pt 14 sie, 2009

Ja trzymam osobiście kilka królowych w probówkach z areną po patyczkach do uszu.

Wystarczy w pudełku wywiercić dziurę o średnicy probówki (u mnie jest to 16 mm) i włożyć probówkę.

A do czego z probówki chcesz przeprowadzić? Do gniazda po tic tacach??


EDIT: Gratuluję ! :)
Ostatnio zmieniony pt 14 sie, 2009 przez Cuful, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Malfette
Posty: 93
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Opole

pt 14 sie, 2009

Część gniazdowa z pudełka po CD ;P
Właśnie tylko ta dziura taka zostanie i jakby ją zakleić, też silikonem? :/

Malutka brązowawa robotnica :D Siedzi przy królowej. Porównując jej kolor z kolorem innych poczwarek może nawet dzisiaj będą kolejne robo, a jutro jeszcze więcej :)
Awatar użytkownika
Cuful
Posty: 93
Rejestracja: sob 13 cze, 2009
Lokalizacja: Siemiatycze

pt 14 sie, 2009

Zakleić możesz taśmą, silikonem, plasteliną (nie wiem czy nie będzie szkodziła mrówkom), zatknąć watą, przylepić jakiś filc czy cokolwiek innego. Ale dochodzi jeszcze kwestia estetyki :)
Awatar użytkownika
Malfette
Posty: 93
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Opole

pt 14 sie, 2009

U mnie średnica próbówki wynosi 18mm. Mam wężyk o średnicy 1cm, będzie mniejsza dziura do zaklejenia, a co za tym idzie estetyczniejsza ;P A wężyk nie będzie długi, taki żeby połączyć ;P

Jeszcze odpowiedź na pierwsze pytanko ;P
Aha i jeszcze jedno. U jednej z królowych wata czernieje, czy to jakaś pleśń i trzeba jak najszybciej ją stamtąd przenieść?
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 15 sie, 2009

Malfette pisze:1. Czytałem, że kolonię należy przeprowadzać, jeśli ma 5-15 robotnic.
Jak Wy uważacie, z jaką ilością robotnic przeprowadzacie kolonię, żeby było najwygodniej? ;P
Ja swoje F.cinerea przeprowadziłem w liczbie ponad 30 robo. Możesz nawet już teraz połączyć arenę z probówką i podawać na arenę jedzenia, jak mrówki będą chciały to się przeniosą :wink:
Malfette pisze:Aha i jeszcze jedno. U jednej z królowych wata czernieje, czy to jakaś pleśń i trzeba jak najszybciej ją stamtąd przenieść?
to nic nadzwyczajnego, nie przejmuj się tym :wink:
Awatar użytkownika
Malfette
Posty: 93
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Opole

sob 15 sie, 2009

to nic nadzwyczajnego, nie przejmuj się tym
Uff, a już zaczynałem się martwić :/
Dzięki :)
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

sob 15 sie, 2009

Właśnie przeprowadzam jedną królową ze strzykawki do próbówki bo tam się już woda skończyła. I jak na razie nie chce jej się tyłka ruszyć ;) Inna królowa, Formica rufibarbis już od kilku dni chodzi do nowego gniazda ale nie decyduje się tam przenieść poczwarek..

a tak poza tym, przeprowadzam dziś Myrmica rubra z próbówki do pustakowego gniazda i przed przypadek odłączył mi się wężyk i 50 robo sobie łaziło po biurku a ja poszedłem czytać książkę.. coś mnie tknęło i je pozbierałem i potem wrzuciłem do nowej areny(a międzyczasie jeszcze sterylizowałem piasek :) I tak kolonia z 90 robo wygląda jak kolonia z 30 robo :) Tylko martwi mnie jedna rzecz, mianowicie połowa siedzi w gnieździe a królowa z jajkami siedzi w wężyku =/
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 16 sie, 2009

Nie martw się, moje też tak czasami się przenosiły, nawet sama królowa, ale i tak wracają do gniazda :wink:
SergiuszL
Posty: 58
Rejestracja: wt 09 cze, 2009
Lokalizacja: Szczekociny

ndz 16 sie, 2009

Mróki lubią ciasnotę
http://www.talesofmagic.wp.pl/?c=1&u=341107333

Tales of magic super gierka
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

ndz 16 sie, 2009

Jak już coś to mrówki, dział forum wybrałeś w sam raz dla ciebie ale nie wiem kogo pouczasz.
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
ODPOWIEDZ