Formica cinerea - jak zrobić reintrodukcję na moim terenie?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

the outsider
Posty: 5
Rejestracja: sob 22 sie, 2009
Lokalizacja: Pruszków

sob 22 sie, 2009

otóż mam problem.

chcę reintrodukować mrówki u mnie na działce, wiem ze pełnią ważną rolę w leśnej biocenozie.(mrówki pewnie wytępiła babcia zawzięta na wszystko co żyje i gałęzie drzew ale to tylko podejrzenie)

nie jestem pewien czy dobrze zidentyfikowałem gatunek, niestety nie jestem w stanie znaleźć nigdzie w okolicy innej kolonii (dziwne, kiedyś były wszędzie, może ktoś się domyśla wyginięcia całej populacji na duużym obszarze?).

opis: mrówka czarna, matowa, naprzemienne kolory (czarny,matowy szary) segmentów odwłoka, porusza się: przebiegnie kawałek, chwila przerwy i dalej. wielkość oceniam na jakieś siedem milimetrów.

pierwomrówka żwirowa, prawda? muszę być pewien:) odpowiada opisowi, jednak może zainteresuje kogoś nagłe (z roku na rok) wyginięcie calej populacji na szacowanym przeze mnie obszarze około 4 km2

pzdr!

Poprawiłem nazwę gat. w tytule.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez the outsider, łącznie zmieniany 2 razy.
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

ndz 23 sie, 2009

Opis doskonale pasuje do Formica cinerea. Takie masowe wymarcie całej populacji na dużym terenie, gdy tymczasem inne gatunki mrówek nadal tam żyją, może chyba oznaczać tylko jakąś lokalną epidemię. Takie zjawiska w środowisku naturalnym są dość częste i to głównie dzięki nim powstają wolne miejsca na nowe kolonie.
the outsider
Posty: 5
Rejestracja: sob 22 sie, 2009
Lokalizacja: Pruszków

ndz 23 sie, 2009

o!:)

no to zaczynam kolejną fazę projektu:)

troche zbawy, zobaczymy co z tego wyjdzie. poki co kartonówka betulę mi zdewastowała. dlatego chce powrotu cirenei, zaprowadzi znowu porządek na działce.

dzięki!
ODPOWIEDZ