Messory - wystrój areny

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
MrSnowwood
Posty: 150
Rejestracja: ndz 29 lis, 2009

ndz 06 gru, 2009

Witam !
Zdecydowałem się na zakup mrówek Messor barbarus. Zostały zamówione na www.mrowkoyad.pl pozostało tylko czekać na stworzonka. Jednak czytając różne tematy nie natknąłem się porady/ciekawostki odnośnie wnętrz formi dla żniwiarek. Kieruje ten temat głównie do ludzi którzy z tymi mrówkami mieli / mają do czynienia i mogą coś ciekawego podpowiedzieć. Czekam na wasze wnętrza lub ich elementy :)


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony ndz 06 gru, 2009 przez MrSnowwood, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie mam zamiaru spełniać czyichś oczekiwań,
W życiu nie chodzi o to by sympatię zdobywać.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 06 gru, 2009

Jeżeli nie chcesz żeby temat wylądował w śmietniku lepiej wyjaśnij o jakie wnętrza ci chodzi? Wystój chcesz zobaczyć? Gniazdo?
Poczytaj dzienniki Messor barbarus i pooglądaj zdjęcia formikariów. :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
MrSnowwood
Posty: 150
Rejestracja: ndz 29 lis, 2009

ndz 06 gru, 2009

Jeżeli nie chcesz żeby temat wylądował w śmietniku lepiej wyjaśnij o jakie wnętrza ci chodzi?
Oczywiście chodzi mi o wystrój wnętrza. Oglądałem zdjęcia formikariów i cały czas czytam dzienniki z messorkami. Nadal czekam na wystrój lub jego elementy :mrgreen:


Pozdrawiam
Nie mam zamiaru spełniać czyichś oczekiwań,
W życiu nie chodzi o to by sympatię zdobywać.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 06 gru, 2009

Ostatnio zmieniony ndz 06 gru, 2009 przez Harnaś, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
MrSnowwood
Posty: 150
Rejestracja: ndz 29 lis, 2009

ndz 06 gru, 2009

Pewnie że kwestia gustu ,ale może " ukradnę " wam jakieś ciekawe pomysły ? :p Co do linków które mi dałeś ( chyba twoje formi nie ? Harnaś ). Mam rozumieć że komory zasypałeś piaskiem żeby mrówy nie zaśmiecały komór ?
Nie mam zamiaru spełniać czyichś oczekiwań,
W życiu nie chodzi o to by sympatię zdobywać.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 06 gru, 2009

No coś ty, nie moje. formikaria znalezione na http://www.flickr.com/
A zasypywać komór nie trzeba, ale można. Rzeczywiście jest to pomocne w utrzymaniu czystości bo mrówki nie zaśmiecają wszystkich komór. Może jednak wystąpić problem obkładania szyby piaskiem przez mrówki i nie będziemy nic widzieli.

http://picmirror.de/bild.php/2471_gesam ... chrgvv.jpg
Takie coś może być estetyczne ale nie jestem pewien czy klej, farby i elementy nie będą szkodliwe dla mrówek.
Ostatnio zmieniony ndz 06 gru, 2009 przez Harnaś, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
MrSnowwood
Posty: 150
Rejestracja: ndz 29 lis, 2009

ndz 06 gru, 2009

Afff ... zasmuciłeś mnie Harnaś myślałem że pokażesz jakieś swoje formi ,albo coś podpowiesz fajnego do wystroju :roll: Wystawiłeś mnie do wiatru :D
Nie mam zamiaru spełniać czyichś oczekiwań,
W życiu nie chodzi o to by sympatię zdobywać.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 06 gru, 2009

Nie mam Messor'ów ale z tego co słyszałem i widuję to wystrój taki stepowy :wink: Ale jak urządzisz to już twoja sprawa :)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 06 gru, 2009

Ja również nie mam żniwiarek ale ze swoich formikariów mogę ci polecić ten wystój.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... d00e3.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... c4e12.html
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

wt 08 gru, 2009

Właściwie nie ma czegoś takiego jak wystrój dla Messorów czy wystrój dla Lasiusów, mrówki nie zwracają uwagi na walory estetyczne areny, dla nich ważne jest tylko, aby nie było na niej żadnych szkodliwych substancji. Natomiast z punktu widzenia hodowcy należy pamiętać o paru sprawach:
-Zero wilgoci na arenie, bo mrówki mogą się na nią przenieść.
-Jeśli sadzimy jakież żywe rośliny, to tylko sucholubne, ze względu na powyższy punkt.
- Lepiej nie umieszczać kawałków kory, kęp mchu itp, mrówki mogą się pod nimi zasiedlić (nawet jeśli na arenie będzie sucho).
-Należy pamiętać, że różne elementy dekoracyjne, takie jak szyszki, kijki czy kamyki, zwiększają powierzchnię, po której mogą spacerować mrówki, co jest dla nich korzystne z oczywistych względów, a nam daje więcej ciekawych obserwacji.
-dobrze jest zadbać o to, żeby podłoże było zbite. Jeśli piasek jest zbyt sypki, to większe mrówki mogą mieć problemy z chodzeniem, zwłaszcza przy ciągnięciu ciężkiej zdobyczy, bo ziarna piasku osuwają im się pod odnóżami.

Poza tym ważne jes to, aby Twoim zdnaiem arena była ładna, ciekawa i esteyczna, trudno mi doradzić w jaki sosób powinieneś osiągnąć ten cel, bo nie wiem, jaki masz gust. Wydaje mi się, że dobrze byłoby poszukać w internecie zdjęć terenów zamieszkanych przez Messory i postarać się w mairę możliwośći oddtworzyć ten mikrokrajobraz, wtedy formi bedzie wyglądąłe naturalnie.

I jeszcze jedna sprawa, najpewniej kolonia jaką dostaniesz, będzie niewielka, nie nastawiaj się więc na intensywne patrolowanie areny w pierwszych miesiącach hodowli.
ODPOWIEDZ