Tetramorium caespitum

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Jelonek Rogacz
Posty: 3
Rejestracja: sob 02 sty, 2010
Lokalizacja: Gdańsk

wt 26 sty, 2010

Cześć Wszystkim, to mój pierwszy post na tym forum.

Do rzeczy:
Mam młodziutką kolonię tetrasek (królowa+robotnica I pokolenia+4 robotnice pokolenia II+5 larw (chyba pięć, były jajeczka, ale chyba zostały zeżarte :? )
Trzymam je w Radiss'owym gnieździe probówkowym (160mm długości) i mam pytanie odnośnie areny: Czy jest konieczna? Przez pierwsze dwa tygodnie kolonię trzymałem w samiej probówce, jedzenie wkładając do środka. Niedawno położyłem probówkę na arenę zrobioną z pudełka śniadaniowego wysypaną piaskiem-przez pierwsze dwa dni mrówy nie wychodziły, potem jednak zwaliły sobie do probówki dużo ziarenek piasku. Robotnicom dosyć sporo czasu zabiera ponowne znalezienie gniazda po wyjściu na arenę, nie widziałem również ubytków pokarmu w pobliskim karmidełku (jednakże połamane na kawałeczki siemienia lnianego szybko do siebie zbunkrowały). Nie jestem w stanie poznać, czy są głodne czy nie? Karmię je miodkiem z pasieki, siemieniem lnianym, mszycami oraz karmą dla rybek. Czy powinienem dołożyć coś do ich diety?
Ostatnio zmieniony wt 26 sty, 2010 przez Jelonek Rogacz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 26 sty, 2010

Witaj na forum! :)
Jelonek Rogacz pisze:Czy jest konieczna?
Mogą już mieć ;)
Jelonek Rogacz pisze:Nie jestem w stanie poznać, czy są głodne czy nie?
W tak małej koloni nie często zobaczysz robotnice na arenie. Jeśli mają odwłoki "napompowane" tzn., że nie są głodne a w dodatku jeśli zniknęły nasiona lnu to mrówki na pewno wiedzą gdzie jest jedzenie.
Jak zgłodnieją to pójdą szukać jedzenia a jeśli obawiasz się, że nie znajdą to kładź posiłek przy samym wylocie probówki :wink:
Na razie powinno być wszystko ok :)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 26 sty, 2010

Hello!
Jelonek Rogacz pisze:Czy jest konieczna?
Zazwyczaj z pojawieniem się pierwszych robotnic powinno się już podłączyć arenę. Ewentualnie z braku miejsca gdy mrówek będzie więcej.
Jelonek Rogacz pisze:Niedawno położyłem probówkę na arenę zrobioną z pudełka śniadaniowego wysypaną piaskiem-przez pierwsze dwa dni mrówy nie wychodziły, potem jednak zwaliły sobie do probówki dużo ziarenek piasku.
Młode kolonie niechętnie wychodzą poza gniazdo więc mrówki nie będą na razie częstym widokiem na arenie. Zawsze też zasypują wylot gniazda na tyle żeby mogła przecisnąć się tylko robotnica bądź dwie - w razie potrzeby demontują barierę.
Jelonek Rogacz pisze:nie widziałem również ubytków pokarmu w pobliskim karmidełku
Male kolonie jedzą bardzo niewiele a gdy są najedzone to prawie wcale nie wychodzą na arenę.
Jelonek Rogacz pisze:Czy powinienem dołożyć coś do ich diety?
Skoro mają pokarm witaminowy, węglowodany i białko to nic im do szczęścia nie potrzeba. :)
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Manw
Posty: 69
Rejestracja: wt 15 wrz, 2009
Lokalizacja: jesteś?

śr 27 sty, 2010

Spoko, moja dostała kopa białkowego i temperaturowego z 7 robo w miesiąc i trochę zrobiło się koło 40 :) . Także nie przejmuj się. Dawaj dużo białka i czekaj. Poza tym moje też zabudował próbówkę piaskiem.
Artur Wrzos
Posty: 193
Rejestracja: śr 09 sty, 2008
Lokalizacja: Lubelskie

pt 05 lut, 2010

Możesz karmić je też gotowanymi ziemniakami, fasolą, ryżem, żółtkiem jaja.... surowym mięsem....jedzą tez nasiona słonecznika....
M. rubra - L. niger - T. caespitum
Jelonek Rogacz
Posty: 3
Rejestracja: sob 02 sty, 2010
Lokalizacja: Gdańsk

ndz 07 lut, 2010

Artur Wrzos pisze:jedzą tez nasiona słonecznika....
Na słonecznik nie zwracają uwagi, za gotowanym ryżem też na razie nie przepadają.

Aaaa!!! Wykluła mi się kolejna robotnica! :D
patyczak1000
Posty: 205
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Lublin

ndz 07 lut, 2010

Obierz ziarno z łupinki i lekko zmiażdż, jeśli będzie lekko wilgotne/tłuste to powinny się pod niego podczepić.
pozdrawiam

[b]Moja oferta: zainteresowani na gg[/b]
ODPOWIEDZ