ile trwa stadium poczwarkowe u nigera?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
zulek
Posty: 59
Rejestracja: śr 07 kwie, 2010
Lokalizacja: Kraków

ndz 08 sie, 2010

Po jakim czasie powinny "wykluwać" się młode robotnice nigera z poczwarek? Prawie trzy tygodnie temu zaadoptowałem umbratusce trzy robotnice nigera i kilkanaście poczwarek. Dziś patrze a jeden z kokonów jest otwarty, a jego zawartość która mrówkę przypominała raczej tak średnio leży sobie w kropelce miodu na końcu probówki. Czy możliwe że robotnice za szybko otworzyły kokon, czy to już jest jakiś powód do niepokoju o resztę poczwarek?
Lasius niger/umbratus
Lasius flavus x3
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

ndz 08 sie, 2010

hmmm... niska temperatura mogła spowolnić rozwój potomstwa, ale 21-dniowa poczwarka? Może jest zbyt zimno, albo zbyt wilgotno i poczwarki pleśnieją, może zbyt często je niepokoisz, a może to bóg tak chciał ... ?

Zacień probówkę dogrzewaj karm i zostaw w spokoju, na pewno niebawem coś ruszy...
Awatar użytkownika
Malfette
Posty: 93
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Opole

ndz 08 sie, 2010

Robo w poczwarkach nigerków siedzą koło +/- dwóch tygodni.
Pewnie te poczwarki są już "zepsute".
katjusza
Posty: 22
Rejestracja: sob 31 lip, 2010

wt 10 sie, 2010

A ile trwa okres poczwarki u messor barbarus?
2x-messor barbarus największa z nich 1200 robotnic. 5x-lasius niger największa z nich 2000 robotnic. 1x-Camponotus ligniperda 3000 robotnic. 2x-Formica fusca 500 robtnic. 1X-Camponotus herculeanus 2130 robotnic.1X-Tetramorium caespitum 7300 robotnic
Awatar użytkownika
zulek
Posty: 59
Rejestracja: śr 07 kwie, 2010
Lokalizacja: Kraków

wt 10 sie, 2010

Otworzyłem jedną z poczwarek i w środku była już ładnie rozwinięta młodziutka robotnica. Więc niby wszystko z tymi poczwarkami w porządku. Ale na wszelki wypadek zdecydowałem się je wymienić. Te nowe dostarczyłem z innego gniazda, bo w tamtym z którego pochodził pierwszy rzut, pod kamieniem nie było ani jednej, a gniazda nie chciałem rozkopywać głębiej. To raczej nie problem, robotnice powinny je przyjąć bez problemu, nie? Ale zauważyłem że te nowe poczwarki są wyraźnie mniejsze od tamtych i jaśniejsze. Czy osłonka poczwarki rozciąga się wraz z rosnącą w jej wnętrzu mrówką?
Lasius niger/umbratus
Lasius flavus x3
Awatar użytkownika
Malfette
Posty: 93
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Opole

wt 10 sie, 2010

Jeśli to ten sam gatunek to przyjmą je.

Obrazek
Znasz ten obrazek? ;)
Ta duża pomarańczowa to poczwarka królewska, z niej wyjdzie płodny osobnik, ta mniejsza biaława to poczwarka robotnicy.
Możliwe, że poprzednie były królewskimi.
Awatar użytkownika
zulek
Posty: 59
Rejestracja: śr 07 kwie, 2010
Lokalizacja: Kraków

śr 11 sie, 2010

Malfette pisze:Możliwe, że poprzednie były królewskimi.
Aż takiej różnicy nie było między tymi poczwarkami. Jak się przyjrzeć były wyraźnie mniejsze ale nie aż tak. Królowa nie siedziała tam na pewno bo to nie te gabaryty, możliwe że samce.
Ważne że robotnice już się nimi zaopiekowały :D
Lasius niger/umbratus
Lasius flavus x3
ODPOWIEDZ