Początki

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Cfaniak
Posty: 3
Rejestracja: śr 15 cze, 2011

śr 15 cze, 2011

Witam, jako iż jestem nowy na forum oraz ten post będzie moim pierwszym, chcialbym się przywitać :).
No więc tak: Podczas weekendowych prac w ogrodzie likwidowałem oczko wodne, które otoczone było kamiennymi plytkami. Płytki musiały zostać usunięte i tutaj pod jedną z nich pojawiła się kolonia Lasius flavus (jeśli się nie myle). Kolonia była przeznaczona do likwidacji, tak więc jako, że zawsze chciałem mieć własną hodowle wypatrzyłem królową i kilka robotnic, które następnie złapałem. Spontanicznie zdudowałem małe formikarium ze szklanej szalki (10cm średnicy), w której 50% stanowi część gniazdowa (korek). Tak więc po obszernym wstępie, przejdę do pytań początkującego: kolonie karmiłem miodem z wodą, ale niestety zawsze po podaniu pokarmu jakaś nieszczęsna robotnica utopiła się w pokarmie. teraz stosuję duszone jabłko połączone z cukrem i agarem-czy taki pokar jest odpowiedni? Mrówki nie chcą pobierać pokarmu białkowego-dlaczego?. Zaobserwowałem, że mrówki lubią wilgoć, nawet bardzo, tak więc czy się nie mylę? Czy ta wilgoć im nie zaszkodzi? Mrówki zachowują się dziwnie-niektóre wykonują szybkie ruchy niczym podskakiwanie, nie wiem jak to opisać, cz to niepokojące zachowanie, czy normalne? Mrówki też mało korzystają z areny, więc czy w przyszłości, kiedy kolonia sie powiększy, mogę z niej zrezygnować? Czy mogę dostarczyć mszyc (wiem, że powinny być to mszyce żyjące na korzeniach roślin) ale czy mogą być to pospolite, żyjące na pędach roślin?
Za wszystkie niedociągnięcia przepraszam, jak i za moją niewiedze. Szukałem informacji o tych mrówkach, ale nie były wystarczające.
snover
Posty: 69
Rejestracja: pt 26 mar, 2010
Lokalizacja: Lubuskie

śr 15 cze, 2011

Cfaniak pisze:Witam, jako iż jestem nowy na forum oraz ten post będzie moim pierwszym, chcialbym się przywitać :).
No więc tak: Podczas weekendowych prac w ogrodzie likwidowałem oczko wodne, które otoczone było kamiennymi plytkami. Płytki musiały zostać usunięte i tutaj pod jedną z nich pojawiła się kolonia Lasius flavus (jeśli się nie myle). Kolonia była przeznaczona do likwidacji, tak więc jako, że zawsze chciałem mieć własną hodowle wypatrzyłem królową i kilka robotnic, które następnie złapałem. Spontanicznie zdudowałem małe formikarium ze szklanej szalki (10cm średnicy), w której 50% stanowi część gniazdowa (korek). Tak więc po obszernym wstępie, przejdę do pytań początkującego: kolonie karmiłem miodem z wodą, ale niestety zawsze po podaniu pokarmu jakaś nieszczęsna robotnica utopiła się w pokarmie. teraz stosuję duszone jabłko połączone z cukrem i agarem-czy taki pokar jest odpowiedni? Mrówki nie chcą pobierać pokarmu białkowego-dlaczego?. Zaobserwowałem, że mrówki lubią wilgoć, nawet bardzo, tak więc czy się nie mylę? Czy ta wilgoć im nie zaszkodzi? Mrówki zachowują się dziwnie-niektóre wykonują szybkie ruchy niczym podskakiwanie, nie wiem jak to opisać, cz to niepokojące zachowanie, czy normalne? Mrówki też mało korzystają z areny, więc czy w przyszłości, kiedy kolonia sie powiększy, mogę z niej zrezygnować? Czy mogę dostarczyć mszyc (wiem, że powinny być to mszyce żyjące na korzeniach roślin) ale czy mogą być to pospolite, żyjące na pędach roślin?
Za wszystkie niedociągnięcia przepraszam, jak i za moją niewiedze. Szukałem informacji o tych mrówkach, ale nie były wystarczające.
Lepiej karmić miodem zmieszanym z żółtkiem jajka. Wszelkie robale trzeba zabić i najlepiej naciąć jeśli mają chitynową powłoke. Lubią wilgoć? Jest im potrzebna ;p
Mszyce nic nie zmienią, trzeba im dać roślinke z tego co wiem ;p
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 15 cze, 2011

Mszyce to za duże kombinacje - lepiej odpuścić sobie ten pomysł.

Co do miodu, to nie rozcieńczaj wodą, a stawiaj kropki za pomocą wykałaczki.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Cfaniak
Posty: 3
Rejestracja: śr 15 cze, 2011

czw 16 cze, 2011

Formik pisze:Mszyce to za duże kombinacje - lepiej odpuścić sobie ten pomysł.

Co do miodu, to nie rozcieńczaj wodą, a stawiaj kropki za pomocą wykałaczki.
Problem właśnie wtym miodzie, ponieważ w ten sposób utopiło sie 5-6 robotnic. Nie było to spowodowane ilościa miodu, którego podałem mało, dosłownie, jak napisałeś kroplę.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

czw 16 cze, 2011

Kropla kropli nie równa. Jeżeli była większa od robotnicy to dlatego się potopiły.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Cfaniak
Posty: 3
Rejestracja: śr 15 cze, 2011

pt 17 cze, 2011

No i znowu mam problem, mianowicie: mrówki wnoszą piach z areny i "uszczelniają" przestrzeń pomiędzy szkiełkiem a korkiem w gnieździe, ale w takim tempie, za tydzień nic nie bedzie widać.
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

pt 17 cze, 2011

Nic nadzywczajnego. Te mrówki są wybitnie ciemnolubne, co nawet mówi ich polska nazwa "Podziemnica zwyczajna". Jeśli chcesz mieć je cały czas na widoku, to zrób/kup PROFESJONALNE formikarium, lub przenieś do probówki.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pn 20 cze, 2011

Formik pisze:Co do miodu, to nie rozcieńczaj wodą, a stawiaj kropki za pomocą wykałaczki.
Ale jeśli miód się skrystalizuje, to z "kropką" może być problem... :wink:
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 20 cze, 2011

dexter688 pisze:
Formik pisze:Co do miodu, to nie rozcieńczaj wodą, a stawiaj kropki za pomocą wykałaczki.
Ale jeśli miód się skrystalizuje, to z "kropką" może być problem... :wink:
Niekoniecznie - bardzo małe kropki nawet z takiego miodu da się zrobić ;)
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
ODPOWIEDZ