Faraonki (a może i nie ) podstawowe pytanka.

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Faraonki
Posty: 6
Rejestracja: pn 20 cze, 2011

pn 20 cze, 2011

Witam ! :D
Jestem nowa jak i zielona w temacie Mrówek, jednak już trochę czytałam ( skromnie :mrug: ).
Jak na razie nie posiadam żadnych mrówek (nie licząc milionów mrowisk w o ogródku..:)
Wymiaru mojego amatorskiego formikarium:
gniazdo; 14x14 (długość, wysokość)
arena; 24x8 (długość szerokość)
Wszystko oczywiście będzie powiększane.
Moje pytania:
1. Czy mrówki Faraonki to te które są bardzo a to bardzo częste ? (tzw. są w każdym ogródku..)
2. Są łatwe w hodowli?
3.Zanim złapię królową czy "wykraść" kilka robotnic (ok. 5-15) z gniazda dzikich mrówek (Faraonki) żeby oswoiły się z otoczeniem i pomagały królowej (tz. adopcja) ?
4. Gdzie znajdę królową (bez skrzydełek)?
5. Czy arena i gniazdo wystarczą ?
Wszelkie sugestie na ten temat przyjmuję z otwartymi ramionami :party:
Pozdrawiam 8)
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pn 20 cze, 2011

primo poczytaj http://users.v-lo.krakow.pl/~locutus/da ... aonis.html
secundo ja bym od faraonek nie zaczynał, tylko od pospolitej L.niger :)
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pn 20 cze, 2011

Ad. 1. - najpospolitszymi mrówkami są: małe czarne - Lasius niger - to najprawdopodobniej o nich myślisz pisząc "częste", oraz tzw. "czerwone" tj. Myrmica sp., oraz mrówki Formica sp. Faraonki to całkiem inna bajka..

Pytania 2 i 3 w związku z powyższym pomijam...

Ad. 4. Królową można złapać wszędzie. Patrz pod nogi a znajdziesz. Najlepiej szukać tam, gdzie łatwo królową zauważyć czyli np. na chodniku.

Ad. 5. W zasadzie większość formikariów składa się z tych dwóch części :wink:


A co do rady kamiklo. Nigerki są niezłe na początek, ale bardzo małe i zbyt łatwo topią się w żarciu. Ja bym polecił Formica fusca bądź Formica cinerea, a także Myrmica sp. Jednak u tej ostatniej rozwój koloni od samotnej matki jest dość długi...
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Faraonki
Posty: 6
Rejestracja: pn 20 cze, 2011

pn 20 cze, 2011

dexter688 pisze:Ad. 1. - najpospolitszymi mrówkami są: małe czarne - Lasius niger - to najprawdopodobniej o nich myślisz pisząc "częste", oraz tzw. "czerwone" tj. Myrmica sp., oraz mrówki Formica sp. Faraonki to całkiem inna bajka..

Pytania 2 i 3 w związku z powyższym pomijam...

Ad. 4. Królową można złapać wszędzie. Patrz pod nogi a znajdziesz. Najlepiej szukać tam, gdzie łatwo królową zauważyć czyli np. na chodniku.

Ad. 5. W zasadzie większość formikariów składa się z tych dwóch części :wink:


A co do rady kamiklo. Nigerki są niezłe na początek, ale bardzo małe i zbyt łatwo topią się w żarciu. Ja bym polecił Formica fusca bądź Formica cinerea, a także Myrmica sp. Jednak u tej ostatniej rozwój koloni od samotnej matki jest dość długi...
A zanim złapię królową to wykraść Nigerki z gniazda?
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pn 20 cze, 2011

Nie :wink:
Wiadomość zawiera 11 znaki. Minimalna liczba znaków, które musisz podać, to 15.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Faraonki
Posty: 6
Rejestracja: pn 20 cze, 2011

pn 20 cze, 2011

dexter688 pisze:Nie :wink:
Wiadomość zawiera 11 znaki. Minimalna liczba znaków, które musisz podać, to 15.
Aha, rozumiem. Dziękuję :naglowie:
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 20 cze, 2011

Poczytaj przede wszystkim porady dla początkujący w Bazie Mrówczej Wiedzy (BMW). Widać tu spore braki w wiedzy...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Mike
Posty: 95
Rejestracja: śr 15 wrz, 2010
Lokalizacja: Iwonicz

ndz 10 lip, 2011

No w sprawie wykradania mrówek z gniazda pogadaj o tym z arnim, on ma pojęcie na ten temat :p :mrgreen:
bartel441
Posty: 216
Rejestracja: śr 27 sty, 2010
Lokalizacja: WARSZAWA/LEGIONOWO

ndz 10 lip, 2011

też nie polecam nigerek na początek chyba ze podrośniętą kolonie ok 80 robo bo dasz im ranę i będzie o wiele ciekawiej. Formica fusca myślę ze to typ na początek
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 16 lip, 2011

bartel441 pisze:też nie polecam nigerek na początek chyba ze podrośniętą kolonie ok 80 robo bo dasz im ranę i będzie o wiele ciekawiej
Dlaczego? Wg. mnie, są lepsze od Formica, bo jest ich dużo więcej :]

A do tego są ze 20x tańsze ;)
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
bartel441
Posty: 216
Rejestracja: śr 27 sty, 2010
Lokalizacja: WARSZAWA/LEGIONOWO

pn 18 lip, 2011

Formik ktoś mi kiedyś powiedział ze jak będę patrzył na hajs który laduje w hobby to wtedy przestanie mnie to cieszy dlatego nie ważne czy kosztują 20x tyle czy nie. nigery moim zdaniem są mniej ciekawe niż fusca ale jak kto woli
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 18 lip, 2011

bartel441 pisze:Formik ktoś mi kiedyś powiedział ze jak będę patrzył na hajs który laduje w hobby to wtedy przestanie mnie to cieszy dlatego nie ważne czy kosztują 20x tyle czy nie. nigery moim zdaniem są mniej ciekawe niż fusca ale jak kto woli
Ale dla początkującego ma to znaczenie. Potem kupi taki gmachówkę, padną mu robotnice, królowa i potem jest płacz, że mrówki są gupie, bo mu padły.

A jak padnie nigerka, to takiego płaczu dużego nie ma, bo za złotówkę sobie kupi nową. Lepiej uczyć się na "mięsie armatnim", niż na trochę rzadszych gatunkach.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
ODPOWIEDZ