Poliginiczna kolonia Pheidole pallidula

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
MacGyver
Posty: 36
Rejestracja: śr 11 maja, 2011

sob 23 lip, 2011

Chciałbym stworzyć to co w temacie. Czy do tego procesu potrzebne są jakieś warunki (lodówka, itp.) czy po prostu umieścić w jednej probówce dwie królowe i modlić się żeby się nie pozabijały?

Dzięki
1x kolonia Pheidole pallidula
1x eksperymentalna kolonia P. pallidula z 2 królowymi
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 23 lip, 2011

Masz jakieś informacje na temat poliginiczności u tego gatunku? Zawsze myślałem, że jest monoginiczny...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
MacGyver
Posty: 36
Rejestracja: śr 11 maja, 2011

sob 23 lip, 2011

Czytałem m.in. na antmanii w opisach gatunków (tekst Radissa), że można połączyć królowe. A w reszcie artykułu "Gniazda mogą być zakładane przez "federacje" złożoną z kilku królowych, które od tej pory stanowią o sile kolonii (poliginia)."
1x kolonia Pheidole pallidula
1x eksperymentalna kolonia P. pallidula z 2 królowymi
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 23 lip, 2011

Jeśli w kolonii są robotnice, to szanse są marne.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
MacGyver
Posty: 36
Rejestracja: śr 11 maja, 2011

sob 23 lip, 2011

A jak to powinno wyglądać w teorii? Powiedzmy, że mam samotne 2 królowe i co dalej...
1x kolonia Pheidole pallidula
1x eksperymentalna kolonia P. pallidula z 2 królowymi
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 23 lip, 2011

Łączysz i liczysz na brak wojny ;)

Można próbować z lodówką, ale na królowe to najskuteczniej nie działa.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

ndz 24 lip, 2011

Ja łączyłem 3 królowe Pheidolek od Radissa razem z robotnicami i wszystko poszło jak po maśle- zero agresji (i to bez użycia lodówki!).
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 24 lip, 2011

Patrząc na agresywność robotnic, powiedziałbym, że to się nie uda, ale z tego co widać, praktyka wygląda inaczej ;)
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
MacGyver
Posty: 36
Rejestracja: śr 11 maja, 2011

ndz 24 lip, 2011

Dzięki za rady. Zaryzykuję.
(...) z tego co widać, praktyka wygląda inaczej
Mam tylko nadzieję, że praktyka w moim przypadku nie będzie wyglądać inaczej niż praktyka socolovsky'ego. :wink:
Co by się nie działo, to zawsze jakieś nowe doświadczenie - przynajmniej dla mnie.
1x kolonia Pheidole pallidula
1x eksperymentalna kolonia P. pallidula z 2 królowymi
Awatar użytkownika
MacGyver
Posty: 36
Rejestracja: śr 11 maja, 2011

sob 30 lip, 2011

A więc spróbowałem... Mając do dyspozycji 3 królowe, gdzie każda miała robotnice, poczwarki, jajka, itd.
Na początku połączyłem 2 królowe, które miały najwięcej robotnic (jedna ok. 8, druga ok. 6). Mrówki pomieszały się i z początku w miarę "tolerowały". Po chwili wybuchły spory: niektóre robotnice łapały się za odnóża, czułki. Królowe ciągnęły się za żuwaczki i trwały w takim uścisku. W momencie, gdy królowe na chwilę przerywały przepychankę jakieś wolne robotnice biegały po jednej z nich. Później dwie robotnice zaczęły ciągnąć jedną z królowych za czułek i odnóże. W tym momencie stało się jasne, że trzeba królową wyciągać. Następnego dnia samotną królową połączyłem z 3 królową, która miała najmniej robotnic (prawie 3). Nie było żadnych przepychanek, robotnice jej nie atakowały. Już 4 dzień siedzą razem w probówce, a robotnic przybywa. Sporów w dalszym ciągu nie zaobserwowałem.
1x kolonia Pheidole pallidula
1x eksperymentalna kolonia P. pallidula z 2 królowymi
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 30 lip, 2011

No to pierwsze podejście było zbędne. Gdyby ci się udało połączyć dwie kolonie z robotnicami to chyba był by cud. :p
4 dni to jeszcze nie czas na ogłoszenie końcowego sukcesu. U mnie Solenopsis zabiły nadmiarową królową po pół roku.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
MacGyver
Posty: 36
Rejestracja: śr 11 maja, 2011

sob 30 lip, 2011

Chciałem spróbować, ale najwidoczniej nie mam szczęścia, jak socolovsky. Nie ogłaszam sukcesu w żadnym wypadku. Po prostu napisałem to, że ku mojemu zdziwieniu wojny nie było do chwili obecnej. Jakie jest prawdopodobieństwo, że robotnice nie będą karmiły tej obcej królowej? Bo to chyba tak działa. I po jakim czasie królowa zdechnie z głodu w takim wypadku?
1x kolonia Pheidole pallidula
1x eksperymentalna kolonia P. pallidula z 2 królowymi
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 30 lip, 2011

Moją pocięły w mak. :p
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
ODPOWIEDZ