Formikarium budowa?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

mis86ek
Posty: 3
Rejestracja: pt 05 sie, 2011
Lokalizacja: Katowice, czasem okolice Chrzanowa (zachodnia małopolska)

pt 05 sie, 2011

Cześć.
Jestem całkowicie początkujący w kwestii mrówek i chciałbym prosić o pomoc w następującej kwestii:

Planuje zbudować formikarium tego typu:
http://mrowkoyad.pl/?19,pl_formikarium-korkowe-20x10x10
z tym, że zamiast korka chcę użyć gipsu (gniazdo), co prawda czytałem forum ale nie wszystko znalazłem/załapałem.
1. Czy po wyschnięciu gipsu trzeba go jeszcze upiec w piekarniku czy jest to zbędne?
2. Jaką szerokość powinny mieć korytarze i komory?? I jaką głębokość komór robić?? Nie wiem jeszcze jaki gatunek będę hodował, po przeczytaniu opisu 3 gatunku nie pamiętam już co było w pierwszym, za dużo na raz w szczególności nazw łacińskich :/. Chciałbym jakiś gatunek rozmiarowo duży, ale to wyjdzie z czasem.
3. Czym najlepiej przylepić gipsowe gniazdo do szyby?? Dociśnięcie podejrzewam może utworzyć szpary przez które mrówki będą spacerować poza korytarzami. A nie chcę zniszczyć szyby akwarium za bardzo na wypadek konieczności wymiany gniazda na inne (chociaż jak trzeba to trzeba).
Akwarium planuje kupić na dniach, 12 litrów, wymiary 30x20x20 gniazdo przewiduję wstępnie 12-16x25x3-5 nie wiem jeszcze jak grube zrobię gniazdo aczkolwiek planuje na wysokości około 5 cm zrobić z tyłu rodzaj wnęki/półki/korytka na całej długości aby móc tam wlewać wodę w celu nawodnienia dolnych komór. Zgodnie ze zdobytą wiedzą powinno to być ok. Wybieg będzie miał około 20x26 i wysokość 20 cm.

Wiem że jak na początek jest to zdecydowaniu duże formikarium, ale jak mam się bawić z odlewaniem jakichś małych gipsowych gniazd i łączyć z pudełkiem po lodach-arena to już wolę poświęcić 30 minut więcej i zrobić to.

Proszę o opinie w tej kwestii i z góry dziękuje za rady :D:D.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pt 05 sie, 2011

1. Żadnego pieczenia. Gips to gips, nie glina.
2. Najlepiej tak zrobił, żeby było ładnie. Niepisana zasada mówi, iż szerokość korytarzy ma odpowiadać długości królowej. Komory przy gniazdach pionowych mają być głębokie i nie za wysokie, żeby miały sens, a przy gniazdach poziomych mogą być wielkie jak Ci się podoba.
3. Najlepiej wylać gips na dwie szyby w pozycji poziomej. Najlepiej użyć do tego szyb, które później na stałe będą wmontowane w formicarium-wtedy musi wszystko idealnie pasować.
Przy tak wielkim formi rozważ użycie takiego typu gipsarium
Obrazek
mis86ek
Posty: 3
Rejestracja: pt 05 sie, 2011
Lokalizacja: Katowice, czasem okolice Chrzanowa (zachodnia małopolska)

sob 06 sie, 2011

To będzie moje pierwsze formikarium. Planuje użyć to akwarium ponieważ mam jedno zbędnę i chce je do czegoś wykorzystać. Dlatego pytałem jak to zrobić.
Twój pomysł jest ciekawy i napewno z niego skorzystam ponieważ planuje budowę przynajmniej dwóch formikariów i hodowle kilku koloni jednocześnie.

Dzięki za pomoc :D:D
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

sob 06 sie, 2011

http://antclub.ru/masterskaya/formikari ... ero-rosher

http://formicopedia.org/mrowki/Budowa_f ... _gipsowego

Mówię tutaj ciągle o części gniazdowej.
Te dwie podobne do siebie techniki można wykorzystać do Twojego projektu, tylko musisz obmyślić jak skutecznie je dopasować. Rozważ też odlewanie gipsu w tym akwarium. Akwarium ze sklepu ma sylikon wydęty do wewnątrz akwarium, co też może utrudnić Ci dopasowanie gniazda do całości.
ODPOWIEDZ