Znaczenie kilku terminów.

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Szacho
Posty: 122
Rejestracja: czw 26 sty, 2012

sob 28 sty, 2012

hej :D

Czytając dziennik Formika, przy amazonce natrafiłem na coś dzikiego przy czym otworzyłem oczy z pytaniem "ale o co chodzi??? :wtf: "

co to znaczy:
-ergatoidalna robotnica
-ergatoid (czy to skrót od ergatoidalna?)

Pozdrawiam :D

P.S.Pytanie zadaję tutaj, a nie w pytaniach do dziennika, ponieważ dziennik Formika był tylko pośrednikiem dzięki, któremu dowiedziałem się o takim czymś :p
Obrazek

"To za mało, jeśli na to ciebie stać
Trzeba znacznie więcej, więcej z siebie dać"
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 28 sty, 2012

Ergatogina - królowa bez skrzydeł, przypominająca robotnicę, lecz posiadająca nieco większy tułów i sprawny jajnik.
Ergatoidalny - ogólnie o mrówce bez skrzydeł, np. ergatoidalny samiec, ergatoidalna samica itd.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Szacho
Posty: 122
Rejestracja: czw 26 sty, 2012

sob 28 sty, 2012

dzięki :D

a skąd bierze się to pierwsze??? nie do końca rozwinięta, czy jak??? normalnie uczestniczy w rójce???

Pozdrawiam :D
Obrazek

"To za mało, jeśli na to ciebie stać
Trzeba znacznie więcej, więcej z siebie dać"
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 28 sty, 2012

Szacho pisze:dzięki :D

a skąd bierze się to pierwsze??? nie do końca rozwinięta, czy jak??? normalnie uczestniczy w rójce???

Pozdrawiam :D
Szczerze mówiąc, nie wiem skąd się bierze, ale w większości przypadków normalnie uczestniczą w rójkach i są w pełni funkcjonalne. Poczytaj np. o Harpagoxenus sublaevis, bo tam odgrywają dosyć dużą rolę :)

Z tego co wiem pojawiają się też u Polyergus rufescens i zawsze u Anergates atratulus.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Szacho
Posty: 122
Rejestracja: czw 26 sty, 2012

sob 28 sty, 2012

dzięki :D

Pozdrawiam :D
Obrazek

"To za mało, jeśli na to ciebie stać
Trzeba znacznie więcej, więcej z siebie dać"
zeoloog
Posty: 246
Rejestracja: śr 01 cze, 2011
Lokalizacja: Kostrzyn / Słubice

sob 28 sty, 2012

Anergates atratulus to ta mrówka która ma tylko samce czy tam samice i wygląda jak zdechnięta.? One są pasożytami co nie ale na jakim gatunku.?
Wszystko zaczyna się od marzeń............................ i zazwyczaj na nich się kończy
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 28 sty, 2012

zeoloog pisze:Anergates atratulus to ta mrówka która ma tylko samce czy tam samice i wygląda jak zdechnięta.? One są pasożytami co nie ale na jakim gatunku.?
Inkwilin Tetramorium caespitum.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
ODPOWIEDZ