Formikarium - proszę o porady!

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Damiano-pl
Posty: 18
Rejestracja: pt 18 maja, 2012

pt 18 maja, 2012

Witam wszystkich!

Jestem nowym użytkownikiem na tym forum i bardzo cieszę się z faktu możliwości zgłębienia wiedzy o mrówkach :)
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem kupna formikarium wraz z kolonią Messor barbarus.

Upatrzyłem sobie formikarium z kolonią na Allegro. Powiedzcie mi proszę, czy owy zestaw jest wart swojej ceny i czy Messory będą się dobrze czuły w tego typu formi :)
Oto link: http://allegro.pl/formikarium-duzy-gatu ... 88077.html

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 18 maja, 2012

Całkiem niezły zestaw, ale kolonię trzymałbym na razie w probówce, bo to gniazdo jest bardzo duże (ew. udostępnił tylko część, jeśli jest taka możliwość).

U żniwiarek trzeba zwracać uwagę, żeby nie miały zbyt wilgotno, bo wtedy może im żarcie wykiełkować :)
Poza tym, gatunek bardzo wdzięczny w hodowli, szczególnie gdy przekroczy liczbę 20-30 robotnic - wtedy bardzo ładnie się rozwija, a coraz to większe kasty cieszą oko.

Życzę powodzenia w dalszych etapach hodowli :)
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

sob 19 maja, 2012

To formi jest żałosne, zwróć uwagę na nawadnianie... Mrówki mogą tam powchodzić ewentualnie powpadać i się potopić.
Damiano-pl
Posty: 18
Rejestracja: pt 18 maja, 2012

sob 19 maja, 2012

"Tam powchodzić", czyli gdzie dokładnie? Wodę mogę podawać mrówkom równie dobrze na szkiełku czy waciku, prawda?
Bardziej chodziło mi w moim pytaniu czy formi samo w sobie nadaje się dla takiej 1-szej kolonii i czy cena za cały zestaw jest odpowiednia.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 19 maja, 2012

Po pierwsze, to oczywiście, że nie możesz podawać wody wyłącznie na szkiełku. PODSTAWOWYM ASPEKTEM hodowli mrówek jest wilgotna część gniazda. Bez takiej wiedzy nawet się za to nie zabieraj.
Po drugie, cena jest taka jaką są w stanie za nią zapłacić kupujący. Nie masz zdolności manualnych, albo z innych powodów nie możesz wykonać formikarium sam, więc tak czy siak musisz się na jakieś zdecydować. Gdyby tak naprawdę cena grała większą rolę, to ja bym się starał coś zrobić samemu na twoim miejscu.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

sob 19 maja, 2012

Cena formikarium + barbarus jest odpowiednia moim zdaniem. Pisałem z tym sprzedawcą i pytałem czy możliwe są przeróbki m.in. komory nawadniania, itd. W odpowiedzi dostałem, że wszystko da się zrobić, nawet zaprojektować swoje od podstaw.

Gniazdo mrówek trzeba nawadniać, żeby jego część była stale wilgotna. Woda postawiona na arenie nic nie da. (Harnaś mnie uprzedził :wink: ) Nie myślałeś, żeby dla małej kolonii kupić jakieś małe formikarium np. od Curtusa? Tak jak mówi Formik, to będzie dla nich za duże na start, a poza tym taka konstrukcja utrudni Ci sprzątanie i wszelkie inne prace, a czasem i ratowanie kolonii. Powchodzić mogą do komory nawadniania tu. No chyba żeby ją czymś zatykać :) Obrazek
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Damiano-pl
Posty: 18
Rejestracja: pt 18 maja, 2012

sob 19 maja, 2012

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w formikarium musi być odpowiednia wilgotność. Nie wziąłem pod uwagę po prostu możliwości, że mrówki mogłyby rzeczywiście wpaść w to zagłębienie. Postaram się zatem w jakiś sposób "zatkać" ten otwór, aby mrówki były bezpiecznie.
A dlaczego akurat to formikarium? Hmm, jest rzeczywiście duże jak na start, ale docelowo właśnie takie chciałbym mieć, ponadto podoba mi się ono wizualnie. Lubię wyzwania i najwyżej będę miał trochę więcej pracy na starcie. Mam nadzieję, że z waszą pomocą podołam ;)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 19 maja, 2012

Tylko docelowo kiedy mrówki wypełnią większą część gniazda, bez dodatkowej areny na pewno się nie obejdzie.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
antwito
Posty: 248
Rejestracja: ndz 09 paź, 2011

wt 22 maja, 2012

Arena jest za mała...
Dziennik moich gmachówek: viewtopic.php?f=38&t=5376
Damiano-pl
Posty: 18
Rejestracja: pt 18 maja, 2012

wt 22 maja, 2012

Jeszcze kilka pytań.

1. Przy jakiej wielkości kolonii powinienem zadbać o większą arenę?
2. Jak długo powinienem trzymać kolonię w probówce przed wpuszczeniem jej do formikarium?
3. Na jak długo wystarczy woda, która znajduje się w probówce za korkiem z waty?
4. W jakiej ilości podawać pokarm dla kolonii Messor Barbarus złożonej z ok. 10-15 mrówek?
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 22 maja, 2012

mogę ci odpowiedzieć na 2 i 3

2) wypuść ją wtedy, kiedy będziesz miał kłopoty z karmieniem (zaczną wyłazić, kąsać po palcach etc :P) lub gdy będzie już trochę robotnic i będziesz widział, że mają trochę ciasno (jeśli np. siedziały wcześniej spokojnie i nagle zaczną gryźć watę, też jest to jakimś znakiem. Ewentualnie będą siłować się z watą na okrągło :D )

3)u mnie woda w probówce o fi ~ 1cm nalana na wysokość ok. 3 cm starcza na 2-3 mc-ce
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ