Moja pierwsza królowa

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

goryle2
Posty: 35
Rejestracja: pn 14 lis, 2011

sob 16 cze, 2012

Wybaczcie młodemu hodowcy pewnie banalne pytania. Jakiś miesiąc temu zainteresowałem się na poważnie mrówkami, zbudowałem formikarium i zacząłem poszukiwać królowej l. niger, szukałem długo aż tu nagle patrzę na parapecie domu biegnie jakaś wielka mrówa, zabrałem ją do probówki i zrobiłem korek nasiąknięty wodą, problem jest w tym, że to nie królowa l.niger (polecanego początkującym), ta królowa jest wielkości królowej nigerki lecz ma jaśniejsze ubarwienie a odwłok ma taki szklisty, czy ktoś moje wie co mogło paść mi w ręce.

Jeszcze kilka pytać, czy ta królowa do wychowania pierwszych młodych rzeczywiście może być w probówce z korkiem z waty? Czy nie muszę akurat temu gatunkowi dawać czegoś do jedzenia? I czy jakieś sugestie może macie. Liczę na szybką odpowiedź ponieważ bardzo zależy mi na dobru tej królowej!:)
Zygi
Posty: 86
Rejestracja: śr 23 lis, 2011

sob 16 cze, 2012

Jeżeli to jest królowa pasożyta to nie przeżyje nawet jak będziesz ją karmił. Musi mieć do adoptowane robotnice. Jak klasztorna to wystarczy jak zostawisz ją na jakiś miesiąc w szafie. Nie trzeba dokarmiać. A co do twojego opisu to lepiej daj zdjęcia.
goryle2
Posty: 35
Rejestracja: pn 14 lis, 2011

sob 16 cze, 2012

Formica cinerea. To na 99% ta, poczytam troszkę o niej. Nadaje się dla początkującego?
Zygi
Posty: 86
Rejestracja: śr 23 lis, 2011

sob 16 cze, 2012

Owszem. Jest bardzo dobra dla początkujących. Widziałeś gdzieś skrzydlate osobniki z tego gatunku? Ciekawi mnie czy jest z tego roku.
goryle2
Posty: 35
Rejestracja: pn 14 lis, 2011

sob 16 cze, 2012

Tak. Przed momentem znalazłem drugą królową, ta ze skrzydłami. Tą drugą wypuściłem ponieważ jedna mi wystarczy. Czy tą w probówce mogę dać do ciemnej szafy, czy może leżeć na biurku?
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

sob 16 cze, 2012

Lepiej dać w zaciemnione miejsce, żeby odtworzyć naturalne środowisko i nie stresować. Im więcej spokoju będzie miała tym prędzej może złoży jaja. Ta probówka z nasiąkniętym korkiem z waty, to oczywiście taki "krok pierwszy"? http://formicopedia.org/mrowki/Pierwszy_krok
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 16 cze, 2012

Tak czy siak poprosimy o fotki.

Poczytaj o mrówkach, bo widzę tu trochę niedociągnięć.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
goryle2
Posty: 35
Rejestracja: pn 14 lis, 2011

pn 18 cze, 2012

Pierwszego dnia zrobiłem tej królowej zamiast probówki formikarium (małe, gipsowe, szklanka po nutelce), mijają dwa dni jak sobie siedzi w najniższej komorze ale raczej nie kwapi się jej do składania jajek. Zdjęcia dodam ja znajdę kabel do aparatu. Może głupie pytanie: mam w okolicy mnóstwo gniazd nigerek. Czy mogę mojej królowej podrzucić kokony właśnie tego gatunku, czy to jest w ogóle możliwe? :stun:
Awatar użytkownika
Sott23
Posty: 220
Rejestracja: pt 16 maja, 2008
Lokalizacja: Kielce

pn 18 cze, 2012

Jeśli to cinerea to nie ale mogą być kokony fuscy.
Obrazek
Zapraszam na blog o yerba mate: http://www.swiatyerby.pl
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 18 cze, 2012

goryle2 pisze:Pierwszego dnia zrobiłem tej królowej zamiast probówki formikarium (małe, gipsowe, szklanka po nutelce), mijają dwa dni jak sobie siedzi w najniższej komorze ale raczej nie kwapi się jej do składania jajek. Zdjęcia dodam ja znajdę kabel do aparatu. Może głupie pytanie: mam w okolicy mnóstwo gniazd nigerek. Czy mogę mojej królowej podrzucić kokony właśnie tego gatunku, czy to jest w ogóle możliwe? :stun:
Najpierw daj zdjęcia, bo nie jesteśmy jasnowidzami.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
goryle2
Posty: 35
Rejestracja: pn 14 lis, 2011

pn 18 cze, 2012

Pierwszy mój sukces. Królowa wyraźnie się uspokoiła, godzin popołudniowych zaszyła się w najciaśniejszej komnacie, a przed chwilą gdy leciutko poświeciłem latarką dostrzegłem pakiet 3 jajek które trzymała, myślałem początkowo, że zamierza je zjeść ale najwyraźniej tylko je lepiła, po czym odłożyła. Jestem bardzo zadowolony, wieczorem dam pierwsze zajęcia, obawiam się tylko o grafikę tych zdjęć, nie mam porywającego sprzętu:)
goryle2
Posty: 35
Rejestracja: pn 14 lis, 2011

pn 18 cze, 2012

jaaa.JPG
Oto pierwsze zdjęcie. Pytanie, czy dobrze rozpoznałem gatunek?
Zdjęcie nie porywa!
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 18 cze, 2012

Najprawdopodobniej, ale estetyka i zdjęcia i gniazda nie porywa...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
goryle2
Posty: 35
Rejestracja: pn 14 lis, 2011

pn 18 cze, 2012

Tak jak mówiłem, to tylko zamiast probówki, wydaje mi się, że tu lepiej się czuje niż w wacie :mrug:
Formikarium docelowe jest już przygotowane, lecz mała kolonia rozrastać się będzie w tym.
Awatar użytkownika
Sott23
Posty: 220
Rejestracja: pt 16 maja, 2008
Lokalizacja: Kielce

pn 18 cze, 2012

Jak masz lupę to weź jej użyj i spróbuj zrobić lepsze zdjęcie bo na tym wydaje mi się, ze to cunicularia przez jakieś dziwne bordowe coś...
Obrazek
Zapraszam na blog o yerba mate: http://www.swiatyerby.pl
goryle2
Posty: 35
Rejestracja: pn 14 lis, 2011

wt 19 cze, 2012

Poszukam wieczorem lupy.
Moja Formica ma już pakiecik około 10 jajeczek. Widzę, że opiekuje się nimi.
Jak patrzyłem na terminarz rójek, uświadomiłem sobie, że to może jest królowa, która wybyła z jakiegoś gniazda, jeśli by tak było czy wtedy należy dokarmiać królową zanim wychowa pierwsze potomstwo, czy poradzi sobie póki co sama?

Aaa jeszcze jedno. Słyszałem, że Cinarea może wyprowadzić pierwsze potomstwo w ciągu 2-3 tygodni. Mogę liczyć na taki czas?
Awatar użytkownika
Formiś
Posty: 80
Rejestracja: ndz 03 lip, 2011
Lokalizacja: Kórnik

czw 21 cze, 2012

Przez e i nazwy gatunkowe z małej - cinerea.
Ostatnio zmieniony pt 22 cze, 2012 przez Formiś, łącznie zmieniany 1 raz.
goryle2
Posty: 35
Rejestracja: pn 14 lis, 2011

czw 21 cze, 2012

Formiś, twoja wypowiedź nic nie wnosi do tematu. Jeśli twoim zdaniem kardynalnym błędem jest napisanie nazwy gatunku od dużej litery, to dziękuję z całego serca za zwrócenie uwagi!
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 21 cze, 2012

Sprawdź jak sobie radzi z karmieniem larw. Jak niespecjalnie, to podkarmiaj.
Nie wiem, gdzie wyczytałeś o 2-3 tygodniach. Takie rekordy to u murawek.

A post Formisia coś tam wnosi...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
goryle2
Posty: 35
Rejestracja: pn 14 lis, 2011

czw 21 cze, 2012

Taaa, jedynie chyba moje poirytowanie :p
Królowa większość czasu spędza przy pakiecie z jajeczkami i często coś przy nich grzebie, wydaje się, że wszystko jest prawidłowo.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 21 cze, 2012

goryle2 pisze:Taaa, jedynie chyba moje poirytowanie :p
Teraz wiesz jak ją poprawnie nazwać ;)
Królowe wyrzucone z gniazda z reguły są leniwe i nie mają instynktu macierzyńskiego. Dodatkowo mają bardzo mały odwłok. Twoja może być rójkowa.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
goryle2
Posty: 35
Rejestracja: pn 14 lis, 2011

czw 21 cze, 2012

A powiedz mi jeszcze: skoro w gniazdach tego gatunku może być wiele królowych, to czy jak chwycę kolejną to mogę ją dołączyć do gniazda? Czy to może jest tak, że kolonia musi być już dostatecznie rozwinięta?
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 22 cze, 2012

goryle2 pisze:A powiedz mi jeszcze: skoro w gniazdach tego gatunku może być wiele królowych, to czy jak chwycę kolejną to mogę ją dołączyć do gniazda? Czy to może jest tak, że kolonia musi być już dostatecznie rozwinięta?
Niestety, u tego gatunku poliginia występuje w dużych gniazdach, na dodatek królowa prawdopodobnie musi być ściśle spokrewniona z resztą kolonii...
Jakby to była pierwomrówka łagodna, to dałoby się tak zrobić, ale tu niestety na 90% zakończy się pleometrozją.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
goryle2
Posty: 35
Rejestracja: pn 14 lis, 2011

śr 27 cze, 2012

Dziękuję za pomoc, wiem o tym gatunku już dostatecznie dużo by zamknąć temat :)
ODPOWIEDZ