Biszkoptek i jego "wodospad" pytan

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

biszkoptek
Posty: 14
Rejestracja: pt 22 cze, 2012
Lokalizacja: Mam

sob 23 cze, 2012

Witam serdecznie,

Jako iż to mój pierwszy post na Waszym forum to wypadłoby się przedstawić - Piotrek i milo mi Was drażnić :wink: .
Przez przypadek jestem Modem na innym tematycznie forum wiec postaram się ominąć błędy robione przez początkujących ale ostrzegam, ze nie jestem "aniołem".
Pracuje w firmie, której budynek znajduje się na skraju miasta i na obrzeżach lasu (las mieszany, młody i przewaga drzew liściastych) i gleba gliniasto-piaszczysta z przewaga gliny i dodatkiem kamieni. W ubiegłym roku udało mi się złapać ostrożnie do pudelka mrówę "mutanta". Przedstawiam ja na fotkach K01 i K02 - została zidentyfikowana przez znajomego "nieludzkiego doktora" - weterynarza jako młoda królowa po rójce - gatunek... nie zdradzę by nie sugerować niczego i nie wpływać na Was. Porobiłem fotki, napoiłem ja woda z cukrem (słodkiego piwa nie miałem pod ręką :wtf: ) i wypościłem kolo miejsca znalezienia.
W tym roku (przedwczoraj) zaobserwowałem kolo mojej firmy zwiększony ruch mrówek przedstawionych na fotkach jako R... a wśród nich także kilka mrówek dużych rozmiarów przedstawionych na fotkach jako B... . Z moich krótkich obserwacji wynika iż te "B" gdy są nerwowe uderzają odwłokiem o podłoże, dbają bardzo wzajemnie o siebie (zbliżają swe "usta" do siebie jakby się całowały / wzajemnie karmiły) i po zatargach z małych żuczkiem wydaja się "opatrywać" czy sprawdzać rany towarzyszy (mam chwilowo 4 egzemplarze). Jednak gdy "B" i "R" znajdują się w jednym pudełeczku to ich zachowanie jest wyjątkowo agresywne względem siebie mimo iż wydaja się pochodzić z jednego "klanu".
Spokojnie... nie chce z nich robić nowej kolonii skoro się ze sobą nie zgadzają i nie mam pewności czy to mimo wszystko ten sam gatunek.
Moja prośba ogranicza się do potwierdzenia gatunku i kwestii przynależności "K", "R" i "B" do tego samego gatunku.
Królowej i tak już nie mam i szansa na uchwycenie nowej w tym roku już nikła jest wiec trzeba będzie kupić jeśli potwierdzicie mi gatunek i podacie linki do tematów, które muszę przestudiować na Waszym forum jako iż w kwestii hodowli mrówek jestem zapewne w porównaniu z Wami - "greenhorn".
Przepraszam za nie do końca optymalna jakość zdjęć :placze:

Pozdrawiam
Załączniki
K02.jpeg
K01.jpeg
Ostatnio zmieniony sob 23 cze, 2012 przez biszkoptek, łącznie zmieniany 1 raz.
biszkoptek
Posty: 14
Rejestracja: pt 22 cze, 2012
Lokalizacja: Mam

sob 23 cze, 2012

Dalsze fotki
Załączniki
B02.JPG
B01.JPG
biszkoptek
Posty: 14
Rejestracja: pt 22 cze, 2012
Lokalizacja: Mam

sob 23 cze, 2012

Dalsze zdjęcia
Załączniki
B04.JPG
B03.JPG
biszkoptek
Posty: 14
Rejestracja: pt 22 cze, 2012
Lokalizacja: Mam

sob 23 cze, 2012

I przedstawicielki "R"
Załączniki
R02.JPG
R01.JPG
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 23 cze, 2012

Pierwsze dwa zdjęcia - królowa Camponotus herculeanus.
3,4 - zbieraczka tego samego gatunku
5,6 - j/w, tyle, że żołnierz (jeśli ma plamę na początku odwłoka, to może to być Camponotus ligniperdus)
8 - robotnice minor któregoś z w/w gatunków (z racji tego, że u robotnic minor plama z reguły nie występuje, trzeba by było sprawdzać owłosienie głowy)

Fotka nr 7 - Formica cinerea ;)
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

sob 23 cze, 2012

Formik pisze:Pierwsze dwa zdjęcia - królowa Camponotus herculeanus.
3,4 - zbieraczka tego samego gatunku
5,6 - j/w, tyle, że żołnierz (jeśli ma plamę na początku odwłoka, to może to być Camponotus ligniperdus)
8 - robotnice minor któregoś z w/w gatunków (z racji tego, że u robotnic minor plama z reguły nie występuje, trzeba by było sprawdzać owłosienie głowy)

Fotka nr 7 - Formica cinerea ;)
Potwierdzam ;)
biszkoptek
Posty: 14
Rejestracja: pt 22 cze, 2012
Lokalizacja: Mam

sob 23 cze, 2012

Witam serdecznie,

Ostrożnie... :wink:
Zdjęcie K01 oraz K02 przedstawia tego samego osobnika - Królowa - zgodność identyfikacji :D - dziękuje serdecznie

Zdjęcie B01, B02, B03, B04 przedstawia tez tego samego osobnika (rozmiar bez kończyn i czułek ~ 12mm).
Zdjęcia R01 i R02 to tez inne ujęcia tych samych dwóch mrówek (parka).

Pozdrawiam - Piotr
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 23 cze, 2012

biszkoptek pisze: Zdjęcia R01 i R02 to tez inne ujęcia tych samych dwóch mrówek (parka).
A ja się założę, że to nie są te same mrówki ;)
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

sob 23 cze, 2012

Z całą pewnością są to dwie różne parki. Na pierwszym zdjęciu jest Formica, na drugim Camponotus. Musiały Ci się zdjęcia pomieszać przy wstawianiu :)
biszkoptek
Posty: 14
Rejestracja: pt 22 cze, 2012
Lokalizacja: Mam

sob 23 cze, 2012

Witam serdecznie,

Nie będę się sprzeczać odnośnie tych dwóch ostatnich... może coś pomieszałem z tymi zdjęciami :oops: . Czas pomyśleć nad tablicami rejestracyjnymi dla mrówek :idea: :wink:

Pozdrawiam - Piotr
biszkoptek
Posty: 14
Rejestracja: pt 22 cze, 2012
Lokalizacja: Mam

ndz 01 lip, 2012

Witam serdecznie,

Aby nie rozpoczynać nowego wątku pozwolę sobie zadać tu kolejne pytania:
- jak długo w sprzyjających warunkach potrzebuje królowa C. herculeanus od zniesienia pierwszych jajek do "wyklucia" się młodych? Ile składa na początek ( w pierwszej turze) jajeczek? U mnie ma chwilowo 5 jajeczek po 3 dniach w szkle.
- czy młode królowe C. ligniperdus parują się z samczykami w "niewoli"? Chodzi mi o to, ze pobrałem z wyjścia mrowiska 4 samczyki i 2 samiczki gdy wyruszały na pierwszy lot i pytanie jest czy parują się z osobnikami z innej kolonii czy tez możliwe jest iż dojdzie do zapłodnienia w kręgu "rodzeństwa"?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Thug
Posty: 43
Rejestracja: ndz 16 maja, 2010

ndz 01 lip, 2012

Witam.

1- Nie wiem.

2- Nie ma takiej opcji.
Trzeba być twardym. Życie to nie mama Madzi - ciepłym kocykiem cię nie otuli....
biszkoptek
Posty: 14
Rejestracja: pt 22 cze, 2012
Lokalizacja: Mam

pn 02 lip, 2012

Witam serdecznie

Dziękuje za odpowiedz.
Właśnie 6 jajeczko dołączyło do pięciu pierwszych u C. herculeanus :mrgreen:
Kwoka... szykuje się do nadchodzącej Wielkanocy :obiad: :wink:

Pozdrawiam
biszkoptek
Posty: 14
Rejestracja: pt 22 cze, 2012
Lokalizacja: Mam

czw 05 lip, 2012

Witam serdecznie

Już jest więcej niż 12 jajeczek (mimo lupy tracę się w liczeniu). Dobry czy taki sobie znak?
Pozwolę sobie powtórzyć pytanie o konieczny czas do "wyklucia". Wybaczcie moja niecierpliwość i pytania... ale na pytania odnośnie raków, krewetek w akwarium czy rybek jestem sobie już dawno w stanie sam odpowiedzieć ale mrówki to nowość dla mnie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 05 lip, 2012

12 jaj to norma u większości gatunków.
biszkoptek pisze: Pozwolę sobie powtórzyć pytanie o konieczny czas do "wyklucia".
Kalendarz w rękę i notuj. Może my też się dowiemy ;p
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
biszkoptek
Posty: 14
Rejestracja: pt 22 cze, 2012
Lokalizacja: Mam

ndz 15 lip, 2012

Witam serdecznie
Formik pisze:Kalendarz w rękę i notuj. Może my też się dowiemy ;p
Nie zakładam nadal odrębnego wątku by być łatwiejszy do obserwacji dla Moderatorów i Admina :wink: :prisoner:

A wiec :mrgreen: . Królowa Gmachówka konik (Friendly) - pierwsze jajeczko zniosła w dniu 29 Czerwca i na chwile obecna pozostało ich 15 (jedno zniknęło :cry: ). W sobotę dnia 14 Lipca (wczoraj) zaobserwowałem iż pierwsze dwa jajeczka "dostały" ogonki :mrgreen: . Obserwacja dzisiejsza pokazała mi iż polowa jajeczek ma już ogonki czyli mam już maluteńkie larwy i jajeczka.
Zakwaterowałem probówkę na moim radio w dziurce wyciętej w gąbce - ma tam ciemno no i radio dostarcza ciepła.

Druga Królowa tego samego gatunku (Fury) nadal biega wściekła po probówce i gryzie watę.

Pozdrawiam
=czarny=
Posty: 89
Rejestracja: wt 10 sie, 2010

pt 03 sie, 2012

Biszkoptek dobrze wiedziec że znasz się na rybkach w razie czego będe pisał jakby cos :D
ODPOWIEDZ