Mrówki w podłodze

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

lopass
Posty: 1
Rejestracja: sob 28 lip, 2012

sob 28 lip, 2012

Siema wszystkim :)
Zauważyłem dziś mrówki które biegały po podłodze. Po krótkiej obserwacji odkryłem ich gniazdo. A mianowicie szparkę pomiędzy ścianą a podłogą. Wpadłem na pomysł aby jakoś je przygarnąć. Znacie może jakiś sposób aby przeniosły się do jakiegoś pojemnika, np. probówki czy czegoś po czym możnaby je przenieść do formikarium?
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 28 lip, 2012

Hej. Jedyne co mi przychodzi do głowy to jakoś je tam przegrzać (np.lampką dłuższy czas), a obok w cieniu i ukrytą ułożyć gdzieś probówkę i czekać na cud :D
Albo wyrwać kawałek podłogi.. :P

A jaki gatunek; możesz rozpoznać?
Ewentualnie złap robotnicę i pstryknij jej zdjęcie lub podaj przybliżony wygląd i wymiary.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Manw
Posty: 69
Rejestracja: wt 15 wrz, 2009
Lokalizacja: jesteś?

sob 28 lip, 2012

W najlepszym przypadku kolonia ma tylko przejście przez ścianę na podwórko / balkon, a podłodze bazę wypadową.
Śmiem twierdzić, że kolonia się raczej nie zmieści w próbówce.
Niestety strzelam, że to spora kolonia L.niger i nie ma innej możliwości niż zerwanie kawałka podłogi albo chemia jeśli Ci bardzo przeszkadzają, jeśli to coś innego możesz spróbować zrobić taniutkie gniazdo z Y-tonga (15 zł + 1-1,5 godzinki roboty, mieści od 500 do 5000 robotnic) i podstawić razem z poczęstunkiem. Może uznają, że w formikarium jest fajniej niż w ścianie.

Przepraszam za chaotyczną konstrukcję postu ale szybko odpisuje i idę kończyć formikarium :p
Awatar użytkownika
ZuKuOfficial
Posty: 64
Rejestracja: czw 26 lip, 2012

sob 28 lip, 2012

Jeżeli są to małe żółte mrówki, to mogłeś trafić na tak zwane Faraonki, szkodniki domowe, które w większej liczbie stają się poważnymi szkodnikami.
Manw
Posty: 69
Rejestracja: wt 15 wrz, 2009
Lokalizacja: jesteś?

sob 28 lip, 2012

Ale za to faraonki możesz z łatwością przygarnąć. Wystarczy do tego papier toaletowy :wink:
ODPOWIEDZ