Mrówczy śmietnik

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

pn 25 lut, 2013

Witam,od kilku dni myślę nad tym czy dało by się coś zrobić,aby mrówki wyniosły śmieci? :D
Chodzi o to,że one zjadają tylko środek robaka,a reszta idzie do komór w tym przypadku śmietnika.
Zapełniły tak już 2 komory -.-.Co do podawania to raczej nie za często daję,bo raz dąłem im raz na tydzień i było to samo.
Przy okazji mogę zapytać jakie macie sposoby na nawadnianie formikariów korkowych typu od mrowkoyad,oraz czy wystarczy 1 probówka na arenie dla wilgotności i czy wg jest to potrzebne.
Dziękuje za odpowiedzi i przepraszam jeżeli zażenowałem was moją głupotą :D
Mrówki:Camponotus barbaricus
Ostatnio zmieniony wt 26 lut, 2013 przez lukaszb12999, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Flamingo
Posty: 46
Rejestracja: śr 15 sie, 2012
Lokalizacja: Kraków

wt 26 lut, 2013

Mrówki to nie kotek - nie da się ich nauczyć, żeby "brudziły" tylko w jednym miejscu. :) Kiedy kolonia się rozrośnie i będzie potrzebowała większej przestrzeni życiowej, robotnice na pewno wyniosą śmietnik na arenę, ale to one zdecydują, kiedy nadejdzie na to właściwa pora. Ile masz robotnic i jak duże gniazdo? Może po prostu jest nieco za duże dla małej kolonii? ;)

Co do nawadniania, polecam zaopatrzyć się w jakąś małą strzykawkę z igłą. Wsuwasz igłę między korek a szybę i tam wpuszczasz wodę. Jeśli korek jest odpowiednio nasiąknięty wodą, to probówka na arenie jest niepotrzebna. :)

Ps. Jak się czują Twoje Camponotus barbaricus?
Rójka 2012
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Lasius flavus
Messor structor


Rójka 2013
Formica cunicularia
Formica sanguinea
Messor sp.
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

wt 26 lut, 2013

Na początku myślałam, że chcesz, żeby wynosiły TWOJE śmieci, w sensie, za Ciebie... :o :mrgreen:
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

wt 26 lut, 2013

Ja trzymam kolonię w kroku pierwszym. Pomimo tego mrówki od czasu do czasu piją wodę z poidełka na arenie.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

wt 26 lut, 2013

Flamingo-No jest dużo lepiej dzięki waszym podpowiedzią.Jajka nie są już zjadane przez mrówki,od jutro zacznę nawadnianie tak jak ty mówisz.Została mi jeszcze kwestia podgrzewania,ale myślę,że znajdę w zoologicznym jakąś grzałkę dla węża którą jakoś tam zamontuje.
Tak jak mówiliście robaki zmieniłem i teraz to trwa 3 minuty jak całego zjedzą (oczywiście ten środek).Trochę żałuję,że nie kupiłem innego formikarium ponieważ królowa porusza się z dużym trudem,szczególnie teraz gdy się zrobiła taka gruba.Wie ktoś czy w mojej koloni mogą być 2 królowe ( tak żebym dokupił ) bo w internecie bardzo mało pisze o moich mrówkach i muszę was tak nudzić za co przepraszam. :roll:
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

wt 26 lut, 2013

Można położyć na arenie kawałek zgiętej kartki (taki niewielki daszek zrobić.) czasem mrówki dają się namówić na zrobienie śmietnika pod czymś takim jeśli wrzucimy tam jakiegoś śmiecia.
główny maruda
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

wt 26 lut, 2013

Na początku zrobiły sobie tunel pod karmidełkiem i tam wynosiły te smieci,ale trzeba było im dać jesc i to tyle było z tego smietnika :P
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

wt 26 lut, 2013

lukaszb12999 jakie mrowki masz? bo chyba w tym temacie nie napisales a nie bede calego forum przeszukiwac..
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

wt 26 lut, 2013

Camponotus barbaricus
Już dopisuje do posta u góry :)
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

czw 28 lut, 2013

Witam,mam kolejnie pytanie tym razem dotyczące podgrzewania.Moim gatunkiem jest Camponotus barbaricus.W formikarium bez podgrzewania utrzymuje im się temperatura 22*C-23*C.Jeżeli trzeba je podgrzać to w jaki sposób i do jakiej temperatury?
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

czw 28 lut, 2013

W sieci podają taki przedział temperatury dla Twoich mrówek 20-30°C. Dlatego ja bym im dał ok. 28st. Jak nie masz żadnego sprzętu typu mata, kabel grzewczy, to możesz postawić formikarium obok kaloryfera. Włóż tam termometr i kontroluj temperaturę.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

pt 01 mar, 2013

ok no to od jtr biore się za robotę :)
Dziękuje za informacje i tak z ciekawości możesz mi podać strone gdzię są opisane moje mrówki ponieważ ja już tyle przesiedziałem w necie i znalazłem tylko 2 filmiki na youtube i mrowkoyad jeszcze wychodzi :D
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

pt 01 mar, 2013

Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

pt 01 mar, 2013

niestety przetłumaczło mi to tak:
Kolonie tego gatunku Camponotus może sięgać kilkuset zwierząt wielkości. Jednym z obszarów, w zbiorniku powinna być nieco cieplejsza niż reszta.
Czy to oznacza,że kolonie może mieć kilkuset osobników.w środku powinno być cieplej niż... i tutaj może mi ktoś to przetłumaczyć dokładniej jeżeli dobrze zna angielski? dziękuje :)
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pt 01 mar, 2013

Chodzi o to, żeby w formikarium była "wyspa ciepła" czyli obszar z temperaturą wyższą niż reszty zbiornika. W małym formi jest to niewykonalne, w większym najłatwiej osiągnąć to za pomocą lampki.
ODPOWIEDZ