Jak daleko od gniazd, zapuszczają się mrówki?

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Tarty
Posty: 62
Rejestracja: sob 02 mar, 2013

pt 15 mar, 2013

Witam,
Bardzo mnie to zastanawia, jak daleko od gniazda zapuszczają się robotnice?
Chodzi mi głównie o małe gatunki, tj.: Lasius, Myrmica, Leptothorax/Temnothorax, Tetramorium. Takie które mają, mocno rozwinięte kolonie. Wiecie gdzie moge znaleść o tym jakieś informację?
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

pt 15 mar, 2013

To zależy bardzo od położenia.Zadanie wyższych kast ponieważ one szczególnie się oddalają ma jakiś cel.Przykłada:zdobyć jedzenie więc oddalają się na taką odległość aby znaleźć to jedzenie.Jeszcze inne mają cel zobaczyć czy nie ma wrogów w pobliżu i tutaj zależy wszystko od wielkości gniazda bo nim większe tym bardziej zadziorne i szukają gniazd do zniszczenia dalej.
Wniosek:Taka mrówka może oddalić się o 20-30 metrów ;] jak i nie dalej
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 15 mar, 2013

Myrmica, Lasius, Temno~/Leptothorax i kasty.. Tarty pyta o konkretne wiadomości z konkretnych źródeł.
Kilka stron na temat poruszania się mrówek (generalizując) poza mrowiskiem (w tym i zdobywania pożywienia) pisze Ramade w "Świat mrówek".
Mooże coś na ten temat znajdziesz w "Encyclopedia of Insects" Vincenta H. Resh'a i Ring T. Carde'a -ogólnie są tam ciekawe informacje, tylko że jest po angielsku..
Następnego jeszcze nie czytałam tylko przejrzałam i myślę, że da się coś tu znaleźć na temat Lepto. - "Complexity and behaviour in Leptothorax ants" Octavio Miramontes; da się znaleźć w sieci pdf.
a tak, to próbuj szczęścia w opisach danych gatunków.. Poza google (z dopiskiem filetype:pdf w polu szukania), polecam AntCat i Internet text archiveczy jak to się zwie.

przydatne słowa klucze będą krążyć w okolicach: pole troficzne, strategia, odżywianie itp.; np. : trophic field strategy lasius
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Tarty
Posty: 62
Rejestracja: sob 02 mar, 2013

pt 15 mar, 2013

Dzięki za naprowadzenie mnie na właściwy trop. Jak znajdę coś konkretnego na ten temat, napewno napisze to na forum :ninja:
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

pt 15 mar, 2013

Tary masz zamiar przeczytać te 4 książki ? :P
Tarty
Posty: 62
Rejestracja: sob 02 mar, 2013

sob 16 mar, 2013

Przede wszystkim pierw muszę je znaleść.. A czytać w całości nie będę, raczej wertować w poszukiwaniu interesujących mnie inwormacji. Może, jak to zwykle bywa, coś nakłoni mnie do przeczytania całości. Jednak zgodnie z myślą 'pierw naucz się chodzić, zanim zaczniesz biegać', podstawy pierwsze. Potem pierwsza kolonia, która też mnie wiele nauczy.. :reading:
ODPOWIEDZ