Ankieta - popularne wśród hodowców gatunki mrówek

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 28 cze, 2013

Popularne w hodowli mrówki - link do ankiety

Chciałabym Wam przedstawić ankietę nt. popularności hodowanych przez nas mrówek. Myślę, że wyniki będą dość ciekawe - nie licząc odpowiedzi oczywistych ;) Znalazło się tam też pytanie odnoszące się do pierwszego wyboru mrówek i ocena tego wyboru - jak dla mnie najciekawsze dwa punkty tej ankiety, ponieważ są mniej przewidywalne niż główny nurt.

Proszę bardzo o nie wyrokowanie gatunku jeśli nie jesteś pewny (szczególnie w przypadku Chthonolasius, Myrmica i Formica), przede wszystkim jeśli oznaczałeś go na podstawie zdjęć z internetu. Ankieta ucierpi na błędzie, ale nic się nie stanie gdy zaznaczysz "XYZ sp."

Z góry bardzo dziękuję i postaram się opublikować wyniki na forach, gdy przypływ danych ustanie.

Pozdrawiam
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 28 cze, 2013

Odpowiadając na dodatkową sugestię z ankiety - w opisie ankiety jest wszystko dookreślone:
Próba określenia najpopularniejszych hodowanych w Polsce mrówek

Powiem Wam, że jak na start to już jest 15 wpisów i już mnie zaskoczyły nieco wyniki ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 05 lip, 2013

I tak oto po tygodniu trwania ankiety napór informacji zmalał do minimum, przy czym widać wiodącą tendencję. Czas więc po temu, aby ogłosić wyniki przetworzonych danych.

Na dziś dzień odpowiedziało 38 osób - wszystkim serdecznie dziękuję za udział! :ant:

A oto co następuje:
GATUNKI POLSKIE - Ankieta popularne w hodowli mrówki. pisze: -odpowiedzi 38 osób, wybór wielokrotny!-

Pierwsza czwórka z przeważającą ilością głosów

1)L. niger - 29
2)C. ligniperda - 24
3)F. fusca/lemani - 23
4)T.caespitum i F. cinerea - obie po 19

5)L.flavus - 15
6)M. rubida i Myrmica sp. - obie po 14
7)F. sanguinea - 13
8 )C. herculeanus - 12
9)F. cunicularia - 11

10) Chthonolasius i Temnothorax - obie po 9

Formica sp. - 8
L.brunneus - 8
Dolichoderus quadripunctatus - 8
C. fallax - 7
M. rubra - 6
Leptothorax - 6
C. vagus - 5
M. ruginodis - 5
L. fuliginosus - 5
T. crassispinus - 4
Ponera coarctata - 4
Solenopsis fugax - 3

F.rufa/polyctena - 2

S. testaceus, M. graminicola, L. emarginatus, L. alienus - po 1
Król powyższego był znany jeszcze przed przeprowadzeniem ankiety. Mnie zdziwiło na przykład to, że C. ligniperda plasuje się wysoko, bo aż na 2gim miejscu. Nie sądziłam, że w pierwszą 10 załapie się także F. cunicularia, czy Chthonolasius. Rodzaj Myrmica wypadałoby raczej traktować jako całość (co dałoby 2gie miejsce w klasyfikacji), ponieważ po pierwsze są trudne w identyfikacji, a po drugie w miarę spójne pod względem zachowania w hodowli sztucznej - ale to tylko moja opinia ;)
GATUNKI ZAGRANICZNE- Ankieta popularne w hodowli mrówki. pisze: -Odpowiedziało 26 osób z 38 możliwych-

M. barbarus - 22
M. structor - 11
Messor sp. - 5
P. pallidula - 7
Pheidole sp. -1
inne - 7 osób (łącznie kilkanaście gatunków)
Też nie ma tu wielkiej filozofii. Spośród "innych" trzykrotnie pojawił się Camponotus cruentatus i dwukrotnie Crematogaster scutellaris. Dwie osoby hodowały łącznie kilkanaście gatunków nie zawartych w możliwościach ankiety - jako że są to pojedyncze gatunki, nie mają szczególnego wpływu na ich popularność wśród hodowców, dlatego też ich nie wymieniam.
TWOJE PIERWSZE MRÓWKI - Ankieta popularne w hodowli mrówki. pisze: -ilość osób hodujących / czy jesteś zadowolony-

L.niger - 17 / 12 na tak, 1 definitywnie nie, 4 średnio (przestawały interesować, kłopotliwe)
C. ligniperda/herculeanus - 5 / tak (duże, kasty, nie sprawiają większych kłopotów)
F. cinerea - 2 / tak (agresywne, duże, szybki rozwój)
F. fusca - 2 / 1 tak (duże, ruchliwe), 1 średnio, ale się zapowiada na tak
Formica sanguinea - 2 / tak (agresywne, szybkie, niewybredne, ciekawe)
L.flavus - 2 / 1 definitywnie nie, 1 średnio (przypadkowo)
Tmenothorax crassispinus - 1 / tak
T. caespitum - 1 /tak
Messor barbarus - 1 / tak
Myrmica sp. - 1 / nie (śmiecą)
Pheidole pallidula - 1 / tak
Camponotus forell - 1 / tak, a nawet bardzo
F. cunicularia - 1 / na początku nie, jednak coraz bardziej na tak
Myślę, że odpowiedzi jak najbardziej przydadzą się wszystkim osobom zaczynającym hodowlę, skonsternowanym ilością możliwych w hodowli gatunków mrówek. Nic dodać, nic ująć.
JAKI GATUNEK CHCIAŁBYŚ HODOWAĆ - Ankieta popularne w hodowli mrówki. pisze: -odpowiedź nie była wymagana, możliwe było jednak podanie 2 gatunków-

Acromyrmex (x3), Acromyrmex octospinosus,
Aphaenogaster senilis
Adetomyrma venatrix
Atta (x3) (w tym 1x całe plemię Attini), Atta cephalotes (x2)
Camponotus vagus (x4), Camponotus gigas(x3), egzotyczne Camponotus (x2), Camponotus ligniperda (x2), Camponotus fallax, Camponotus sp.,
Formica sanguinea (x3),
Messor (x3), Messor barbarus (x3), Messor alexandri, Messor semirufus, Messor structor/barbarus
Formica rufibarbis,
Myrmecia (x2), Myrmecia pavida
Ponera coarctata (x2),
Pheidologeton diversus (x2),
Pheidole pallidula, Pheidole megacephala,
Manica rubida (x2),
Oecophylla smaragdina,
Myrmica rubra,
Temnothorax\Leptothorax spp.,
Lasius umbratus,
Odontomachus
Gigantiops destructor,
Rhytidoponera victoriae,
Dolichoderus quadripunctatus

a także:
mało spotykane w hodowli i słabo poznane; każdy przez jakiś czas
Należy to traktować jako bardzo subiektywną ciekawostkę - może jako pewien wskaźnik trendów wśród hodowców na to, co obce i/lub mające ciekawe zachowania. Gdyby kiedyś chciał ktoś zakładać sklepik marzeń mrówczych hodowców -proszę korzystać :D

I tak oto ankieta dobiegła końca, chociaż jej nie zamykam. Kto wie, czy w przeciągu kilku lat się coś nie zmieni? :)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

pt 05 lip, 2013

Szkoda, że więcej osób nie wypełniło ankiety. Patrząc na ilość użytkowników Antmanii i <a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a> oczekiwałem większego udziału. Bezapelacyjnie L.niger króluje. Nie sadziłem jednak, że ktoś zaczynający od innego gatunku niż pospolity L.niger, będzie chciał i tak go później hodować. ;)

Gratulacje i podziękowania, geb88. Trochę musiałaś się naliczyć tych gatunków w pytaniach o pierwsze mrówki i jakie chcemy hodować. :D Nikt nie zaczynał od P.pallidula i nie chce hodować P.megacephala? :p
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 05 lip, 2013

1 osoba zaczynała z P. pallidula :P i była jedna P. megacephala, ale gdzieś mi tu znikła :P

//edit
a nie, były obie pozycje, nic nie znikło ;p
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

pt 05 lip, 2013

Jest, jest. Jakby to było, gdyby obie moje odpowiedzi zniknęły :D
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
ARTUR83M
Posty: 217
Rejestracja: ndz 06 cze, 2010
Lokalizacja: Sanok

sob 06 lip, 2013

Powiem szczerze że bardzo ciekawie mi się czytało wyniki tej ankiety.

Dobry pomysł gratuluję. :)
Obecnie Polska:
Formica sanguinea

Obecnie świat:
Pachycondyla apicalis

W zainteresowaniu:
Myrmecia pavida
ODPOWIEDZ