Witam

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

PacificPL
Posty: 25
Rejestracja: wt 15 sty, 2013

czw 04 lip, 2013

Mam młodą królową L. Niger. Czy mogę adoptować robotnicę (przez lodówkę)?
Łukasz
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

czw 04 lip, 2013

Temat wielokrotnie wałkowany, ale odpowiem. Tak możesz, najlepiej dorzucić jeszcze niewybarwione, ale i tak istnieje pewne ryzyko. Jeśli chcesz mieć pewność, że adopcja się powiedzie to dorzuć kilka kokonów, kopce tego gatunku można znaleźć wszędzie.
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
PacificPL
Posty: 25
Rejestracja: wt 15 sty, 2013

czw 04 lip, 2013

explay pisze:Temat wielokrotnie wałkowany, ale odpowiem. Tak możesz, najlepiej dorzucić jeszcze niewybarwione, ale i tak istnieje pewne ryzyko. Jeśli chcesz mieć pewność, że adopcja się powiedzie to dorzuć kilka kokonów, kopce tego gatunku można znaleźć wszędzie.
Sory, że pytam, jestem początkujący. Jak wygląda taki kopiec? Jak w nim znaleźć kokony? Z czym wiąże się nieudana adopcja?
Łukasz
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

czw 04 lip, 2013

Ciesz się, że lubię odpowiadać na pytania :) Najzampierw musisz przeczytać FAQ z <a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a>, co do kopca to wygląda jak kopiec ;p najlepiej go znaleźć na jakichś łąkach, zazwyczaj jest obrośnięty trawą, w słoneczny dzień bierzesz łopatę, i rozgrzebujesz wierzch kopca, i powinieneś zobaczyć kokony. Nieudana adopcja wiąże się ze śmiercią królowej.
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 04 lip, 2013

albo robotnic, zależy co i ile tego :P
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
PacificPL
Posty: 25
Rejestracja: wt 15 sty, 2013

czw 04 lip, 2013

explay pisze:Ciesz się, że lubię odpowiadać na pytania :) Najzampierw musisz przeczytać FAQ z <a href="http://formicopedia.org/mrowki"><a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a></a>, co do kopca to wygląda jak kopiec ;p najlepiej go znaleźć na jakichś łąkach, zazwyczaj jest obrośnięty trawą, w słoneczny dzień bierzesz łopatę, i rozgrzebujesz wierzch kopca, i powinieneś zobaczyć kokony. Nieudana adopcja wiąże się ze śmiercią królowej.
dzięki :) mam wakacje i czas, a dzisiaj widziałem pod domem (mieszkam w otoczeniu sadów) jak z mrowiska wychodzą młode królowe ze skrzydłami (masa ich była). Czy tam znajdę kokony? A czy moją królową mogę jeszcze dzisiaj nakarmić pyłkiem (samym)?
Łukasz
antwito
Posty: 248
Rejestracja: ndz 09 paź, 2011

czw 04 lip, 2013

Zamiast rozgrzebywać mrowisko można też podnieść jakiś kamień, płytę betonową itp. oczywiście w nasłonecznionym miejscu. Szansa na to, że są pod takim czymś poczwarki jest olbrzymia.
Dziennik moich gmachówek: viewtopic.php?f=38&t=5376
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

czw 04 lip, 2013

Lepiej miodem. Kokony pewnie tam znajdziesz.
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
PacificPL
Posty: 25
Rejestracja: wt 15 sty, 2013

czw 04 lip, 2013

explay pisze:Lepiej miodem. Kokony pewnie tam znajdziesz.
akurat dzisiaj nie mam pod ręką miodu, mogę dzisiaj pyłkiem?
Łukasz
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

czw 04 lip, 2013

Tak właściwie to nie ma musu jej w ogóle karmić, ale jeśli już to miodem.
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 04 lip, 2013

pyłku nie wetnie. musi być coś w miarę płynnego. Jak chcesz koniecznie to wodą z cukrem i/lub z żółtkiem
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Dżufiasta
Posty: 5
Rejestracja: sob 08 paź, 2011

sob 06 lip, 2013

Jasne, weź łopatę. Jedź do Krakowa i wyrównaj Kopiec Kościuszki z poziomem otoczenia, albo najlepiej z poziomem morza. Jak już znajdziesz poczwarki, to koniecznie weź wszystkie. Nie ważne, czy dwadzieścia, czy dwa tysiące. Wrzuć je do swojego formikarium, a gdy po dwóch tygodniach pojawią się robotnice, które nie będą się już mieścić na arenie (nie mówiąc o gnieździe), to wyrzuć połowę na dwór (możesz przez okno).

Przecież mrówki na wolności to są żałosne istoty, które produkują potomstwo, żeby każdy w dowolnym momencie, w przypływie nastroju sobie rozkopywał ich gniazda.

explay- serio?
Jeżeli chcesz pomóc królowej na początku (chociaż L. niger tego nie potrzebuje), zrób tak, jak mówi antwito.
L. flavus, T. caespitum, M. rubida, D. quadripunctatus, Myrmica sp.

Rójki, rójki!
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

sob 06 lip, 2013

Czy ja mówię, żeby od razu rozkopał całe gniazdo wybił wszystkie robotnice, i zabrał 1000000 kokonów? Powiedziałem, że może łopatą, albo chociaż ręką usunąć trochę ziemi z kopca i znajdzie kokony, kolonia od tego nie zginie.
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
ODPOWIEDZ