Miejsce ustawienia formikarium.

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Jacek
Posty: 5
Rejestracja: śr 30 sty, 2013

czw 18 lip, 2013

Witam,
czy ma jakieś znaczenie położenie formikarium?
Czy mógłbym je ustawić przy komputerze, w pomieszczeniu często odwiedzanym i gdzie często włącza się światło?
Czy mrówki się nie zestresują?

Przepraszam jeśli taki temat już był.
"Mrówką jestem i nic co mrówcze nie jest mi obce"
Obrazek
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 19 lip, 2013

Jak postawisz je przy oknie z mocnym słońcem to się spieką; jak zimą pod nieszczelnym oknem, to raczej się rozwijać nie będą.

Muszą mieć ciepło (ale nie przesadzać, starczy 20+ do dajmy na to 32. F. rufibarbis -wyjątkowo ciepłolubny zwierz- przy ok. 32 już zaczynała uciekać od najcieplejszych miejsc) i nie być oświetlane bezpośrednio słońcem-słońcem.

Co do włączania wyłączania - zależy od gatunku. Jedne są ślepe, inne wrażliwy wzrok mają. Średnio lub mało wrażliwe z moich obserwacji są Lasius, Myrmica, Tetramorium, Temno/Leptothorax. Wrażliwe - Camponotus (ale tu też chyba różnie bywa), Formica (o te, te to już w ogóle), Stenamma, Ponera. Żarówka może być, jednak dla tych ostatnich wtedy użyj czerwonej folii, zmniejszy to stres - mrówki nie widzą widma czerwonego=ciemność.

Z powodzeniem trzymałam moje Tetramorium w formikarium na obudowie PC przy ciepłym powietrzu z wentylatora zasilacz. Miały tam ok. 30-32*C i zaliczyły w tych warunkach bardzo szybki rozwój kolonii.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Talib
Posty: 15
Rejestracja: ndz 30 cze, 2013

pt 19 lip, 2013

Ja trzymam kilka koloni obok monitora i lampki nocnej, dodatkowo F. sanguinea sąsiaduje z subwooferem. Na F. sanguinea, T. caespitum, C. fallax, C. ligniperda, L. fuliginosus i L. umbratus świecenie lampki, odsuwanie szuflad i słuchanie muzyki nie robią żadnego wrażenia. Co prawda F. sanguinea musiała się przyzwyczaić, wcześniej reagowała nerwowo. Najbardziej płochliwe mrówki, którym wszystko przeszkadza to F. cinerea.
Jacek
Posty: 5
Rejestracja: śr 30 sty, 2013

pt 19 lip, 2013

Dziękuję wszystkim za pomoc. Dopiero zaczynam więc mam L. Niger.
"Mrówką jestem i nic co mrówcze nie jest mi obce"
Obrazek
Awatar użytkownika
raste
Posty: 67
Rejestracja: śr 08 sie, 2012

wt 15 paź, 2013

Talib pisze:Najbardziej płochliwe mrówki, którym wszystko przeszkadza to F. cinerea.
Z tym to się prawie na 100% zgodzę. Najmniejszy ruch powoduje panikę w całym gnieździe. Na szczęście w miarę szybko się to uspokaja. Powiem jednak szczerze że kiedyś w tym samym miejscu co teraz mam F.cinerea miałem F.cunicularia i było jeszcze gorzej ;) Szał który tam wybuchał był nie do opisania, całe gniazdo "chodziło" ;)
L.niger
L.flavus
F.cunicularia
F.cinerea
Formica fusca
C.ligniperdus
M.barbarus
KarolB
Posty: 165
Rejestracja: sob 25 sie, 2018

sob 21 wrz, 2019

Elektryczny odstraszasz do pająków Pest Reject, do włożenia w gniazdo elektryczne. Zaszkodzi mrówkom ?
ODPOWIEDZ