hurtnica Lasius niger - uciekinier

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

shrewd
Posty: 9
Rejestracja: pt 03 sie, 2012

pt 10 sty, 2014

Witam, mam mały problem, moje mrówki co jakiś czas zapuszczają się na łowy poza arenę. Co prawda wszystkie zawsze wracają bo po pracy przesiaduje w salonie tuż obok i nie zdazyło mi się natknąć na mrówkę gdziekolwiek indziej niż w formikarium i w promieniu 10cm od niego.
Formikarium jest "otwarte" ale z fosą do okoła, fotka zaprezentuje to najlepiej:
https://plus.google.com/104742067149995 ... DRBVZP7hou

Czy mrówki chodzą po wodzie? Wykorzystują napięcie powierzchniowe? udało mi się kilka razy być świadkiem jak utopiły się w kilku kroplach wody a tutaj fosa o szerokości około 3-4 długości jednej mrówki i raz na 3 dni muszę naganiać jedną zagubioną z powrotem.

Są jakieś limity odległościowe? ; D
Jak mrówek będzie więcej to będą uciekały non-stop.
Formikarium dostałem od kolegi który też je kiedyś gdzieś od kogo dostał... Wiec jeśli tak zostało skonstruowane to chyba powinno "działać".

jakieś pomysły? porady? mieliście podobne problemy?
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

sob 11 sty, 2014

Ciekawe, bo ucieczki powinny być raczej sporadyczne (przypadkowe), albo zerowe. Sam nigdy nie grodziłem mrówek wodą, ale pewnie jest tak, jak mówisz. Napięcie powierzchniowe może być wytłumaczeniem. Nie wiem, czy przypadkiem w formikariach z fosą nie trzeba dawać wody zmiękczonej... Kiedyś czytałem, że niektóre gatunki potrafią też przejść pod wodą po dnie fosy. Mrówki, które się przeprawią, same raczej nie wrócą do gniazda.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 13 sty, 2014

spróbuj utopić mrówkę w probówce - będzie pływać po wodzie. z tego co wiem, najlepiej dać parę kropli np. płynu do naczyń, który zniweluje napięcie powierzchniowe wody i mrówki będą tonąć.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ