wymiary gniazda L. niger

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

bercik999
Posty: 4
Rejestracja: czw 30 maja, 2013

pn 10 mar, 2014

Czy gniazdo dla Lasius niger 20x30cm pionowe sie nada? oczywiscie tylko 2 komory na poczatek.. i jaka grubosc korka?
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 11 mar, 2014

grubość ok.1 cm (długość królowej) dla pionowego.
Jak napisałam na shoutboxie, wielkie to to. Niby starczy na lata, ale ciężko się przygląda małej kolonii (bo pewnie taką właśnie masz) w wielkim pustym gnieździe. Czasem się "gubią".
Pamiętaj, aby komory były wycięte w takich miejscach, żeby mrówki mogły swobodnie wybrać jaka odpowiada im wilgotność.

Robisz sam od początku?
Jak masz małą kolonijkę - do 100, proponuję kilka niedużych komór (do 2-2,5 cm długości) oddalonych nieco od siebie. Ja bym tak to zrobiła przynajmniej.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
bercik999
Posty: 4
Rejestracja: czw 30 maja, 2013

wt 11 mar, 2014

Tak, sam mam małą kolonię - kilkanaście robotnic. Wielkie żebym nie musiał zmieniać to raz a dwa takie są wymiary większego boku akwarium z którego robię formi. Mogę zrobić na mniejszym boku, wtedy wymiary będą ok. 20x20 A jak kolonia się rozrośnie to powiększę. Przy gubości 1cm korytarze i komory robić na całą grubość korka?
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 12 mar, 2014

komory owszem, można, ale korytarze.. lepiej nie. Jak będą chciały to same je powiększą ;)
Boję się jednak, że ci się mrówki wkopią w ten korek tak, że nie będziesz ich widział.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
bercik999
Posty: 4
Rejestracja: czw 30 maja, 2013

czw 13 mar, 2014

Po przemyśleniach i przejrzeniu forum jednak zdecydowałem się na gipsowe :) chyba najbardziej przekonało mnie narożne z tego wątku: viewtopic.php?f=29&t=5322
ODPOWIEDZ