Dziwne roztocza

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

miłośnik mrówek
Posty: 48
Rejestracja: czw 05 cze, 2014
Lokalizacja: Nowy Targ

ndz 31 sie, 2014

Od kilku tygodni zmagam się z problemem roztoczy. Według mnię jedna rzecz jest dziwna : nigdy nie widziałem ich na robotnicach ani na jajkach. Czy ktoś z was spotkal się z czymś takim ?
Lasius neglectus
Formica cinerea
Formica sanguinea
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

ndz 31 sie, 2014

To są roztocza żywiące się resztkami. Lubią środowisko wilgotne.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
miłośnik mrówek
Posty: 48
Rejestracja: czw 05 cze, 2014
Lokalizacja: Nowy Targ

ndz 31 sie, 2014

Możliwę ponieważ często widzę je na wyssanych przez nigerki owadach ,a spryciule ( Lasius niger ) nawadniają sobię arenę i kopią w piasku tunelę do których czasem zaglądają. Revan a te roztocza jedzące resztki są wielkości ziarenek piasku i białe ? ( moje są )
Lasius neglectus
Formica cinerea
Formica sanguinea
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

ndz 31 sie, 2014

Jest wiele gatunków roztoczy rożnie wyglądających i tak naprawdę nie wiemy, z którymi mamy do czynienia. Dostają się one do formikarium z zewnątrz i zadomawiają się, kiedy mają dostęp do pokarmu w postaci resztek i wysoką wilgotność. Cytując BMW:
Roztocza domowe lubią poziom 80% wilgotności względnej a przy wilgotności poniżej 50% giną
Zdania na temat szkodliwości roztoczy, które nie pasożytują na mrówkach tj. nie wczepiają się w nie wysysając hemolimfę, są podzielone. Jedni nie chcą mieć żadnych pajęczaków, inni uważają, że tacy lokatorzy mogą mieć pozytywny wpływ, bo zjadają psujące się resztki, etc. Jak chcesz się ich pozbyć, to przydałoby się skontrolować wilgotność powietrza i ją znacząco obniżyć ograniczając nawadnianie - niektórym to pomogło. Jeśli nic się nie zmieni, to trzeba przesiedlić kolonię, a formikarium wyczyścić. Dobrze jest też później pilnować, żeby wilgotność w gnieździe i na arenie nie była duża. Jakie masz formikarium?
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
miłośnik mrówek
Posty: 48
Rejestracja: czw 05 cze, 2014
Lokalizacja: Nowy Targ

ndz 31 sie, 2014

Lasius neglectus
Formica cinerea
Formica sanguinea
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

wt 02 wrz, 2014

Raczej skoczogonki. Są niegroźne.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
miłośnik mrówek
Posty: 48
Rejestracja: czw 05 cze, 2014
Lokalizacja: Nowy Targ

czw 04 wrz, 2014

Formik wiem jak skoczogonki wyglądają, bo wprowadziłem je do formikarium.
Lasius neglectus
Formica cinerea
Formica sanguinea
ODPOWIEDZ