Czterokropek i Manica Rubida

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

pn 08 gru, 2014

Cześć.
Co prawda do rójek jeszcze dużo czasu, ale już powoli będę się przygotowywał i zbierał informacje na temat głównych gatunków, które będą moimi największymi celami lata. A mianowicie "celuję" w Manica Rubida i Dolichoderus quadripunctatus i jakieś Camponotusy. Oczywiście nie chce, żebyście tutaj mi charakteryzowali te gatunki w ten sposób np. jaką długość ciała mają, w jaki sposób zakłada kolonie - to nie, bo te informację znajdę tutaj na naszym forum i na antmanii. Chodzi mi o szczegółowe informacje dotyczące rójek, ich gniazdowania i innych potrzebnych rzeczy z nimi związanymi.
Podstawowych informacji dostarczył mi niko, lecz chcę poradzić się jeszcze bardziej doświadczonych hodowców.
Chciałbym abyście tutaj radzili mi gdzie najlepiej szukać tych 3 gatunków, gdzie Wy znaleźliście swoje campo, wścieklice i czterokropki? kiedy najlepiej szukać? na jakich terenach? jakie te mrówy lubią miejsca? obok jakich drzew?. Piszcie po prostu te informacje, które mogą mi się przydać i zwiększyć prawdopodobieństwo złapania królowej.
Jak coś mieszkam na Podkarpaciu, okolice Dębicy.
Za wszelkie rady i informacje z góry dziękuję.
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

wt 09 gru, 2014

Manica rubida u mnie jest masowo, w zeszłym roku złapałem coś koło 30-50 sztuk :).
Małopolska, Powiat Gorlicki, Gmina Uście Gorlickie, Kunkowa.
GG: 51713465
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

wt 09 gru, 2014

Jak tak u Ciebie tego dużo, to z chęcią tego lata przyjmę taki skromny podarunek. :D Jeszcze tego lata nie zwracałem uwagi na te mrówy, może i spotkałem ale nie byłem jeszcze uzależniony od mrówek, więc nawet nie patrzyłem. :naglowie: Raczej wątpię, że się natknę na nią bo moja miejscowość leży na wysokości 200 m n.p.m., a Twoja to powyżej 450 więc już krajobraz bardziej wyżynny i tam najczęściej gniazdują.
/ najwięcej koło czego ich było?: P
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
niko
Posty: 154
Rejestracja: ndz 22 gru, 2013

wt 09 gru, 2014

bastek67 pisze:Jak tak u Ciebie tego dużo, to z chęcią tego lata przyjmę taki skromny podarunek. :D Jeszcze tego lata nie zwracałem uwagi na te mrówy, może i spotkałem ale nie byłem jeszcze uzależniony od mrówek, więc nawet nie patrzyłem. :naglowie: Raczej wątpię, że się natknę na nią bo moja miejscowość leży na wysokości 200 m n.p.m., a Twoja to powyżej 450 więc już krajobraz bardziej wyżynny i tam najczęściej gniazdują.
/ najwięcej koło czego ich było?: P
U nas (na podkarpaciu) też się zdarzają pagórki.. Manice też... Ale nie widziałem nigdy masówek... Moim zdaniem musisz dokładnie poszukać na wiosne i to tyle :p

Pozdrawiam
Wielki powrót...
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

wt 09 gru, 2014

Ale u niego są większe pagórki. :D Shoutbox:
niko pisze:Ja czterokropki to na każdym kroku spotykam... a manice wiem gdzie jest spore gniazdo ale nigdy mnie nie użądliły :p
Niko, to w lecie zwalam się do Ciebie na chatę z probówkami. :mrgreen: Mówiąc o tych manicach, mówisz o tej kolonii wspominanej przez Ciebie na pw w Chotowej?
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

śr 10 gru, 2014

U mnie koło drogi Manica jest dominującym, głównym gatunkiem.
Trzyma wszystkie inne mrówy w ryzach :).
Kiedyś obserwowałem walkę Manicy z robotnicą media C.ligniperda, Manica rozprawiła się z nią w 5 sekund :ojezu: .
A użądlenie tej mrówki za pierwszym razem tak bolało, że myślałem, że osa mnie użarła :D .
GG: 51713465
niko
Posty: 154
Rejestracja: ndz 22 gru, 2013

śr 10 gru, 2014

bastek67 pisze:Ale u niego są większe pagórki. :D Shoutbox:
niko pisze:Ja czterokropki to na każdym kroku spotykam... a manice wiem gdzie jest spore gniazdo ale nigdy mnie nie użądliły :p
Niko, to w lecie zwalam się do Ciebie na chatę z probówkami. :mrgreen: Mówiąc o tych manicach, mówisz o tej kolonii wspominanej przez Ciebie na pw w Chotowej?

Tak o tej miejscowości myślę (50.021417, 21.323138)



U mnie dominują nigerki flavusy i chthono... są ligni i fallaxy... czterokropek pospolity że szok... ale też F. sanguinea fusca/lemani cinerea popularne... i sporo murawki
Wielki powrót...
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

śr 10 gru, 2014

No, będę próbował znaleźć coś w lecie. :D
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

śr 10 gru, 2014

barciu pisze:Manica rubida u mnie jest masowo, w zeszłym roku złapałem coś koło 30-50 sztuk :).
Małopolska, Powiat Gorlicki, Gmina Uście Gorlickie, Kunkowa.
Manica widziałem przelotem w Gorlicach tylko jako pojedynczą robotnicę.

Czterokropki królowe znajdowałem w tym roku na drzewach, na których są już kolonie, więc nie wiem czy rójkowe, czy stare.

Gmachówki. C.fallax podobno znajdują na drzewach. C. herculeanus i ligniperda (widziałem tą drugą) łażą po ziemi w lesie.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

czw 11 gru, 2014

Czyli chodząc po lesie trzeba mieć oczy dookoła głowy. :D
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

czw 11 gru, 2014

Tak.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
bastek67
Posty: 53
Rejestracja: ndz 24 sie, 2014

sob 13 gru, 2014

Zapraszam do udzielania dalszych rad. :mrgreen:
Dziennik hodowli
Pytania do dziennika
C. scutellaris | C. aethiops | C. herculeanus | C. ligniperdus | M. rubida i inne
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pn 15 gru, 2014

Jeśli zadasz pytanie, na które będę znał odpowiedź, to odpowiem jeśli odpowiedzi nie będę znał, to nie odpowiem i będziesz musiał poczekać na kogoś z większą wiedzą.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Milo0920
Posty: 4
Rejestracja: wt 30 paź, 2018

śr 14 lis, 2018

Znasz jakieś pomocne rady aby wychodować kolonie Manica Rubida z królowej ?
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

śr 14 lis, 2018

Od samego początku musisz jej udostępnić arenę, dać miodu i regularnie dostarczać białko w postaci owadów karmowych. Poza tym klasycznie, zaciemniona probówka, i dużo spokoju :)

Jak chcesz często zaglądać to skorzystaj z czerwonej folii.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 14 lis, 2018

Witam.
Milo0920 pisze: śr 14 lis, 2018 Znasz jakieś pomocne rady aby wychodować kolonie Manica Rubida z królowej ?
Nie wiem czy to przypadek ale ja karmiłem królowe miodem i co dzień świeżą muchą, niestety jednego dnia mi się nie udało nic upolować-królowa zjadła jaja.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 15 lis, 2018

Milo0920 pisze: śr 14 lis, 2018 Znasz jakieś pomocne rady aby wychodować kolonie Manica Rubida z królowej ?
Tak Jak pisał @AntKeeper.pl

Manica aktywnie poluje więc arena jest potrzeba od samego początku.

Ja swoją miałem z kilkoma poczwarkami - poza areną podawałem jej miód i muszkę owocówkę - podawałem praktycznie codziennie i codziennie znikała.

Ja swoją kolonie dogrzewałem matą grzewczą - gatunek jest uznawany za ciężki w hodowli
ODPOWIEDZ