Poszukiwania królowej

Miejsce dla początkujących. Masz podstawowe pytania? - śmiało je zadawaj, każdy kiedyś zaczynał :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Shigo
Posty: 29
Rejestracja: sob 09 sie, 2014

ndz 31 maja, 2015

Cześć,

Już od jakiegoś czasu zacząłem się interesować mrówkami i nawet jedną udało mi się złapać (http://fotowrzut.pl/N0J5VDOJG2)

Ale do rzeczy widziałem już kilka gatunków mrówek ale najbardziej spodobały mi się czarne ale nie takie zwykłe tylko wręcz połyskujące.

Jest mi wstanie ktoś powiedzieć co to za mrówki kiedy i gdzie można spotkać królowe?
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

ndz 31 maja, 2015

Jest kilka gatunków czarnych, połyskujących mrówek - poszukaj w necie i wybierz jedną: L. fuliginosus, C. fallax, F. fusca/lemani plus kilka rzadszych.
Shigo
Posty: 29
Rejestracja: sob 09 sie, 2014

pn 01 cze, 2015

Mam jeszcze jedno pytanie bo obok mojej mrówki pojawiły się 2 bardzo małe białe plamki. Co to może być?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 01 cze, 2015

Shigo pisze:Mam jeszcze jedno pytanie bo obok mojej mrówki pojawiły się 2 bardzo małe białe plamki. Co to może być?
Może jajeczka złożyła. Nie stresuje jej, po kilku dniach powinny być większe :)
Shigo
Posty: 29
Rejestracja: sob 09 sie, 2014

pn 01 cze, 2015

Zastanawiam się czy to może jakieś odchodzy czy inne wsio w każdym bądź razie jest to naprawdę bardzo malutkie:)

Że to mój pierwszy raz to nic nie wiem:D myślałem że one będą odrazu duże :D

Poza tym jest ze mną od piątku i nie spodziewałem się takiego szybkiego działania:D
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 01 cze, 2015

Shigo pisze:Zastanawiam się czy to może jakieś odchodzy czy inne wsio w każdym bądź razie jest to naprawdę bardzo malutkie:)
Jeżeli jest to królowa, po rójce, bez skrzydełek to na 99% będą to jajeczka.
Shigo pisze:Że to mój pierwszy raz to nic nie wiem:D myślałem że one będą odrazu duże :D
Poczytaj sobie dzienniki hodowli, http://formicopedia.org/mrowki/Kategoria:Hodowla, czytaj wpisy z forum i ucz się :)
Shigo pisze:Poza tym jest ze mną od piątku i nie spodziewałem się takiego szybkiego działania:D
Ja złapałem mrówkę wieczorem, a rano miała 4 jajeczka.
Awatar użytkownika
remik
Posty: 33
Rejestracja: pn 07 paź, 2013

wt 02 cze, 2015

Tak to są jajeczka :) , jak próbówka jest dobrze zrobiona na krok 1 (czyli jest woda :) ) to wrzuć ja do szafy /szafki w ciemne spokojne miejsce i nie zaglądaj za często . powodzenia w hodowli
@srebrny a jajeczka nie rosną.. jak coś się powiększa to znaczy że są już larwy :)
Camponotus vagus
Formica cinerea
Messor barbarus
Lasius fuliginosus
Dziennik [C.vagus]
Pytania do dziennika
→ Dziennik [antmania]
→ Pytania do dziennika[antmania]
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 03 cze, 2015

remik pisze:Tak to są jajeczka :) , jak próbówka jest dobrze zrobiona na krok 1 (czyli jest woda :) ) to wrzuć ja do szafy /szafki w ciemne spokojne miejsce i nie zaglądaj za często . powodzenia w hodowli
Jak macie chwile czasu to podawajcie linki :)

http://formicopedia.org/mrowki/Pierwszy_krok

remik pisze:@srebrny a jajeczka nie rosną.. jak coś się powiększa to znaczy że są już larwy :)
Tak, jednak szybko pisałem i stąd moje niedopatrzenie ;)
Shigo
Posty: 29
Rejestracja: sob 09 sie, 2014

śr 03 cze, 2015

Ja się już sporo naczytałem bo już rok temu się zacząłem interesować ale nie zdążyłem na rójkę:(

A mniej więcej po jakim czasie z takiego malutkiego jajeczka można spodziewać się mrówki?
Awatar użytkownika
remik
Posty: 33
Rejestracja: pn 07 paź, 2013

śr 03 cze, 2015

Shigo pisze:A mniej więcej po jakim czasie z takiego malutkiego jajeczka można spodziewać się mrówki?
no trochę poczekasz ;)
opis z wiki z gatunku l.niger
Po ok. 14 dniach w stadium jaja, 12 stadium larwy i 15 w stadium poczwarki, pojawiają się pierwsze młode robotnice
wszystko może sie wydłużyć, zależy jakie warunki i takie tam :D
Camponotus vagus
Formica cinerea
Messor barbarus
Lasius fuliginosus
Dziennik [C.vagus]
Pytania do dziennika
→ Dziennik [antmania]
→ Pytania do dziennika[antmania]
Shigo
Posty: 29
Rejestracja: sob 09 sie, 2014

pt 05 cze, 2015

Podglądam ją sobie czasami i zauważyłem że siedzi na wacie przy samej wodzie jednocześnie zauważyłem że wata nie jest całkowicie przesiąknięta tylko jakieś 3/4.

Czy może to być niebezpieczne dla mrówki?
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

sob 06 cze, 2015

Nie, nie jest to niebezpieczne dla królowej.
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Awatar użytkownika
remik
Posty: 33
Rejestracja: pn 07 paź, 2013

czw 11 cze, 2015

Wata może wydaje być się sucha z jednej strony ale tak naprawdę jest wilgotna :)
Camponotus vagus
Formica cinerea
Messor barbarus
Lasius fuliginosus
Dziennik [C.vagus]
Pytania do dziennika
→ Dziennik [antmania]
→ Pytania do dziennika[antmania]
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 11 cze, 2015

Wata zawsze będzie mokra - może nie na tyle aby to widzieć gołym okiem, ale jest wilgotna na 100%.

Moim zbójnicom jak było za sucho to wygryzły 3/4 waty - zastanawiam się kiedy je zaleje :D
ODPOWIEDZ